Науковий форум “Революція Гідності: на шляху до історії”

Початок: 20.11.2023
Закінчення: 21.11.2023
Адреса: Київ,
Місце: уточнюється

Завершено

sayt_400h300_naukovyy_forum_2023
Науковий форум “Революція Гідності: на шляху до історії”

21 листопада цього року Україна відзначатиме десяту річницю Революції Гідності – події, яка не лише поклала початок радикальним змінам усередині нашої держави, а й стала першим етапом трансформації світового порядку та безпекового середовища.

Розпочавшись з євроінтеграційних гасел, Майдан засвідчив народження справді незалежної України. Він убезпечив нашу країну від перетворення на маріонеткову державу, до чого її готував режим Януковича, та зробив заявку на реальну суб’єктність країни – суб’єктність, яку українському народові з моменту проголошення незалежності треба захищати та доводити.

Розглядаючи воєнну агресію росії як відповідь на перемогу демократичних проєвропейських сил в Україні взимку 2014 року, констатуємо, що повномасштабне вторгнення рф 2022 року спричинило помітний зсув у свідомості як українських громадян, так і європейської спільноти та вплинуло на переформатування міжнародного балансу інтересів і сил. Російсько-українська війна зруйнувала стереотипи стосовно України та Європи, що формувалися впродовж ХХ століття, а особливо у період після Другої світової війни. Для України російська агресія стала поштовхом до активізації переосмислення імперської та радянської спадщини, власної історії й місця в європейському співтоваристві. В Європі ж агресія кремля проти нашої держави усунула дихотомію між поняттями «безпека» та «демократія», змусивши європейське суспільство усвідомити нерозривний зв’язок між цими категоріями, а також спонукала до переосмислення травм і стереотипів минулого та боротьби за політичне лідерство на континенті.

Надалі місце України серед провідних геополітичних гравців залежатиме не лише від результатів нашої боротьби, а й від спроможності українського суспільства впровадити запити Майдану у стратегію національного розвитку та сприяти її реалізації через розбудову ефективної системи державного управління та громадського контролю.
Причини, наслідки та значення процесів, в епіцентрі яких сьогодні перебуває Україна, підтримувана демократичним світом, безперечно, стануть об’єктом дослідження у повоєнний період. Для цього вкрай важливо створити потужну джерельну базу, яка не лише дасть змогу виносити судові вироки тим, хто коїв і коїть злочини проти людяності, а й забезпечить майбутніх дослідників потрібною інформацією, сприятиме формуванню та реалізації політики пам’яті й подоланню травматичного досвіду.

В Україні перший істотний досвід документування значущих суспільно-політичних подій пов’язаний із Революцією Гідності. Події листопада 2013-го – лютого 2014 року активно фіксували дослідники, журналісти та представники різних громадських ініціатив. Збір свідчень, зокрема й усноісторичних, візуальних матеріалів, щоденників, контенту соціальних мереж, речових доказів став важливим елементом у формуванні джерельної, а почасти й юридичної доказової бази Майдану. Набутий досвід став у пригоді й під час російської інтервенції, зокрема повномасштабного вторгнення. Із лютого 2022 року значна кількість дослідників і представників громадських організацій та державних інституцій розпочали документування й архівування подій війни, що стало одним з інструментів опору агресорові. В основі започаткованих проєктів лежать методології та методи, використані і при фіксації подій Майдану. Збір матеріалів – від артефактів до усних свідчень – дає змогу документувати та зберегти досвід учасників та очевидців подій, а також розслідувати воєнні злочини та гуманітарні катастрофи на теренах України.

Ініційований Національним музеєм Революції Гідності цьогоріч п’ятий науковий форум присвячено обговоренню як теоретичних проблем, пов’язаних з актуальністю викликів Майдану у процесі повоєнної розбудови України, визначенню місця Революції Гідності в історичній пам’яті суспільства й ролі України в геополітичній структурі світу, так і суто практичних, котрі стосуються документування подій Майдану й російсько-української війни, методології збору свідчень та артефактів, принципів зберігання й використання їх.

Фокус –тема цьогорічного форуму:
Майдан, війна, свобода в контексті суспільно-політичних трансформацій в Україні та світі
20-21 листопада 2023

Мета форуму: обговорити за участі українських і зарубіжних експертів результати та вплив Революції Гідності й російсько-української війни на геополітичні, політичні й суспільні трансформації в Україні та світі, а також проаналізувати особливості документування подій Майдану та війни.
 
Тематичні напрями форуму
Блок 1. Контекстуалізація боротьби українців за свободу в ХХІ столітті 

  • Вплив Майдану й війни росії з Україною на Європу: між безпекою та демократією
  • (Не)вивчені уроки Майдану та національна стратегія розбудови України
  • Україна після війни: поступ до Європи
  • Майдан і російсько-українська війна через призму права: небезпека непокараного зла

Блок 2. Ремінісценції Майдану в документуванні російсько-української війни 

  • Способи документування травматичних подій новітньої доби
  • Майдани та російсько-українська війна у спогадах очевидців
  • Рефлексія Майдану та війни: его-документи, щоденники, плакати, мистецькі твори
  • Документування протестів та збройних конфліктів засобами масмедія
  • Майдани та війна в музейних експозиціях: нові підходи та наративи 

До участі у форумі запрошуються історики, політологи, соціологи, філософи, правники, музейники, культурологи, фахівці з комунікаційної діяльності й інших соціогуманітарних дисциплін, які вивчають протестні рухи загалом та явище Майдану зокрема в контексті нинішньої повномасштабної фази російсько-української війни.

Участь у форумі безкоштовна.
За матеріалами форуму планується підготовка і видання збірника наукових праць. 

Форум відбудеться у змішаному форматі. Офлан форум відбудеться в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану (Київ, майдан Незалежності 18/2).

Партнери: Український інститут національної пам’яті, Інститут історії України НАН України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка. 

Реєстрація для участі у форумі триватиме до 6 листопада 2023 року включно за посиланнямПотрібно надіслати заявку та резюме доповіді (до 300 слів), яук разом із програмою заходу буде оприлюднено до початку. 

Реєстрація слухачів за посиланням.

Організатори залишають за собою право відбору заявок.

Додаткова інформація: +38 067-793-64-75, [email protected].

 

Джерело: Національний музей Революції Гідності.