Зареєстровано прогресивний законопроект про місцеві вибори (№2831-2)
Законопроект №2831-2 розроблений спільно народними депутати та експертами неурядових організацій, зокрема Громадянської мережі ОПОРА, Інтерньюз-Україна, Інститутом виборчого права, Міжнародною ...
Додано:
Громадський Простір
Законопроект №2831-2 розроблений спільно народними депутати та експертами неурядових організацій, зокрема Громадянської мережі ОПОРА, Інтерньюз-Україна, Інститутом виборчого права, Міжнародною фундацією виборчих систем, КВУ у відповідності до міжнародних стандартів та рекомендацій Ради Європи, Венеціанської комісії, ОБСЄ.
Зміст законопроекту відповідає положенням Коаліційної угоди, підписаної 5-ма парламентськими фракціями. На думку авторів, його ухвалення забезпечить справедливу виборчу систему, активізує внутрішньопартійну конкуренцію на місцевих виборах, створить належні умови для ротації місцевих еліт, сприятиме розбудові місцевих організацій партій, а також запобігатиме таким ганебним практикам, як підкуп виборців, політичній корупції, впливу адмінресурсу на результати місцевих виборів.
Як відзначає координатор парламентських і виборчих програм ОПОРИ Ольга Айвазовська: “Законопроект №2831-2 було розроблено із широким залученням експертного середовища, у відповідності до міжнародних стандартів і Коаліційної угоди. Він є найбільш консенсусним з-поміж інших, адже внесений одразу 18-ма народними депутатами на чолі із заступником Голови ВРУ Андрієм Парубієм та головою профільного підкомітету з питань виборів Олександром Черненком. Сподіваємося, що в сесійній залі зміст законопроекту не втратить прогресивних новацій. Сьогодні вкрай важливо засвідчити єдність продемократичних політичних сил, які готові надати виборцям право кінцевого рішення за зміст та якість органів місцевого самоврядування”.
Основний зміст законодавчих змін:
Запровадження пропорційної виборчої системи з відкритими списками на виборах обласних і міських рад у великих містах з кількістю виборців понад 90 тисяч;
Запровадження багатомандатної мажоритарної виборчої системи на виборах сільських, селищних, міських рад у малих містах з кількістю виборців до 90 тис., районних, районних у місті рад. При цьому в кожному окрузі обиратиметься від 2 до 4 депутатів.
Проведення виборів міських голів у великих містах (не менше 90 тис.виборців) у два тури. Якщо розрив між кандидатами у першому турі становить не менше 20%, то з метою економії коштів другий тур не проводитиметься.
Скорочення кількості депутатів місцевих рад (у середньому на 30% від чинного складу).
Прозоре і підзвітне фінансування передвиборчих кампаній (звіти про надходження і використання коштів виборчих фондів як до дня голосування, так і після оприлюднення результатів виборів);
Законопроектом запроваджується обмеження політичної реклами, з метою здешевлення кампаній та спонукання кандидатів агітувати напряму виборців.
Вводяться гендерні квоти (кожен третій або кожна третя у списку – чоловік або жінка, для кандидатів за партійними списками до Верховної Ради АР Крим, обласної ради, міської ради міста з кількістю виборців не менше 90 тис.).
Законопроект №2831-2 підписали та зареєстрували 18 народних депутатів, серед яких заступник Голови Верховної Ради України Андрій Парубій, 8 парламентарів з Блоку Петра Порошенка – Олександр Черненко, Світлана Заліщук, Владислав Голуб, Сергій Лещенко, Мустафа Найєм, Іванна Климпуш-Цинцадзе, Андрій Вадатурський, Павло Різаненко. Також 7 народних депутатів з Об’єднання «Самопоміч» – Наталія Веселова, Руслан Сидорович, Олег Лаврик, Ярослав Маркевич, Ірина Сисоєнко, Олена Сотник, Вікторія Пташник та 2 з «Народного фронту» - Олена Бойко та Леонід Ємець.
Джерело : ОПОРА