“Нью-Йорк – Іловайськ: вибір”: виставка пам’яті бійця батальйону “Донбас” Маркіяна Паславського

Початок: 17.07.2020 о 08:00
Закінчення: 17.07.2020 о 17:00
Адреса: вул. С.Крушельницької, 1, Тернопіль,
Місце: Тернопільський обласний художній музей

Завершено

2020_08_06_SITE_prew
“Нью-Йорк – Іловайськ: вибір”: виставка пам’яті бійця батальйону “Донбас” Маркіяна Паславського

До шостої річниці Іловайської трагедії у Тернопільському обласному художньому музеї покажуть виставку-життєпис Маркіяна Паславського, загиблого добровольця батальйону Національної гвардії України “Донбас”, відомого під позивним “Франко”. Над створенням виставки “Нью-Йорк – Іловайськ: вибір” працювала команда Національного музею Революції Гідності спільно з Музеєм української діаспори і родиною Паславських, які передали у фонди цих інституцій особисті речі Маркіяна.

Виставка починається з роздумів загиблого героя, зібраних у буклеті “Заклик діяти: слова Маркіяна Паславського” – одному з видань Музею Майдану. Самі ж експонати висвітлюють основні періоди його життя. Експозиція – не лише показує життєвий шлях і вибір Маркіяна Паславського, а й оповідає про Іловайську трагедію. Про це покажуть документальний фільм. Куратори виставки – Олександр Бриндіков і Назар Розлуцький. Перша публічна презентація відбулася у серпні 2019 року в Музеї української діаспори. У відкритті взяли участь рідні Паславського, які живуть у США, та його побратими з батальйону “Донбас”.

“Це виставка про людину, яка навіть після своєї смерті продовжує об’єднувати людей і народи. Маркіян Паславський, народжений у США, став справжнім героєм України, захисником своєї історичної батьківщини від російської гібридної агресії. На відміну від багатьох українців, які захищали свої домівки, сім’ї, майбутнє, Маркіяна спонукав піти на війну лише власний вибір, той метафізичний Вибір із великої літери, за який він заплатив власним життям, – вибір бути українцем”, – говорить Назар Розлуцький, куратор виставки, учасник російсько-української війни.

Мета Національного музею Революції Гідності  та Музею української діаспори– створити мандрівний проєкт, аби про Маркіяна Паславського й Іловайську трагедію дізнавалося якомога більше людей по всій Україні. Цьогоріч виставка у Тернополі не випадково, адже мати героя Орися Паславська (Гунчак) родом із села Старе Місто Тернопільської області. У місті Підгайці на Тернопільщині гімназія носить ім’я Паславського.


Маркіян Григорій Паславський народився 1959 року в Нью-Йорку, працював інвестиційним банкіром у США. Був членом “Пласту”. Закінчив престижну американську військову академію “Вест-Пойнт”. Завершив військову кар’єру в армії США в званні капітана. На Київщині заснував агрофірму “Росава-К”, яка стала одним із найприбутковіших підприємств у районі. Із початком російсько-української війни у 2014 році Марко пішов добровольцем на фронт, де став стрільцем. Посмертно Марка Паславського вшановано низкою нагород – орденом Данила Галицького, орденом “Залізний Пластовий Хрест”, відзнакою “Народний Герой України” та іншими. Загинув 19 серпня 2014 року під Іловайськом, прикриваючи відхід групи військових та рятуючи життя кількох товаришів ціною власного. Похований на Аскольдовій могилі у Києві. Йому було 55 років. Брав активну участь у Помаранчевій революції, Революції Гідності. Дивом уцілів під час розстрілу на вулиці Інститутській.


Організатори проєкту: родина Маркіяна Паславського, Музей української діаспори, Музей історії міста Києва, Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності та бійці добровольчого батальйону “Донбас”, Тернопільський обласний художній музей.

Місце проведення: місто Тернопіль, вул. С.Крушельницької, 1

Офіційне відкриття: 6 серпня о 15:00

Графік роботи виставки: 9:30–17:30 (щодня, крім суботи); перерва: 13:00–14:00.
Ціна квитка: дорослі – 25 грн, студенти, учні, пенсіонери – 15 грн.
Право безкоштовного відвідування мають члени Національної спілки художників України, Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Національної спілки фотохудожників, учні дитячих художніх шкіл, студенти мистецьких вишів, наукові співробітники музеїв, військовослужбовці строкової служби.
Телефон для довідок: +38 0352 52 80 72.

Акредитація для ЗМІ: тут.

Подія у Facebook.

Також читайте: “Історія про вибір”: п’яті роковини загибелі на Донбасі рейнджера США і добровольця України Марка Паславського