Видобувні компанії та громадськість – партнери чи вороги?

Необхідність у забезпеченні власними паливно-енергетичними ресурсами для українців – складне питання, котре сьогодні не є секретом для жодного пересічного громадянина. Складна економічна та політична ...

DSC00063-300x225
Видобувні компанії та громадськість – партнери чи вороги?

Необхідність у забезпеченні власними паливно-енергетичними ресурсами для українців – складне питання, котре сьогодні не є секретом для жодного пересічного громадянина. Складна економічна та політична ситуація в країні стосується усіх і кожного без винятків. Які сьогодні встановлено ціни на газ та нафту обговорюють на тролейбусних зупинках та біля парадних домівок. Автомобілісти очікують чергових змін на ціни паливно-мастильних матеріалів. Отже, ситуація з паливно-енергетичними ресурсами в країні складна та незрозуміла. Але, як відомо, на території України наявні власні родовища нафти та газу.

Brand_UKRAINE_RBG_LO

UAEITI

 

 

Тоді, у чому полягає суть цієї проблеми? Чому пересічні громадяни не володіють актуальною інформацією, а лише обговорюють та поширюють чутки щодо нафтогазовидобування, які почули від «сусіда» або з новин ЗМІ?

Окрім цього, із 126 нафтових родовищ, відкритих в Україні, 76 розташовані у східному регіоні (Дніпровсько-Донецька западина), який охоплює Чернігівську, Сумську, Полтавську, Харківську та Донецькі області. Яким чином проводиться видобуток паливних запасів в цьому регіоні? Яку позицію займають видобувні кампанії, які офіційні документи вони повинні мати для виконання своєї діяльності та якої законодавчої бази повинні дотримуватися? Які відносини між видобувними компаніями та громадами, на території яких ведеться видобуток паливних ресурсів? Окрім цього є ще одне важливе та досить болюче питання: оскільки видобування, безумовно, справа потрібна та перспективна, які умови життя у мешканців громад, де проводиться видобування? Саме ці люди проживають в видобувних регіонах та потребують не тільки своєчасної поінформованості, але й надання конкретних переваг, котрі мають компенсувати шкідливі фактори промислового видобування біля їхніх домівок, систематичного руйнування соціальної інфраструктури та доріг, а також підтримувати заходи по охороні здоров’я мешканців.

DSC00095Обговорення цілої низки саме таких запитань проводилося під час роботи круглого столу «Прозорість видобутку вуглеводнів Валківщини та добробут громад» у смт. Валки 25 квітня 2016 року. Захід відбувся за ініціативи громадської організації «НОВА Енергія» (м. Харків) та за підтримки Валківської районної ради. Учасниками засідання стали експерти проекту, посадові особи РДА, працівники виконавчих апаратів районної і міської рад, представники газовидобувних кампаній району, ЗМІ та громадського сектору.

Голова районної ради Віталій Оноша привітав учасників круглого столу та висловив надію, щодо плідної роботи задля обговорення та вирішення переліку важливих питань видобувної галузі в регіоні. «Ми сподіваємося, що ініціатива прозорості UAEITI, стане дієвим інструментом для вирішення існуючих питань та сприятиме покращенню конкурентоспроможності та інвестиційному клімату Валківщини» – підкреслив Віталій Оноша.

Заступник голови районної ради Юрій Яцина зосередив увагу присутніх на необхідності відповідних законодавчих змін, які потрібні для реалізації справедливого розподілу рентної плати на місцевому рівні та неухильне укладання договорів про соціальне партнерство між газовидобувними підприємствами, органами місцевого самоврядування та громадами. «Необхідна законодавча база для забезпечення обов’язкової реєстрації всіх суб’єктів господарювання у видобувній галузі та території району», – зазначив Юрій Яцина.

DSC00076Експерти та організатори проекту презентували І-ий Звіт Ініціативи видобувних галузей в Україні (UAEITI), надали аналіз діючих ліцензій нафто- і газовидобування у Валківському районі. Представники видобувних компаній розповіли про проблеми та перспективи галузі та можливі шляхи вирішення актуальних проблем з громадськістю регіону.

Суханова Тетяна (Громадська рада при ХОДА) звернула увагу на необхідність активної участі громадськості в сталому розвитку територіальної громади. «Саме представники громадськості мають стати тією ланкою, яка поєднає інтереси видобувних кампаній та мешканців регіону. Ніхто, краще самих громадян, не зможе розповісти про свої проблеми та запропонувати методи їхнього вирішення» – сказала Тетяна Суханова.

Мартинова Наталя (ГПУ «Шебелинкагазвидобування») розповіла про законодавчу базу в Україні щодо розподілу коштів на розвиток соціальної інфраструктури громад. Але, не зважаючи на існуючі протиріччя у законодавчій базі України, ПАТ «УКРГАЗВИДОБУВАННЯ» співпрацює з ХОДА в рамках угод про соціальне партнерство, метою яких є проведення модернізації окремих об’єктів соціальної сфери Харківської області та виконує свої обов’язки в повному обсязі. «Дозвольте нагадати, що стосовно соціальної угоди між компанією та Харківською ОДА, протягом 2016 року ПАТ «Укргазвидобування» витратить на покращення інфраструктури та капремонт 17 об`єктів соціальної сфери в регіонах своєї діяльності в Харківській області 20 млн. грн.», – підкреслили Наталя Мартинова.

Активна дискусія учасників круглого столу, «живий» інтерес до проблематики та щире бажання розв’язання хоча б частину існуючих труднощів є безумовним підтвердженням успіху заходу. Дуже важливим є розуміння того факту, що впровадження механізмів UAEITI – це тільки початок, перший крок задля вирішення великих, а можливо, навіть дуже великих проблем між громадами, видобувними компаніями та владою. Конструктивний діалог та партнерські відносини можуть стати реальністю для видобувних регіонів Харківщини, оскільки, перш за все, і спочатку необхідно почути проблеми своїх опонентів, а лише після цього загальними силами починати їхнє вирішення.

Подія стала можливою завдяки підтримці американського народу в рамках проекту «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-II) впровадження» у частині надання допомоги в реалізації компоненту «Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) в Україні», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

logo_ibsed


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Празька Декларація 11-ти міністрів, відповідальних за політику згуртованості

Eксперти U-LEAD допомагають громадам проводити безпечну внутрішню комунікацію

ZDOROVI запускають проєкт ментальної підтримки для медичних працівників з південно-східного регіону

На Кіровоградщині стартувала навчальна поїздка для представників громад Миколаївщини та Херсонщини

У Києві відбувся перший EuroSummit громадських організацій

Нові можливості проєкту центру АХАЛАР з посилення ментального здоров'я для лідерів НДО та "хелперів"