Презентація проектів учасників програми «Студії живої історії» (Тернопіль)

Початок: 10.11.2016
Закінчення: 12.11.2016
Адреса: Тернопіль, Україна
Місце: кілька локацій
Інша Освіта
Телефон: +380638178759
E-mail: [email protected]

Завершено

10945703_1529386694002746_1486577635895761168_n
Презентація проектів учасників програми «Студії живої історії» (Тернопіль)

Проекти учасників програми «Студії живої історії» 2016 року працюють з темами радянського минулого, вимушеного переселення, локальної історії, історичної освіти. Документальні стрічки, вистави, фотовиставки, книжка про те, як говорити з дітьми про історію, настільна гра, – ці та інші ініціативи будуть презентовані в Тернополі з 10 по 12 листопада.

Географія проектів учасників та учасниць – від Маріуполя до Ужгорода й від Києва до селища Старий Крим. Формати варіюються від альтернативних освітніх практик до урбаністичних інтервенцій.

«Студії живої історії» – неформальна освітня програма, яка створює майданчик для альтернативних форматів роботи з історією.

Її учасники – це молоді люди з усіх регіонів України віком від 18 до 30 років, вмотивовані працювати з історією та налаштовані на побудову мережі, яка працює над посиленням порозуміння в українському суспільстві.

Програма «Студії живої історії» реалізується приватною установою «Інша Освіта» у партнерстві зі Спілкою MitOst e.V. та за дружньої фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини та Фонду Роберта Боша в рамках проекту «Діалог заради змін».

В рамках фінального заходу «Студій живої історії» в Тернополі з 10 по 12 листопада діятиме відкрита публічна програма.

10 листопада

19.00

Відкриття виставки «Студії живої історії»

Виставка «Студії живої історії» це експозиція про двадцять дві ініціативи учасників програми. Реалізуючи свої громадські ініціативи, учасники використовували різноманітні методи роботи з історією, пам’яттю про недавні чи давніші події та постаті, що потребують суспільної уваги. Документальна кіноісторія про вимушене переселення 19561959 років, виставки фото, книжка про те, як розмовляти по історію з дітьми, документальна вистава, курси лекцій, настільна гра на тему осмислення радянського минулого, – ці та інші проекти будуть представлені на виставці.

Кураторка виставки Валерія Карпань

АртГалерея, вул. Митрополита Шептицького 4.

11 листопада

14.00

Відкрита публічна дискусія «Альтернативні освітні практики»

Які особливості використання креативних освітніх методик у роботі з різними віковими групами? Як відстежити дієвість неформальних методів навчання? Чи можлива ефективна взаємодія формальної та неформальної освіти? Про ці та інші аспекти вивчення історії в неформальний спосіб говоритимуть учасниці «Студій живої історії», які у своїх ініціативах працюють з альтернативними освітніми практиками.

Спікерки-експертки: Наталія Бурило «Українотипи», Аліна Плєханова «Родинна пам’ять поколінь», Альона Савченко «Мушля. Освітньо-культурний проект», Анна Погребна «Як говорити з дітьми про історію», Олена Татарнікова «Вільний освітній простір Дніпра “Лікей”», Світлана Арабаджи «Як ми навчалися у школі».

Модерує Каріна Фурса, координаторка програми «Студії живої історії»

Актовий зал ЗОШ  №3, вул. Грушевського 3

16.00

Презентація  настільної гри «Timeline» та публічна дискусія «Ігри з історією»

Унікальна можливість пограти в гру на знання фактів про історію України періоду Радянського Союзу та поспілкуватися з її розробниками Костянтином Загорульком,  Лілією Печурою та Євгенією Саніною.

Розробники гри розповідають: «Наша команда поставила за мету підвищити інтерес молоді до історії України періоду Радянського Союзу, а також покращити рівень знань фактів про нього і можливе їх переосмислення. Ми сподіваємось, що цей час сприйматиметься не тільки, як чорне чи біле, але буде усвідомлюватись в комплексі, з усіма перемогами та втратами».

Дискусію модерує історикиня Ольга Мартинюк

АртГалерея, вул. Митрополита Шептицького 4

19.30

«Кіностудії живої історії»

Це показ документальних стрічок та відеоматеріалів, які були створені в рамках програми «Студії живої історії» у 2016 році. Декілька учасників створили авторські документальні фільми та відеоматеріали, в яких намагаються відкривати невідому чи забуту історію, переосмислювати її та повертати до суспільного дискурсу. Що з цього вийшло, пропонуємо переглянути та обговорити у п’ятницю ввечері.

«Перестройка(1956–1959)» (Захар Колісніченко та Андрій Чернега, Черкащина), «Посіч: депортована, але не знищена» (Шеметуха Софія, Прикарпаття), «Книга пам’яті репресованих греків Старий Крим» (Георгій Бушуєв, Приазов’я), відео документальної вистави «З дому до дому» (Леся Берездецька та Єлизавета Олійник, Львів), «Історія місця в Чернівцях» (Ольга Обершт, Буковина), «Ясен» (Аліна Хорольська, Рівне-Київ), «К запорожцам» (Анна Стукало, Запоріжжя).

Конференц-зал №2, Готель «Тернопіль», вул. Замкова 14

12 листопада

11.00

Відкрита публічна дискусія «Як історія впливає на вигляд міста? Як урбаністи та міські активісти можуть працювати з історією у своїх проектах?»

Які сліди лишає історія на тілі міста? Яке вони мають значення для теперішніх мешканців? Чи впливають городяни на місця пам’яті і навпаки? Якими є сучасні позитивні та негативні тенденції змін у публічному міському просторі?

Спікерки-експертки в темі: Наталя Єрьоменко з ініціативою «На чорно, на біло» Наталія Князєва «Svidomi. Урбаністична школа для підлітків», Людмила Нікітіна з ініціативою «Простір. Відповідальність. Пам’ять», Ольга Обершт з ініціативою «Історія місця в Чернівцях», Олександра Григор’єва та Вікторія Степанець з ініціативою «Інтерактивна Вінниця», Борис Нілов з ініціативою «Спадщина крізь час».

Модерує дискусію Наталія Павлєнко

ТНЕУ, корпус №10 (Євростудії), бульвар Тараса Шевченка 10

14.00

Відкрита публічна дискусія «Нові методи роботи з радянською спадщиною»

Радянська спадщина – словосполучення, що викликає чимало різноманітних асоціацій. Сьогодні в українському суспільстві немає одного спільного бачення, що ж робити зі спадком Радянського Союзу. Наша освітня програма теж не має одного бачення, але ми з точністю можемо сказати, що скеровуємо свої сили на осмислення й переосмислення цього минулого. Ми однозначно проти бездумного стирання з публічного та приватного простору цього величезного і надзвичайно важливого пласту історії. Неможлива деконструкція без попереднього плану, а що ж ми хочемо натомість. Учасники «Студій живої історії» використовують у своїх ініціативах різноманітні форми роботи з радянським минулим. Від циклу лекцій, екскурсій, досліджень, створення відеоматеріалів до настільної гри. Власне, в основі дискусії лежатиме досвід учасників «Студій живої історії» в роботі з темою радянської історії.

Спікерами-експертами в темі будуть Ярослав Переходько з ініціативою  «Пострадянське», Юлія Королевська з ініціативою «Відповідально зважуй своє минуле», Євгенія Саніна, Лілія Печура та Костянтин Загорулько з ініціативою «Настільна гра “Timeline”», Оксана Тьохта, Юлія Мазурчак і Вірослав Цюп’як з інціативою «Культвідродження», Георгій Бушуєв з ініціативою «Книга пам’яті репресованих греків Старий Крим».

Модерує Тарас Грицюк, координатор програми «Студії живої історії»

Прес-центр українського дому «Перемога», бульвар Тараса Шевченка 27

16.00

Відкрита публічна дискусія «Персональні історії вимушених переселенців XX–XXI століття в Україні»

Вимушені переселенці – цей термін з’явився в українському медійному просторі порівняно недавно. Проте, для України він не новий за змістом. Історії про вимушених переселенців просто не були «на поверхні» – ми мало знали про переселення лемків з Лемківщини, жителів Прикарпаття на Одещину, про «українську Атлантиду» і долі її жителів, що похована під Кременчуцьким морем, та про наших сучасників, які змушені були покинути свої домівки в Криму, Донецькій та Луганській областях. Ми намагатимемося показати досвід роботи учасників програми «Студії живої історії» з даною темою та спробуємо сформулювати рекомендації для подальшої роботи.

Спікери-експерти в темі: Захар Колісніченко та Андрій Чернега з ініціативою «Перестройка (1956–1959)», Ольга Глушко та Дмитро Горбенко з ініціативою «Речовий доказ», Леся Берездецька та Єлизавета Олійник документальною виставою «З дому до дому», Софія Шеметуха зі стрічкою «Посіч: депортована, але не знищена».

Модерує Сергій Євтєєв

Конференц-зал №2, Готель «Тернопіль», вул. Замкова 14

19.00

Закриття виставки «Студії живої історії» та презентація збірки «Альтернативні формати роботи з історією». Неформальне завершення програми.

АртГалерея, вул. Митрополита Шептицького 4.

Більше про «Студії живої історії» на сайті та у facebook.

Із запитаннями звертайтесь до прес-координаторки програми Світлани Ославської: [email protected].