Благодійникам — наприкінці року: як оцінити власну ефективність

Період свят - саме той час, коли ми хочемо віддавати, дарувати дарунки, творити добрі справи для тих, хто цього справді потребує. Шукаємо акції та контакти, куди можемо спрямувати допомогу, більше ...

heart-love-romance-valentine

Громадський Простір

Період свят – саме той час, коли ми хочемо віддавати, дарувати дарунки, творити добрі справи для тих, хто цього справді потребує. Шукаємо акції та контакти, куди можемо спрямувати допомогу, більше цікавимось благодійною сферою.  У розмові з Громадським Простором Ірина Гуцал, директорка Української Біржі Благодійності, поділилась важливими порадами для українців, які готові долучатись до благодійної діяльності.  А також для благодійних фондів – як бути більш ефективними у своїй роботі.

Ці поради особливо актуальні наприкінці року, коли є запит на підбиття підсумків і окреслення подальших напрямків своєї діяльності.

 Українська Біржа Благодійності – перша в Україні незалежна загальнонаціональна соціальна інфраструктура онлайн-благодійності. Тут надається сервіс для благодійників та для тих, кому потрібна допомога.  Тут кожна людина, компанія чи громадська організація - з будь-якого куточку світу - може вибрати та підтримати благодійний Проект
 Ірина

Поради благодійникам:

Я б хотіла це питання розділити, адже є дві цільові аудиторії. Перша – це звичайні українці, які хочуть і готові долучатись до благодійної діяльності, для яких дуже важливо усвідомити, що ж таке благодійність, який саме сенс ми вкладаємо в це поняття.

Я дуже чітко розумію, що, коли кажу «благодійність», то маю на увазі свідомий вибір, який людина робить для того, щоб вирішити якусь соціальну проблему, тобто вона готова витратити частину свого часу, щоб розібратись, усвідомити, що вона хоче робити:

  • Варто поцікавитись інформацією, які взагалі є можливості допомагати, хто цим займається, як працюють фонди, які є ініціативи;
  • Далі вирішити, до кого вона хоче долучитись і підтримати, який результат хоче отримати. Важливо розуміти, що внесок – чи то часом, талантом, чи грошима, дійсно допоміг вирішити якусь проблему, змінити чиєсь життя, варто працювати не лише з наслідками, а й із витоками, джерелами цієї проблеми.
  • Інша справа – це милостиня, коли я просто в емоційному пориві хочу комусь допомогти, “очистити карму”, щоб таке зі мною не сталось. 

Благодійність і милостиня – це різні поняття, і кожна людина має для себе зрозуміти, що саме вона вкладає у фразу «я хочу допомогти»

Інша справа, що у нас дуже низький рівень усвідомлення, що ж таке благодійна діяльність. У деяких випадках це просто нівелює нашу роботу, викривлює ситуацію, адже якщо людина постійно здає кошти в ці умовні «благодійні фонди», то коли до неї звертаються з проханням підтримати БФ, вона каже: «Вони всі поборники та шахраї»… Це проблема, з якою ми працюємо.

Благодійним фондам та організаціям:

  • Усім благодійним фондам та організаціям я дуже наполегливо рекомендую переглянути свої політики - у вас вони мають бути. Ви повинні чітко зрозуміти свою місію – те, до чого ви прагнете.
  • Ви повинні з урахуванням своєї мети дивитись на ті проекти, в яких берете участь, розуміти, чи ви вирішуєте проблему, чи працюєте з наслідками.
  • Ви маєте для себе визначити ключові реперні точки: наприклад, якусь частину діяльності ми працюємо з наслідками, а також у нас є проекти, які є більш стратегічними, змінюють систему, допомагають нам співпрацювати з різними громадськими організаціями, органами влади для того, щоб змінити ситуацію.

    48391730_2966886233336829_7748813561165512704_o

    фото – фейсбук сторінка Української біржі благодійності

     Прикладом може бути один з напрямів діяльності УББ – ми вже кілька років поспіль допомагаємо розкручувати питання про ендоваскулярні операції у діток з вадами серця. Паралельно існує дуже потужна ініціативна група, які лупають цю скалу, співпрацюючи з Міністерством охорони здоров’я, домагаючись того, щоб існувала окрема державна програма і окклюдери (спеціальний пристрій, який дозволяє закрити міжшлуночкову перегородку серця) закуповували за рахунок держави, що дозволить благодійникам зняти з себе цей тягар, не збирати мільйони, як ми це робимо зараз, а сфокусуватись на іншій проблемі, яку держава не закриває. Наразі цій ініціативній групі вдалось пролобіювати зміни до бюджету, і близько 70 мільйонів гривень буде виділено для того, щоб дофінансувати цю проблему. Вона повністю не закриється за рахунок державних грошей, але ми розуміємо, що хоча б половину навантаження з нас буде знято і це дозволить сфокусуватись на інших речах, які ми зможемо розвивати.

     Така синергія, можливість працювати за різними напрямками дійсно показує, що ти допоміг державі та українцям подолати наслідки, але все одно постійно думаєш про те, яким чином взагалі цю проблему закрити і вивести на інший рівень.

І – заходьте на Українську Біржу Благодійності, обирайте будь-який проект, який там є, а вони є різні. Я розумію, що зараз українці готові більше допомагати адресно конкретній дитині, але ми все одно сподіваємось, що будемо переходити до світових трендів, коли це будуть регулярні маленькі пожертви, щоб підтримувати статутну діяльність організацій, делегувати їй право самостійно розпоряджатись цими коштами, робити більше проектів, спрямованих на дослідження, навчання, професіоналізацію, можливість підсилити, залучати кращих фахівців для того, щоб бути сильними, працювати постійно і бути незалежними, не переймаючись, чи зможеш заплатити зарплату людям, чи ні.

______________________________

Робота над текстом – Ірина Гузій
Фото – Віталій Ніщименко


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині