Громадськість Хмільника визначалась, яким буде Етичний Кодекс для міської ради
Громадські активісти, депутати, журналісти, члени виконкому та апарату ради Хмільника обговорили та внесли свої правки в Етичний Кодекс та Положення про етичну комісію для місцевих рад на круглому ...
Додано:
cpa_result
Громадські активісти, депутати, журналісти, члени виконкому та апарату ради Хмільника обговорили та внесли свої правки в Етичний Кодекс та Положення про етичну комісію для місцевих рад на круглому столі «Етичний Кодекс: виклик для сучасного депутата».
«Співпраця влади та громадськості – це запорука сталого розвитку України . На жаль, в Україні склалась катастрофічна ситуація, коли рівень довіри громадян як до центральної влади, так і до місцевої складає не більше 20%. У такій ситуації нормально реалізовувати реформи та розвивати країну просто неможливо. Саме тому Інститут «Республіка» та Центр «Ейдос» ініціювали кампанію по впровадженню етичних кодексів та створенню етичних комісій при місцевих радах», – зауважила заступниця керівника Інституту «Республіка» Олександра Скиба.
«Європейська та світова практика показує, що запровадження етичних кодексів в роботу виборних осіб, тобто депутатів, сприяє підвищенню довіри громадян до місцевої влади та зменшує корупційні ризики в їх діяльності. В Україні немає закону, що регламентував би етичні норми поведінки для депутатів місцевих рад, тому ми ініціюємо кампанію по їх розробці і затвердженню», – зазначив Віталій Гліжинський, координатор проектів Інституту «Республіка».
«Етичний кодекс для голови, секретаря та депутатів місцевих рад, а також Положення про етичну комісію при місцевих радах за участі не менше 30% громадськості були розроблені експертами та містять положення про порядок уникнення конфлікту інтересів у міській раді, порядок звітування депутатів, секретаря та міського голови, а також правила прийому подарунків, декларування доходів і т. ін. Наразі ми пропонуємо даний документ для обговорення громадськості і очікуємо пропозицій по зміні та адаптації їх під громаду кожного міста», – підкреслила координаторка кампанії у Вінницькій області Олена Регеша.
Присутні на круглому столі експерти та громадські активісти висловились за необхідність внесення змін у проект Етичного кодексу, а також Положення про етичну комісію.
«У Хмільнику були затверджені ряд документів, що регламентують етику посадовців міської ради, правила поведінки на засіданнях і т.д. Проте вони розроблялись ще у 2008 році, тому потребують перегляду та внесення змін відповідно до нового антикорупційного законодавства», – зазначив керуючий справами виконкому Павлюк Ігор Миколайович.
За словами колишнього міського голови, а нині активіста ГО «Громадська варта», Мельничука Володимира Івановича: «Етичний кодекс для депутатів є надзвичайно важливим документом та є деякою, в хорошому сенсі провокаціє, що змушує нас усіх задуматись над цінностями і нормами, за якими повинні жити і працювати не лише депутати, а й пересічні громадяни. Проте він дійсно потребує значного доопрацювання».
На думку присутніх активістів з ГО «ПРАВО», необхідно грунтовно продумати і напрацювати зміни до Положення про етичну комісію, так як депутатська комісія з цього питання вже створена. «Головна проблема в тому, як зробити етичну комісію дієвою. Які повноваження вона матиме та яке покарання чекатиме на депутата в разі порушення ним етичного кодексу. Тому що позбавити його права голосу на засідання – це не дієво. Треба прописати все так, щоб депутат дійсно боявся порушити норми Етичного кодексу. Це буде зробити дуже не просто», – зауважив голова ГО «ПРАВО» Віталій Дорох.
Значна частина працівників виконавчого комітету висловила скептицизм щодо того, чи матиме позитивний вплив на роботу депутатів запровадження Етичного кодексу. Так, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради Вусатюк Людмили Петрівни висловила сумнів, що «ті депутати, які завжди дотримувались етичних норм поведінки і надалі будуть їх дотримуватись, тому що так говорить їх виховання і внутрішні моральні засади. А ті, хто не мав жодних принципів, не буде дотримуватись етичних норм, хоч ми десять разів затвердимо Етичний кодекс».
Загалом на круглому столі була висловлена підтримка запровадження етичного кодексу в роботу місцевих рад. За результатами круглого столу було домовлено, що на разі громадські активісти та експерти пропонують зміни до етичного кодексу та положення про етичну комісію, які будуть систематизовані і ними доповнять існуючі проекти документів. Далі ці пропозиції будуть винесені на обговорення депутатів та повторно громадських активістів.
Примітка. Кампанія з імплементації етичних кодексів та створення етичних комісій органами місцевого самоврядування втілюється Інститутом «Республіка» та Центром «Ейдос» у співпраці з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин за фінансової підтримки Уряду Канади.
Контактна особа: Координатор кампанії – Регеша Олена ([email protected]).
#Inrespublica #Ейдос #ЗапобігайКорупції #ЕтичніКодекси