Community Policing: партнерські відносини між поліцейськими, громадою та місцевою владою

Під час Першого Форуму організацій громадянського суспільства м.Києва “Співпраця та розвиток”, який відбувся 23 травня в НСК “Олімпійський” (організатори – ІСАР “Єднання” та Департамент суспільних ...

???????????????????????????????

Громадський Простір

Під час Першого Форуму організацій громадянського суспільства м.Києва “Співпраця та розвиток”, який відбувся 23 травня в НСК “Олімпійський” (організатори – ІСАР “Єднання” та Департамент суспільних комунікацій КМДА), Громадський Простір познайомився із активними ініціативами Києва. Ви можете більше переглянути на цьому відео. Одна із таких ініціатив – Community Policing, з активістами якої ми поспілкувалися біля одного з презентаційних стендів.

1

Суть Community Policing полягає в налагодженні партнерських відносин між поліцейськими, громадою та місцевою владою, де кожен усвідомлює відповідальність за власну безпеку, а поліція у своїй діяльності відштовхується від конкретних потреб громадян.

Ідея взаємодії поліції з громадянами «по-новому» виникла в США, в 60х роках минулого століття, як один з наслідків всеохопного Руху за громадянські права. Вже у 80х оформлена концепція отримала назву community policing, а в 90х була закріплена на законодавчому рівні.

Чим відрізняється СоР від традиційної роботи поліцейських?

Головна задача класичного поліцейського — реагувати на вже скоєні злочини та карати винних. Мета ж офіцерів community policing — разом із громадою творити та підтримувати безпечне та впорядковане соціальне середовище. Себто не наглядати за громадою, а бути її невід’ємною частиною.

police

В Україні цю ініціативу реалізовують Мережа правового розвитку, DreamKyiv, Центр інформації про права людини, Expert Center for Human Rights спільно з Департаментом патрульної поліції.

Розповідає Анастасія Багній (DreamKyiv):

Я представляю громадську організацію DreamKyiv. Разом з нашими партнерами – Центром інформації про права людини та патрульною поліцією, за підтримки фонду “Відродження”,  ми займаємося реалізацією такого глобального всеукраїнського проекту “Розвиток Community Policing в Україні”.

Community Policing – це насправді не нове явище для цивілізованого світу, але нове для України.  Це означає розбудову партнерських відносин між поліцією  та представниками громадськості України. Наразі, в Україні є вже чимало проектів громадських організацій з даної теми. Також рік тому в патрульній поліції було створено відділ зв’язків із громадськістю.  Долучитися до нас або більше дізнатись про нашу діяльність ви можете  у фейсбуці на сторінці Безпечна громада і на сайті dreamkyiv.com або Центру інформації про права людини.

Анастасія Багній

Отже, у рамках всеукраїнської ініціативи з налагодження партнерських відносин між поліцією та громадою, команда громадської організації «Київ мрії» (більше відомої як Dream Kyiv) займається розробкою сервісу «Взаємодія поліції та громади». Це баготофункціональний сайт, основою якого є інтерактивна карта міста. За допомоги порталу користувачі можуть:

  • поставити поліції питання та отримати відповідь-роз’яснення
  • позначити на карті місця, що становлять небезпеку власного району, вулиці чи двору
  • більше дізнатись про права та обов’язки поліцейських
  • на наступному етапі реалізації проекту – «віртуально» познайомитись зі своїм дільничним інспектором.

cop

Сервіс не є аналогом служби 102 та призначений для вирішення неоперативних питань. Після апробації сервісу в Києві, команда планує запустити його в інших містах України. Наразі ведуться переговори про запуск з деякими регіональними громадськими ініціативами (офіційна презентація сервісу в Києві відбулася у вівторок, 30 травня).

Роботу сервісу модерує команда DreamKyiv. Окрім представників поліції, відповіді на питання користувачів також надаватимуть кваліфіковані юристи: фахівці Четвертого київського міського центру з надання безоплатної правової допомоги та спеціалісти юридичних клінік Національної академії внутрішніх справ України. До відповідей на питання стосовно роботи комунальних підприємств залучені представники «Контактного центру міста Києва 1551».

У разі виявлення типових проблем, характерних для певних районів міста, модератори порталу ініціюватимуть зустріч представників громади та поліції для розробки спільного плану дії із вирішення таких проблем.

Відповіді на які питання ви можете отримати за допомоги сервісу bezpechne.community/#?  (приведений перелік питань був отриманий шляхом он-лайн опитування громадян).

  1. Чому не посадять мого сусіда, який варить та продає «ширку»?
  2. Що я можу зробити в рамках правового поля, аби змусити водіїв перестати паркуватись на тротуарах і зелених зонах?
  3. Чи є підставою для евакуації неправильна парковка?
  4. Коли поліцейський має право на обшук людини?
  5. Чи можна перевозити велосипед в громадському транспорті?
  6. Чи приїде поліція на виклик про неправильну парковку?
  7. Хто/за яких умов має право забирати машину на штраф. майданчик?
  8. Хто та за чий кошт має евакуювати «закинуту» машину, яка вже багато років гниє у дворі та займає цінне паркомісце?
  9. На якій відстані від зупинки громадського транспорту можна встановлювати кіоски?
  10. Хто має оновлювати «зебру» на дорогах?

скан

 

Проект «Шкільний офіцер поліції»


Розповідають: Катерина Белугіна, начальниця відділу зв’язків з громадськістю Департаменту патрульної поліції, та Олег Максимчук, старший інспектор з особливих доручень відділу зв’язків з громадськістю Департаменту патрульної поліції. 

Створення гармонійного та безпечного середовища у школі – це одне із завдань програми «Шкільний офіцер поліції». Її запровадження сприятиме підвищенню ефективності навчального процесу, розв’язанню конфліктів серед учнів. Метою також є: вирішення проблем підліткової і дитячої злочинності, профілактика правопорушень.

cop1

Катерина:  У Департаменті патрульної поліції було створено відділ зв’язків із громадськістю, який направлений саме на роботу з громадськістю, роботу з активістами та на реалізацію спільних проектів на користь громади. Найуспішніший наш проект був реалізований у співпраці з поліцією у чотирьох пілотних містах: Київ, Одеса, Івано-Франківськ та Львів…

Олег: Ми сформували відповідну нормативно-правову базу для того, щоб наші офіцери змогли спокійно йти у школи і знали, що їм робити, як їм робити, як спілкуватися. Спільно з Міністерством освіти були розроблені відповідні методичні рекомендації по урокам для дітей від першого до одинадцятого класу. З цими уроками вони йдуть до школи, тобто за  кожним офіцером закріплена школа. На жаль, ми не покрили повністю все, оскільки це пілотний проект. Але зараз цей проект закінчується і ми маємо проаналізувати всі результати, отримуємо анкети від шкіл і від батьківських комітетів, зворотній зв’язок. Ми хочемо почути, можливо, якісь пропозиції для покращення цієї діяльності. І за результатами цього аналізу ми плануємо поширити цей проект на території всієї України, залучити більше фахівців.

Принаймні, зараз дуже гарні відгуки звідти: і від батьків, і від викладачів, від дирекції шкіл, від міської влади – нас підтримують і всім це подобається. Ми розуміємо, що ми виховуємо молоде покоління і цей той результат, який дасть нам можливість дивитись у майбутнє вже через 5-10 років. Тобто, діти звертаються до батьків, просять пристебнутися пасками безпеки, або “Мамо, тато не йдіть на червоне світло світлофору”.  Такі речі хоч і маленькі, але важливі для кожної родини і для кожної людини.

поліцейські

Громадський простір: Чи цікаво поліції працювати із громадськими організаціями?

Катерина: По-перше, поліція працює, щоб задовольнити потреби суспільства і зрозуміти, якими є ці потреби. Тому надзвичайно важливо співпрацювати та спілкуватися з громадськими організаціями для того, щоб зрозуміти, на що нам треба звернути увагу, що потрібно покращити у своїй роботі та покращити у місті. Також дуже важливо, щоб люди були свідомими  і їм не було байдуже. Якщо кожен буде думати: ось є якісь проблеми – я не буду поспішати  і не буду звертати на це уваги – то нічого не зміниться. Треба надавати свої пропозиції до поліції та до міської влади. Тому ми працюємо над тим, щоб люди ставали більш свідомими і співпрацювали з поліцією.

Олег: Ми відкриті до пропозицій, готові все розглянути і вислухати кожного. У нас, як сказала Катерина, є офіс, є відповідний відділ, дякуючи нашому керівництву – вони зрозуміли, що такий відділ дасть багато можливостей. Ми така сполучна ланка між людьми та офіційним органом. Нас розглядають вже як друзів, до нас ідуть на зустріч, нам пишуть, до нас приходять у відділ, у кабінет, приходять на наші Дні відкритих дверей у патрульній поліції на містах. Люди приходять, знайомляться і розуміють, що це все для них, що тут вони можуть забезпечити свою безпеку не на папері і на словах, а вирішити свої конкретні проблеми.  Це для нас головне – вирішити ці проблеми разом з громадою, активними мешканцями міста. І всіх до цього запрошуємо: ми відкриті!

Катерина: У нас є сайт, а це моя пошта – [email protected] – ми відповідаємо,  я завжди дивлюсь всі запити для того, щоб зустрітися і зрозуміти, чим ми можемо допомогти тій чи іншій організації.

???????????????????????????????

Розповідає Людмила Янкіна, координаторка проектів Центру інформації про права людини: 

Людмила: Наша роль тут – разом з патрульною поліцією донести до громадськості, що існує така концепція взаємодії громади з поліцією, яка називається Community Policing. Разом з цим ми принесли такі брошури, які пояснюються, що таке Community Policing, як громада в співпраці з поліцією може реалізовувати проекти на розбудову безпечної громади.

В іншій брошурі ми представляємо сім навчальних кейсів для різних громад про те, як різні проекти реалізовуються разом з патрульною поліцією і міською владою. Тут ви бачите, наприклад, є курси жестової мови для поліцейських, є в нас цікавий гендерний клуб, курси самооборони для жінок. Тобто всі проекти, які реалізовуються, дуже різнопланові. Так ми хочемо показати, що громада може сама подумати, яка найвища потреба, які пріоритети, зайнявши проактивну позицію, разом зі своєю патрульною поліцією реалізувати якийсь проект, який буде направлений на розбудову безпеки своєї громади. Це може бути освітлення, це може бути якийсь проект, направлений на безпечність доріг тощо. Проекти можуть бути різні – суть в тому, щоб спрацювала ця формула взаємодії: коли є патрульна поліція, чия діяльність орієнтована на громаду, є проактивна позиція громадської діяльності або окремої територіальної громади, і саме міська влада. Саме така взаємодія підвищує шанси на кращі результати з безпеки в районі.

……………………………….

Підготували: Любов Єремічева, Віталій Ніщименко

Транскрибування: Наталія Котенко


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині