День пам’яті та примирення: “1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо”

Сьогодні Україна розпочинає нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення. Виступ Президента під час заходів з нагоди Дня пам’яті та примирення: Спільними ...

День пам'яті та примирення
День пам’яті та примирення: “1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо”

Сьогодні Україна розпочинає нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення.

Виступ Президента під час заходів з нагоди Дня пам’яті та примирення:

Спільними зусиллями досягнемо миру в Україні – Президент та Генеральний Секретар ООН

Виступ Президента на урочистому засіданні Верховної Ради України, присвяченому 70-й річниці Перемоги над нацизмом у Європі, місцю та ролі Українського народу у Другій світовій війні
За підрахунками істориків, у лавах Червоної армії з нацистами билися близько 6 мільйонів мешканців України. Серед них – і обидва моїх діди, і дід моєї дружини, який пропав безвісти під Одесою, і брати моєї мами. Діди, якими я пишаюся, чию славу переказую своїм дітям і передам онукам.

Про подвиги українців у тій страшній війні можна говорити годинами, та я зупинюся на головному. 2072 українці заслужили звання Героя Радянського Союзу. Легендарний льотчик Іван Кожедуб, який збив 64 фашистських літаки, став тричі героєм. Чотири оперативно-стратегічні об’єднання Червоної армії, створені у 1943 року, були названі “Українськими фронтами”. Українець Олексій Берест піднімав прапор перемоги над Рейхстагом.

Визнанням нашого колосального внеску у перемогу над нацизмом стало приєднання України в 1945 році до кола країн-засновниць ООН. І я радий вітати в цей урочистий день присутнього серед нас високого гостя – Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй Бан Кі-муна!

Кілька років тому шоком для більшості українців стала сумновідома заява – образлива і зневажлива щодо наших ветеранів і всіх українців, – ніби Росія виграла б війну і без України. Такі слова – це і наруга над пам’яттю загиблих воїнів, і знущання над почуттями живих ветеранів.

Не виграли б цієї війни без України та українців! Тут навіть нема про що сперечатися! А от, до речі, про те, чи почалася би війна, якби в Кремлі не підписали пакт Молотова-Ріббентропа, можна було би і подискутувати. Бо саме цей пакт відкрив останні шлюзи, які стримували війну.

Ніхто не має права монополізувати перемогу над нацизмом, а тим більше використовувати її для апології своєї імперської політики! Ця перемога – спільний здобуток всього прогресивного людства, антигітлерівської коаліції та народів колишнього Радянського Союзу. І я зараз від імені українського народу вітаю всі нації світу із 70-річчям перемоги над нацизмом.

…. Вперше за 70 років ми зі зброєю в руках знову захищаємо свою країну, суверенітет та територіальну цілісність держави. Гідні слави своїх героїчних предків, українці встали на захист Батьківщини, виконуючи святий обов’язок в лавах Збройних Сил України та інших військових формувань.” – П.Порошенко.

_____________________________________________________

Новий зміст відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги включає в себе:

– переосмислення подій ІІ світової війни, руйнування радянських історичних міфів, чесний діалог навколо складних сторінок минулого;
– рівне вшанування пам’яті кожного, хто боровся з нацизмом, підкреслення солідарності та бойового братерства усіх Об’єднаних Націй, як держав, так і бездержавних тоді народів (євреїв, українців та ін);
– перенесення акценту з історії військових дій на історії конкретних людей, а відтак відмову від святкування на користь вшанування.

Символ відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги — червоний мак.
Гасло “1939—1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо”

Відповідно до указу Президента України, підписаного 2015 року, метою відзначення є «гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги усім борцям проти нацизму»


________________________________

Анонс заходів у Києві 8-9 травня

Вранці 8 травня планується урочисте засідання Верховної Ради за участю Президента України.

Офіційна церемонія відзначення Дня пам’яті та примирення розпочнеться о 22.00 з виступу Президента України на площі біля приміщення музею Великої вітчизняної війни. Годину триватиме меморіально-мистецька програма «Голоси Героїв». У програмі візьмуть участь Ансамбль пісні й танцю Збройних сил України, «Пікардійська терція», «Тельнюк: Сестри», «Kozak System», «Кому вниз» та інші колективи.

О 23.01 в Україні пройде міжнародна акція пам’яті «Перша хвилина миру», після чого буде запалена чаша «Вогонь Слави».

«Відзначення першої хвилини миру — загальноєвропейська традиція, до якої ми з радістю приєднуємося. Саме о 23.01 сімдесят років тому набрав чинності Акт про капітуляцію Третього райху», — пояснив член організаційного комітету Євген Нищук.

Програма 9 травня буде більш насиченою. О 9 ранку громадські організації планують проведення флешмобу на Хрещатику — з поштових коробок на всю вулицю буде викладений слоган «Пам’ятаємо. 1939-1941. Перемагаємо». Протягом дня волонтери та громадськість матимуть змогу наповнювати коробки гуманітарною допомогою, яка пізніше буде надіслана на схід України.

Офіційна частина відзначення почнеться об 11.00 у Парку Слави. Після покладання квітів до Могили невідомого солдата відбудеться марш військових оркестрів, що пройде від Площі Слави до Музею Великої вітчизняної війни. Участь в марші візьмуть не лише українські колективи, але й оркестри з інших країн. Таким чином започатковується традиція параду військових оркестрів, де будуть представлені не лише національні, а й закордонні виконавці.

Об 11:30 на території музею п’ятсот новобранців ЗСУ складуть присягу на вірність Українському народові у присутності Верховного Головнокомандувача Збройних Сил – Президента України. З 12:10 до вечора м триватиме святковий концерт.

Ряд столичних парків з 18.00 стануть сценами для закордонних оркестрів. Так, Маріїнський парк на 1 годину перетвориться на парк Польщі, де гратиме Польський військовий оркестр, Ботанічний сад ім. академіка Гришка — на Естонський парк, парк Шевченка — на Йорданський парк, а Голосіївський парк – на Литовський парк. Парк Перемоги на Дарниці стане парком Сербії.

Відзначення 70-ї річниці перемоги над нацизмом завершиться 11 травня прем’єрою документальної стрічки «Аеропорт», яку о 20.30 транслюватимуть усі ключові телеканали.

Детальніше про план заходів на Урядовому порталі


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку

Impact Business Accelerator 2024: як український бізнес стає рушієм соціальних змін

Міжнародна технічна допомога та її облік: зустріч голів громад Донеччини

У Львові відбулась вулична акція «Насильство — не традиція»

«Ба та Ді проти брехні»: медіа ШоТам презентує новий проєкт для старшого покоління

Рік завершується, а робота в третьому секторі ні