Завершився форум UkraineLab: чотири дні українського громадянського суспільства в Берліні

Форум UkraineLab відбувся вчетверте, й цього разу – в Берліні, 19 – 22 вересня, з темою «Поліфонія активізму та дослідження європейськості». Які існують виміри активізму в Україні та Європі, чим є ...

TAR_1052
Завершився форум UkraineLab: чотири дні українського громадянського суспільства в Берліні

Форум UkraineLab відбувся вчетверте, й цього разу – в Берліні, 19 – 22 вересня, з темою «Поліфонія активізму та дослідження європейськості». Які існують виміри активізму в Україні та Європі, чим є суспільне різноманіття для України та Німеччини, які його виклики та які можливості воно надає нам – такі головні наголоси, навколо яких формувалася тематика подій форуму UkraineLab.

Форум UkraineLab зібрав близько 200 учасників, гостей та експертів з 11 країн, які працюють над проектами в Україні чи для неї. Під час форуму відбулося понад 15 відкритих подій на різноманітних локаціях по всьому місту – від Посольства України в Німеччині до Центру мистецтв та урбаністики Z/KU.

Головним його завданням є створити платформу для комунікації та розвинути мережу зацікавлених Україною людей в Європі. UkraineLab – це простір для тих, хто шукає партнерів для проекту в Україні чи прагне знайти універсальні підходи та новаторські ідеї для роботи у сфері неформальної освіти, соціальних інновацій, діалогових практик, мистецтва, соціального підприємництва, а також роботи з переселенцями/біженцями.

UkraineLab розпочався з інтерактивного музею історій активізму з/для України та Європи. Дев’ять особистих історій – юристки й музиканта з України, художниці з Іспанії, української активістки з Берліна та інші – були представлені в різних форматах. Продовжив вечір відкриття салон «Новий активізм в/для України та Європи: сила однієї історії», на якому письменниця Катя Петровська, підприємець і засновник платформи «Тепле місто» Юрій Филюк та координаторка форуму UkraineLab Ольга Дятел поділилися своїми історіями, відповідаючи на питання модераторки Ґемми Пьорцґен (Reporter ohne Grenzen) про те, як перетворити енергію змін у сталий активізм і чи достатньо однієї людини, щоб змінити систему в ненасильницький спосіб, використовуючи силу інновацій.

У рамках форуму відбулися дві публічні дискусії. Дискусія «Україна очима Європи: Формуючи образ» у Посольстві України в Німеччині за участі Людмили Мельник (Інститут європейської політики IEP (Берлін) та Наталі Тужеляк (Координаційна рада молодих юристів при Міністерстві юстиції України, Лондон) стосувалася того, хто формує образ України в Німеччині та у Великобританії та яким є цей образ. Як зауважила Людмила Мельник, бути українцем в Німеччині до Майдану було важко. Проте, з 2013 року Україною стали цікавитися більше:

«Ми опитували німецьких експертів стосовно того, що їм цікаво дізнатися про Україну. Відповіді були такими: як виглядає система освіти та охорони здоров’я в Україні, пенсійна реформа тощо. Для мене це означає, що Україною починають цікавитися, й завдання українського громадянського суспільства – задовільнити цей запит». Людмила Мельник також додала, ґрунтуючись на своєму дослідженні дискурсу німецьких ЗМІ щодо України, що раніше німецькі медіа презентували Захід України як виключно україномовний, Схід України – російськомовний, то тепер до цього, як і до інших питань, починають підходити із більшим розумінням нюансів та обережністю. Наталя Тужеляк натомість розповіла, що в Лондоні українська діаспора починає саме зараз згуртовуватися і зміцнюється «трикутник взаємодії» між посольством, молоддю (студентами) та громадським сектором.

Під час дискусій було зауважено, що важливо не привносити свій власний спосіб розуміння подій в інших країнах. Для прикладу, «коли в Німеччині говорять, що Україна – багатонаціональна країна,  мають на увазі, що потенційно є міжнаціональні конфлікти в країні, тоді як в Україні це сприймається як багатство», – зауважила Людмила Мельник.

Важливою подією форуму став ярмарок партнерств та інструментів для неурядових організацій. В ній взяли участь близько 40 ініціатив, великих організацій з досвідом та молодих проектів зі сфер освіти, культури, політики, медіа, соціальних інновацій, серед яких Impact Hub Odessa, мистецьке угрупування СТАН (Луганськ – Івано-Франківськ), Фундація регіональних ініціатив, Фонд Відродження, молодь, яка працює у Верховній Раді України тощо.

Під час форуму було презентовано дослідження  «#EngagEUkraine. Engagement der Ukrainer in Polen und Deutschland» (Інститут європейської політики IEP (Берлін, Німеччина) та Інститут публічної політики (Варшава, Польща), цифрові історії нового активізму Active Youkraine, а також десять інноваційних наукових розробок студентів-докторантів та молодих науковців з українсько-німецького контексту. Було презентовано також новий медіа проект експедицій Україною Ukraїner.

У рамках UkraineLab відбувся також концерт канадського композитора українського походження Любомира Мельника, концерт інді-рок гурту з Києва 5 Vymir, вечір українського документального кіно, літературні читання за участі Софії Андрухович, Андрія Бондаря, Богдана Логвиненка, Володимира Рафієнка.

ДОВІДКА:

UkraineLab – це міждисциплінарна платформа для ефективного мережування та міжсекторного співробітництва для агентів змін, які працюють над проектами інноваційного розвитку в і для України. Це мозковий центр, де можуть народжуватися візії та інновації для громадянського суспільства та культури, так само як і діючий центр, де ці ідеї можуть одразу випробовуватись на практиці та трасформуватися в реальні партнерства.

У 2015 році в рамках пілотного року UkraineLab було проведено 2 форуми для близько 110 агентів змін з України та Європи, в рамках яких працювали над інноваційними та міждисциплінарними підходами міжсекторального співробітництва, розвитком візій для громадянського сектора та культури в Україні. У 2016 році програма складається з двох форумів: UkraineLab: Розвиток громад та локальні ініціативи в (пост)кризових регіонах (квітень 2016, Краматорськ та Слов’янськ) та UkraineLab: поліфонія активізму та дослідження європейськості (Берлін).

Організатори: Програма UkraineLab з українського боку реалізується громадською організацією «Інша Освіта», яка працює по всій території Україні з 2010 року та займається менеджментом якості неформальної освіти та освіти дорослих. Партнером форуму з німецького боку є спілка МіtОst, яка 15 років поспіль розвиває різноманітну та відкриту мережу Центральної, Східної та Південної Європи зі своїми східними сусідами. MitOst реалізує проекти, які сприяють розвитку культурного обміну та громадянської активності, та є наразі дахом для багатьох міжнародних довготермінових програм за цими напрямками.

Сторінка форуму

Фото Тараса Ковальчука.


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Ресурсні центри для неурядового сектору Півдня України визначили пріоритетні сфери розвитку

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares