Студії Живої Історії 2018-2019 в Івано-Франківську

Початок: 27.11.2018 о 10:00
Закінчення: 17.06.2019 о 18:00
Адреса: Хата-Майстерня, Косівський район, Івано-Франківська,
Місце: с. Бабин
ГО Інша Освіта E-mail: [email protected]

Завершено

Studii_2019_events-04
Студії Живої Історії 2018-2019 в Івано-Франківську

До 7 листопада включно триває прийом заявок на участь у новому сезоні програми Студій Живої Історії 2018-2019.

Студії Живої Історії – програма неформальної історичної освіти, що проходить в Україні з 2015 року. Нашим завданням є формування активної мережі людей, які працюють з історією та протиріччями в історичних конструктах. Ми працюємо із застосуванням міждисциплінарних методів шляхом відкритого діалогу і партнерства. Підтримуючи низові громадські ініціативи на історичну тематику, прагнемо підвищити рівень порозуміння в українському суспільстві.

Ми працюємо над:

 • формуванням критичного мислення молодого покоління України щодо історичних подій та конструктів;
 • сприянням діалогу як ефективному інструментові взаємодії та порозуміння;
 • розвитком особистої та колективної відповідальності за дослідження історії з різних перспектив;
 • формуванням розуміння, що історія є важливим елементом, який формує світогляд особистості та суспільства.

Програма Студії Живої Історії 2018-2019 складатиметься з чотирьох етапів: Студії Ідей, Польові Дослідження, Студії Дій та Студії Досвіду. Наскрізним елементом для кожної учасниці та учасника програми буде реалізація персональної проектної ініціативи, розробленої в рамках Студій Живої Історії.

Таймлайн участі у програмі: 20.11.2018- 17.06.2019.

Цільова аудиторія програми: дослідники та дослідниці, любителі та любительки культурної спадщини, музейні працівниці та працівники, професійні історики та історикині, історики-любителі та історикині-любительки, антропологині та антропологи, соціологині та соціологи, художниці та художники, всі ті, кому не байдуже критичне осмислення історії, хто пов’язаний з Донбасом, Харковом чи Івано-Франківськом і хто бажає розуміти досвід інших. Вікові обмеження: 18+. Обов’язковою умовою участі в програмі Студії Живої Історії є готовність розробляти проектну ініціативу, направлену на роботу в одному з трьох цільових регіонів. Постійне проживання в даному регіоні не є обов’язковою умовою участі. Потенційний учасник чи учасниця зобов’язуються взяти участь у всіх етапах програми.

Запрошуємо подавати заявки на участь у першому етапі Студій Живої Історії – Студії Ідей. Він включатиме три вступні тематичні студії-семінари. Кандидати та кандидатки обирають в заявці одну з трьох Студій ідей, з локацією і темою якої їм було б цікаво попрацювати. В результаті буде обрано 60 учасників та учасниць по 20 для кожного семінару. Учасники та учасниці програми працюватимуть над актуальними історичними темами та розроблятимуть власні проектні ініціативи, направлені на роботу з локальною спільнотою Харкова/Івано-Франківська/Донбасу. Ці проекти мають сприяти порозумінню у суспільстві та стимулювати особисте дослідження усної, родинної, локальної чи глобальної історії. Робота над проектними ініціативами триватиме від завершення першого етапу програми (Студій Ідей) до заключного етапу програми Студій Досвіду. Крім того, учасниці та учасники матимуть можливість отримати мікрогрант, а також експертну, менторську та кураторську підтримку.

У цьому році ми пропонуємо зосередитися на регіональному вимірі та локалізувати студії і реалізацію ініціатив у двох містах і одноу регіоні – Харкові, Івано-Франківську та на Донбасі. Необхідність зробити «прив’язку» до місця відкриває цілий спектр можливостей. Так, наприклад, ми пропонуємо подивитися (інтерпретувати) на матеріальний та уявний простір міста (у всьому його різноманітті) з використанням гуманітарного та історичного інструментарію. На наш погляд, включення у проекти та ініціативи «місця» може вести до включення елементів гуманітарної / історичної топографії, міської археології, соціальної і культурної географії та антропології. У широких рамках критичної історії та memory studies органічним буде, на нашу думку, застосування постколоніальної теорії, теорії модернізації, гендерних студій, мультиперспективної оптики та інших міждисциплінарних методів. Важливим аспектом є привнесення активістської перспективи в історичні питання і практичне впровадження ідей для «малих» кроків задля змін у суспільстві. Важливим завданням для нас є створення простору для критичного осмислення консервативного офіційного історичного наративу і водночас формування нового історичного дискурсу, задля включення та видимості  голосу молодого покоління.

На наш погляд, обрані міста «зберігають мовчання» щодо цілого ряду тем, непроговореність яких впливає на сьогодення. Основним концептом Студій Ідей є три питання, ставлячи які, ми створюємо простір для діалогу в кожному з міст і разом із жителями осмислюємо міський простір, місця пам’яті та уяви.

Структура програми 2018-2019:

1 етап програми – Студії Ідей. Вже відкрито набір. Шукаємо 60 учасників по всій території України на 3 Студії ідей. Учасники та учасниці Cтудій працюватимуть над актуальними історичними темами та розроблятимуть власні проектні ініціативи, аби сприяти порозумінню у суспільстві та стимулювати особисте дослідження усної, родинної, локальної чи глобальної історії в одному з трьох цільових регіонів.

Теми та локації студій ідей:

Cтудії ІДЕЙ №1: Харків, говори зі мною. Час і місце: 20-25.11.18, м. Харків.

Студії ІДЕЙ №2: Івано-Франківськ, правда? Час і місце: 27.11.18.-02.12.18, Хата-Майстерня, с. Бабин, Івано-Франківська область.

Студії ІДЕЙ №3: Донбас – чому я? Час і місце: 03-08.12.18, Краматорськ/Слов’янськ.

2 етапом програми будуть Польові Дослідження, що триватимуть від обраних Студій Ідей до Студій Дій. Етап польового дослідження є обов’язковим для перевірки та коригування плану ініціативи, сформованого на першому етапі програми.  

3 етап – Студії Дій 23-27.01.2019, м. Миргород, Полтавська область.

Це об’єднаний 5-денний воркшоп, спрямований на розвиток та деталізацію проектних ініціатив учасниць та учасників трьох Студій Ідей першого етапу програми. В його рамках учасники та учасниці зможуть отримати практичний досвід для реалізації власних проектних ініціатив і якісної роботи з історичними матеріалами, експертні консультації щодо своїх проектних ініціатив та менторську підтримку. Студії Дій формуються відповідно до запиту учасниць та учасників першого етапу програми. Зазвичай включають майстер-класи з проектного менеджменту, документалістики, роботи з просторами, методології роботи з історією: документування, роботи з архівами, усноісторичних досліджень, тощо.

4 етап – Студії Досвіду  14-17.06.2019, м.Київ.

Підсумковий нетворкінговий етап, під час якого учасники та учасниці презентуватимуть результати своєї роботи в програмі (реалізовані проектні ініціативи) для громадськості та розроблятимуть бачення подальшої діяльності.

 

Докладніше про 1 етап – Студії Ідей в Івано-Франківську.

Дати проведення: 27.11.18-02.12.18.

“Івано-Франківськ, правда?” 

Івано-Франківськ говорить, але не про все. Місто, що за свою історію двічі змінювало ім’я, перебувало у складі 7 держав, пережило і не пережило не одну облогу, зібрало і розгубило безліч історій – місто різне та невідоме. Місто, в якому ще можна впізнати обриси барокового планування центральних площ і вулиць та знайти залишки старої фортеці. Місто живе на грані різних протиріч модерності і традиційності, багатокультурної історії та яскраво вираженої мононаціональної локальної політики пам’яті (вираженій в назвах вулиць, музейних експозиціях, встановлених памятниках та меморіальних знаках). Але історія не зникає безслідно, навіть якщо про неї мало хто говорить.

Ми пропонуємо поглянути на Івано-Франківськ як на постмодерне та постколоніальне місто, зі своїми особливостями, феноменами, секретами та таємницями. Ми пропонуємо запросити місто та всіх зацікавлених в тому, щоб зрозуміти його, до постмодерного діалогу. Діалог, який може призвести до розуміння суперечливого та мозаїчного минулого як важливої цінності для розуміння сьогоденного контексту.

Іноді може скластися враження, що сакральними темами в місті та регіоні є теми національно-визвольних змагань, вшанування героїв, що віддали своє життя в ім’я вищої мети, релігійності та непорушності традиційних цінностей і поглядів на життя. Хтось скаже, що Івано-Франківськ забронював за собою стереотипний імідж догматично-релігійного міста, а хтось процитує Папу Римського, який сказав, що “секс – це дар Божий, а не табу…” Водночас місто надзвичайно динамічно розвивається, змінюється, продовжується процес природньої та вимушеної міграції.

На даний момент, Івано-Франківськ можна розглядати як канонічне постмодерне місто. Тому пропонуємо подумати про такі аспекти: постмодерне, історичне, мультикультурне місто, постмодернізм, постмодерна іронія, виникнення та функціонування станіславського феномену; тілесність і сексуальність у місті; (не)релігійність, консерватизм, (не)традиційність, (не)стандартне радянське минуле, “радянські” гуцули, “подарунки” радянської імперії (інфраструктура, заводи, індустріалізація, модернізація) і навіть радянський постмодернізм, включаючи, як би це страшно не звучало, станіславський феномен; колоніалізм та постколоніалізм.

Тож пропонуємо разом з нами задатися питанням “Івано-Франківськ, правда?”

 

Як взяти участь у «Студіях живої історії»

 • Заповнити онлайн-заявку до 7 листопада 2018 року включно.
 • Дочекатися відповіді журі до 9 листопада 2018 року. Журі поінформує всіх заявників про результати відбору.
 • У випадку відбору до участі у програмі сплатити одноразовий організаційний внесок у сумі 450 грн на рахунок організації (у винятковому обгрунтованому випадку учасник чи учасниця може бути звільненою/ним від сплати членського внеску).

Програма забезпечує:

 • Проживання і харчування під час виїзних етапів програми.
 • Компенсацію транспортних витрат до місця проведення Студій Ідей, Дій та Досвіду (в один бік) за наявності квитка.
 • Мікрогрант на реалізацію проектної ініціативи.
 • Менторську, експертну та інституційну підтримку.

Програму «Студії живої історії» реалізує ГО «Інша Освіта» в партнерстві зі Спілкою MitOst e.V. та за дружньої фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини та Фонду Роберта Боша в рамках проекту «Діалог заради змін».

Із запитаннями звертайтеся до координації програми:

Тарас Грицюк [email protected]insha-osvita.org 

Слідкуйте за новинами на нашій сторінці у Facebook:

www.facebook.com/LiveHistoryWorkshop