У Самборі говорили про трагічне минуле на території старого єврейського кладовища

Минулої неділі, 2 грудня 2018 р., у Самборі, у залі засідань районної ради - Громадська Організація «Центр сприяння і розвитку програм та проектів ЮНЕСКО у Львівській області» провела перший із серії ...

Додано:
IGOR MELEKH

47363149_310457742895897_2703425760982466560_n
У Самборі говорили про трагічне минуле на території старого єврейського кладовища

Минулої неділі, 2 грудня 2018 р., у Самборі, у залі засідань районної ради – Громадська Організація «Центр сприяння і розвитку програм та проектів ЮНЕСКО у Львівській області» провела перший із серії запланованих заходів щодо увічнення жертв нацизму і більшовизму, розстріляних і захоронених на території колишнього міського єврейського кладовища.

Захід викликав доволі жвавий інтерес. Доповідь відкрив голова Правління «Центр сприяння і розвитку програм та проектів ЮНЕСКО у Львівській області» Мелех Ігор Богданович, який коротко розповів мету та завдання процесу щодо висвітлення подій майже 80 років тому в місті Самборі. Серед учасників були священики, громадські активісти, небайдужа молодь. Дана тема об’єднала людей різних поколінь.

Відбулася доповідь члена правління нашої організації, знаного, зокрема, як діяча україно-єврейського порозуміння, Юрія Леськіва. Тема: «Трагічне минуле Самбора ХХ століття: масові розстріли і захоронення на території старого єврейського кладовища. Спроби вшанування жертв тоталітаризму».

Основні розділи доповіді: деякі відомості з історії єврейської громади Самбора; воєнний періоди (1939-1944 рр.) – трагічна сторінка в історії міста; ліквідація єврейського кладовища в радянський період; період незалежності України: спроби вшанування жертв тоталітаризму; 2010 – 2015 рр.: створення спільного проекту меморіалу; рекомендації учасникам процесу на даному етапі, і наостанок – приклади україно-єврейського порозуміння.

В доступній формі, без жодних політичних домішок, на основі документів, цінного фотоматеріалу доповідач розповів присутнім про масові розстріли людей різних віровизнань та національностей у Самборі в згаданий період.

Значна частина відомостей прозвучала вперше. Вражаючий ілюстративний матеріал для широкого загалу теж було оприлюднено вперше.

Юлій Леськів, як виявилося, достатньо глибоко обізнаний з цією важкою сторінкою нашої історії. Отож, надані ним рекомендації для успішного вирішення питання вшанування жертв нацизму і більшовизму у Самборі можуть стати цінними для кожного, хто дотичний на даний час до прийняття рішень з цього непростого питання, яке довгі роки чекає свого розв’язання.

Чимало запитань і відповіді на них, активне, а часом доволі емоційне обговорення свідчили про те, що згадані події в Самборі неабияк цікавлять і хвилюють городян. Двогодинне спілкування минуло, як кажуть, на одному диханні.

Від почутого і побаченого у місті відчувається резонанс. У Самборі говорять про те, що вартувало б повторити цю доповідь. За наявності звернень до нас з цього приводу, ми готові повторно провести подібний захід. Адже лише зробивши перший крок (накопичення і оприлюднення достовірної та неперекрученої інформації), можна робити наступний – переходити до спілкування усіх зацікавлених у форматі, скажімо, «круглого столу».
Вважаємо такі кроки важливими моментами для того, щоби в місті могли відбутися громадські слухання як завершення дискусії перед початком спорудження меморіалу.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

На Харківщині діти-сироти та батьки-вихователі потребують проєктів з неформальної освіти

Зміцнюємо голос громад Донеччини: спільна мета для відновлення

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”