13 жовтня 2015 року (вівторок), об 1100за адресою: м. Рівне, вул. Драгоманова, 7 (поліклініка № 2), 2-й поверх, конференц-зала, відбудеться круглий стіл до Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги на тему: Право на достойну смерть.
Питання, які будуть розглянуті в ході дискусії:
- Обласна програма розвитку паліативної допомоги та догляду в Рівненській області на 2015–2020 роки: можливості та перешкоди на шляху її реалізації.
- Знеболювання: довгоочікувані зміни у нормативних документах.
- Необхідність створення системи повноцінного надання паліативної допомоги дітям.
У роботі круглого столу візьмуть участь:
- Начальник УОЗ Рівненського міськвиконкому п. Вікторія Покоєвчук
- Заступник начальника УОЗ Рівненської ОДА п. Ігор Добровольський
- Директор ВНКЗ «Дубенський медичний коледж» Рівненської обласної ради п. Надія Венгрин
- Заступник директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, начальник управління праці та соціального обслуговування населення п. Олексій Шамак
- Голова правління РОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» п. Юрій Лазаревич
- Керівник Рівненського обласного осередку ВГО «Українська Ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги» п. Ганна Котенко
- Заступник голови правління БФ «Скарбниця надії» п. Мар’яна Рева
- Заступник голови правління РОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» п. Євген Баборикін
- Фахівець з надання паліативної допомоги на дому п. Володимир Веровський
- Правозахисник у сфері медичного права п. Євгеній Новицький
Орієнтовна тривалість: 1 – 1,5 години.
Додаткова інформація:
097-659-90-69, Євген Баборикін
Паліативна допомога є комплексом медичних, соціальних, психологічних та духовних заходів, спрямованих на покращення якості життя пацієнтів, які мають невиліковну хворобу, та членів їх сімей. Головні завдання паліативної допомоги – позбавлення від болю, усунення або зменшення розладів життєдіяльності та інших важких проявів хвороби, догляд, психологічна, соціальна і духовна допомога пацієнту та його рідним як в умовах спеціалізованого медико-соціального закладу – хоспісу, так і вдома.
Паліативний догляд – це допомога у самообслуговуванні (дотримання особистої гігієни, рухового режиму, прийому ліків, годування); спостереження за станом здоров’я; сприяння наданню медичних послуг; допомога у забезпеченні технічними засобами реабілітації, навчання навичкам користування ними; навчання членів сім’ї догляду; представництво інтересів; психологічна підтримка особи та членів її сім’ї; надання інформації з питань соціального захисту населення; допомога в отриманні безоплатної правової допомоги; організація та підтримка груп самодопомоги.
Щорічно число тих, хто в нашій країні потребує допомоги у збереженні людської гідності на останньому етапі життя, сягає 600 000 осіб. Близько 18 000 з них – діти.
Мінімальна потреба держави в хоспісних ліжках – 4 500.
Основною проблемою, з якою зіштовхнуються хворі на останніх стадіях життя, є проблема доступу до якісного знеболення. З 2013 року в Україні з’явився таблетований морфін, законодавство в сфері обігу сильнодіючих знеболювальних у закладах охорони здоров’я, значно лібералізувались. Останні нормативні перепони в можливості лікаря втамувати біль пацієнтів наприкінці життя знято Наказом МОЗ № 494 «Про деякі питання придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я».
Разом з тим, невиліковно хворі продовжують звертатися зі скаргами на відсутність знеболення та інших видів медичної та соціальної допомоги.
Особливо гостро стоїть проблема організації надання паліативної допомоги дітям.
В нашій державі на даний час надзвичайно недосконала система паліативного догляду за дітьми: допомога надається в лікувальних закладах за профілем захворювання дитини. Медичний персонал не має навичок і можливості надати саме паліативну допомогу. Нормативні документи стаціонарів не передбачають надання паліативної допомоги, маленьких пацієнтів виписують у домашні умови, не пристосовані для життєдіяльності хворої дитини.
Також, на жаль, на сьогодні в Україні не зареєстровані сильнодіючі знеболювальні препарати для дітей до 2 років.
«Обласна програма розвитку паліативної допомоги та догляду в Рівненській області на 2015–2020 роки» була прийнята рішенням Рівненської обласної ради 12 червня 2015 року. Вона спрямована на розв’язання проблемних питань в цій сфері, а саме:
- відсутність організаційних засад для надання паліативної допомоги і мережі закладів, що надають паліативну допомогу та догляд, а також відсутність співпраці між закладами охорони здоров’я та соціальними службами в наданні паліативної допомоги та догляду вдома;
- недостатнє кадрове забезпечення;
- недостатній рівень знань медичних працівників щодо адекватного знеболення у випадку хронічного больового синдрому;
- необхідність формування громадської думки щодо важливості розвитку системи паліативної допомоги;
- недостатнє фінансування для вирішення зазначених вище проблемних питань.
Джерело: РОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ»