Як притягнути чиновника до дисциплінарної відповідальності

Кожен активний громадянин час від часу стикається з неправомірною поведінкою чиновника. Як сприяти притягненню до дисциплінарної відповідальності такого чиновника з описом конкретних випадків далі в ...

політики депутати дипломатія strategy
Як притягнути чиновника до дисциплінарної відповідальності

Кожен активний громадянин час від часу стикається з неправомірною поведінкою чиновника. Як сприяти притягненню до дисциплінарної відповідальності такого чиновника з описом конкретних випадків далі в статті.

Основа механізму притягнення: Закони України «Про звернення громадян», «Доступ до публічної інформації» та «Про державну службу» (надалі – Закон).

Сфера дії механізму: державні службовці, перелік категорій яких подається в частині другої статті 3 Закону. Станом на кінець 2018 року таких чимало: в міністерствах працює близько 25 000 осіб (за рахунок територіальних органів Мін’юсту), в інших ЦОВВ – близько 100 000 осіб, в державних адміністраціях – близько 54 000 осіб. Також сюди входять працівники секретаріату КМУ, Адміністрації Президента України, апарату ВРУ, ДСА, апаратів судів та деяких інших органів.

Як пересвідчитись, що чиновник є державним службовцем: в декларації чиновника в підпункті 2.1 в графі «Тип посади» буде вказано як «Посада державної служби».

Основний інструмент механізму – заява. Відповідно до статті 3 ЗУ «Про звернення громадян» громадяни мають право звертатись з заявою – повідомленням про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності посадових осіб.

Зміст заяви:

 • в заяві ви викладаєте факти (бажано з документальним підтвердженням) неправомірної поведінки держслужбовця під час виконання посадових обов’язків;
 • просите КДС (керівника державної служби в органі) ініціювати (відкрити) дисциплінарне провадження щодо конкретної посадової особи;
 • просите забезпечити реалізацію ваших прав заявника відповідно до статті 18 Закону «Про звернення громадян», а саме:
 • особисто викласти аргументи особі (виконавцю), що перевіряла заяву, та брати участь у перевірці поданої заяви;
 • знайомитися з матеріалами перевірки;
 • бути присутнім при розгляді заяви КДС;
 • нагадуєте про відповідальність КДС в разі не притягнення держслужбовця до дисциплінарної відповідальності (в разі наявності дисциплінарного проступку) відповідно до ч. четвертої статті 63 Закону.

Кому адресувати заяву: КДС

Як визначити КДС в конкретному органі: відповідно до статті 17 Закону це:

В міністерствах – державний секретар міністерства;

В інших центральних органах виконавчої влади – майже завжди керівник такого органу (наприклад, Держпраці, НАДС, ПФУ інші) крім випадків, коли керівник не є держслужбовцем (Держкомтелерадіо, НАЗК, Фонд держмайна) – в такому разі керівник апарату;

В місцевих державних адміністраціях – керівник апарату, в випадку КМДА – для апарату – керівник апарату, для департаментів – керівники департаментів (тому що є окремими юридичними особами).

Хто не може бути КДС: визначено в частині третій статті 3 Закону.

Хто може подати таку заяву: Будь-який громадянин, не залежно від того, чи стосується його особисто неправомірна поведінка держслужбовця чи ні на відміну від інституту скарги, де оскаржувати можна тільки дії, рішення чи бездіяльність, якими порушується саме ваше право. Цією заявою ви не просити відновити ніяке ваше право, а тільки відреагувати належним чином на факти порушення законодавства.

Строк подання такої заяви: Враховуючи, що державного службовця можна притягнути до дисциплінарної відповідальності тільки протягом 6 місяців з дня, коли КДС дізнався про дисциплінарний проступок чиновника, проте не пізніше одного року після його вчинення, краще звертатись якомога раніше. Адже сам процес дисциплінарного провадження може бути тривалим.

За яке порушення можна притягнути чиновника: за дисциплінарний проступок, їх перелік надається в частині другій статті 65 Закону, найбільш «популярним» є невиконання або неналежне виконання посадових обов’язків, актів органів державної влади, доручень керівництва.

Що таке дисциплінарний проступок: протиправна винна дія або бездіяльності чи прийняття протиправного рішення. Тобто проступок повинен містить дві обов’язкові складові: об’єктивну – тобто вчинок, дія чи бездіяльність чиновника, які за формальними ознаками є дисциплінарним проступком; суб’єктивну – вину та ставлення чиновника до проступку.

Практичні приклади проступків, які зачіпають права громадськості:

 • Спілкування російською мовою під час виконання посадових обов’язків;
 • Порушення термінів надання відповіді на звернення громадян, громадськості, запитів на публічну інформацію;
 • Формальна відповідь на звернення громадян (тобто не всебічна та не об’єктивна);
 • Порушення процедур проведення громадських експертиз діяльності, антикорупційної та антидискримінаційної, консультацій з громадськістю, регуляторної діяльності, взаємодії з Громадською радою;
 • Порушення обов’язків щодо оприлюднення інформації про діяльність органів.

 

Як повинен реагувати КДС на заяву: є два правомірних варіанти.

Варіант 1. Якщо ви надали достатньо доказів об’єктивної складової проступку, і вони не потребують перевірки – КДС під час попереднього опрацювання такої заяви повинен надати доручення підготувати наказ про відкриття дисциплінарного провадження для визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку. Так, зробив Державний секретар Мінінфраструктури Андрій Галущак на заяву ГО «Українська Демократія» в кінці 2017 року. Об’єктивна сторона проступку доводилась дуже легко: виконавець листа Організації не підготував проект відповіді вчасно (протягом 30 днів), отже доручення керівництва не було виконано. Підтвердження були надані як Організацією (дата реєстрації листа в системі, свідчення канцелярії про відсутність в системі відповіді), так і безпосередньо зафіксовано в системі електронного документообігу. Тому залишалось лише з’ясувати вину та причини невиконання доручення.

Варіант 2. Ви не надали достатніх доказів об’єктивної сторони проступки, і вони підлягають перевірки та з’ясуванню: був факт чи не був. Для цього, від 15 до 45 днів перевіряються викладені ваші припущення. Під час цього строку ви можете реалізовувати свої права згідно статті 18 ЗУ «Про звернення громадян». Спілкуватись з виконавцем, отримувати матеріали перевірки, надавати додаткові матеріали, бути присутнім при розгляді КДС вашої заяви. В результаті ви отримуєте відповідь з рішенням – або відкриття дисциплінарного провадження з копією наказу, або відмова у відкритті з причини відсутності формальних ознак проступку.

Варіанти неправомірного реагування:

Варіант 1. В більшості органів помилково вважають, що одним із видів стягнення є депреміювання (позбавлення премії). Відповідно до статті 66 такого виду не існує, а є тільки: зауваження; догана; попередження про неповну службову відповідність; звільнення з посади державної служби. Так, Організація на початку 2018 року зверталась до КДС Мінагрополітики для відкриття провадження щодо начальника одного з управлінь апарату за порушення строку надання відповіді на запит на публічну інформацію. Під час спілкування з міністерством з’ясувалось, що цю посадову особу було позбавлено премії. Представник Організації пояснив, що це не є стягненням, і треба діяти відповідно до Закону. В результаті Державний секретар Мінагрополітики Владислав Андронов видав наказ про відкриття дисциплінарного провадження.

Варіант 2. Особливо «розумні» КДС, чи їх помічники, чи керівники кадрових чи юридичних служб (які перевіряють такі заяви, і при необізнаному КДС можуть неправильно його консультувати), намагаючись уникнути виконання обов’язків чи зайвого негативу, можуть зазначити, щось на кшталт типу:

«Я провів профілактичну бесіду, щоб більше чиновник так не робив».

За таку відповідь такого КДС можна одразу звільняти (за незнання своїх обов’язків, визначених в статті 63 Закону). КДС дійсно може «організовувати проведення з державними службовцями профілактичних заходів щодо запобігання вчиненню ними дисциплінарних проступків», проте ця профілактика є первинною, до вчинення проступку. А за вчинений проступок обов’язково повинно бути відповідальність, адже в частині четвертій статті 63 Закону вказано, що КДС зобов’язаний вжити заходів для притягнення підпорядкованого йому державного службовця до дисциплінарної відповідальності за вчинений дисциплінарний проступок, в разі невжиття, такий КДС несе відповідальність згідно із законом.

Що робити після відкриття провадження: активізувати діяльність дисциплінарної комісії (ДК) щодо розгляду справи шляхом подання запиту на інформацію щодо документів, які були створені під час дисциплінарного провадження. Результатом засідання ДК є подання-рекомендація КДС щодо притягнення чиновника. КДС протягом 10 календарних днів видає наказ Про притягнення до дисциплінарної відповідальності чи закриття дисциплінарного провадження в разі відсутності проступку. У випадку Організації з Мінінфраструктурою чиновника було притягнуто до відповідальності та оголошено догану.

Що повинен орган надати на запит: пояснення чиновника, протокол засідання дисциплінарної комісії, подання ДК до КДС, наказ про стягнення чи закриття провадження. В справі з Мінінфраструктурою була спроба не надати матеріали, які начебто є «службовою інформацією». Проте, за результатом оскарження до Уповноваженого ВРУ з прав людини, матеріали були надані, адже для обмеження в доступі будь-якої інформації необхідно проводити три-складовий тест (ч.2 стаття 6 ЗУ «Про доступ до публічної інформації»).

Ну і наостанок трохи статистики по міністерствам за три квартали 2018 року:

Міністерство

Кількість відкритих дисципл. проваджень

Кількість

закритих дисципл. проваджень

Кількість накладених дисципл. стягнень

Мінагрополітики

2

1

1

МІП

0

0

0

МЗС

12

4

8

Мінфін

8

3

2

МОЗ

10

9

5

Міненерговугілля

1

0

2

Мінекономрозвитку

4

з

1

Мін’юст

(з тер. органами)

870

264

411

МОН

1

1

0

Міноборони

20

5

15

МТОТ

2

0

2

Мінінфраструктури

4

2

1

Мінмолодьспорту

4

0

з

Мінрегіон

0

0

0

МВС

32

7

23

Мінкультури

1

1

0

Мінсоцполітики

11

9

2

Мінприроди

9

3

1


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

В Татарбунарах узгодили співпрацю з лікарями щодо протидії COVID-19

Відбулося урочисте онлайн-відкриття Громадського центру правосуддя у Білій Церкві

Проєкт «МІПЛ-Донбас» «розвіртуалився»

«Не менш важливою за гігієну рук сьогодні для нас є гігієна інформаційна», – виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен

До 6 річниці звільнення Слов’янська - правозахисники розповіли про злочини під час окупації міста

Дослідження «Соціальне підприємництво в Україні через гендерну призму: Виклики та перспективи»

 • REMOLINO TRADING

  А что делать когда руководитель никак не реагирует на жалобу о начале дисц. производства? а через месяц приходит отписка от какого-нибудь департамента что руководитель дисц.производство не инициировал….

  • Марко Скакун

   Якщо відповідь підписана керівником департаментом це вже дисциплінарний проступок – перевищення службових повноважень, адже єдиною особою, яка може ініціювати дисциплінарне провадження є керівник державної служби/суб’єкт призначення.
   Треба розбиратись по по кожному випадку: який орган, який проступок, яка особа. З можливих дій:
   – отримати запитом на публічку всі документи, що були створені під час розгляду Вашого листа: реєстраційно-моніторингову картку, доручення, резолюції, доповідні, службові записки тощо – це дасть змогу розібратись, хто там винуватий (може воно до керівництва не доходить) та надасть доказову базу;
   – записатись на особистий прийом, та висловити все керівнику, намагатись розібратись;
   – подати скаргу на такі дії у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі;
   – звернутись до Уповноваженого ВРУ з прав людини щодо складання протоколу про порушення за ст. 212-3 КУпАП та внесення акту реагування до органу.

   • REMOLINO TRADING

    Це ДМС. Відповідь за підписом т.в.о. голови, що голова ДМС не ініціювала дисциплінарне провадження. Скарга була на начальника УДМС в регіоні та його заступника.
    Питання чи можна взагалі не порушити провадження якщо надійшла скарга на підлеглу особу ?…

    • Марко Скакун

     Можна не порушити, якщо Ви, наприклад, помилково вважаєте рішення, дію чи бездіяльність особи проступком, а насправді, вони такими не є, в цьому випадку треба звертатись до НАДС за роз’ясненням щодо кожного конкретного випадку.
     Є інші моменти, якими часто нехтують чиновники, що є ознаками дисциплінарних проступків (порушення ЗУ Про звернення громадян):
     – навіть якщо Ви не надали залізобетонні докази проступку, Ваші відомості зобов’язані перевірити, тобто, мінімум отримати пояснювальну записку від особи та інших причетних осіб, повідомити про результати такої перевірки (наприклад, відомості не підтвердились). Якщо таких матеріалів немає, отже відомості не перевірялись, що само по собі є проступком;
     – якщо визнали Вашу скаргу заяву необгрунтованою, то повинні роз’яснити порядок оскарження прийнятого за ними рішення, не роз’яснили – проступок;
     – за заявами скаргами приймається рішення, отже повинно бути щось на кшталт “За результатом розгляду Вашої заяви скарги та перевірки викладених в них відомостей мною прийнято рішення не відкривати дисциплінарне провадження на підставі відсутності ознак проступку в діях такої то особи”, тому писати відповідь я не відкрив провадження це некоректно. Ще одна поширена помилка, коли пишуть “орган такий то розглянув Вашу заяву”, адже за таким змістом розглядає не орган, а конкретна посадова особа.

     Тому дуже важливо збирати всю інформацію по проступку та Вашому листуванню, щоб мати доказову базу всіх проступків.

     • REMOLINO TRADING

      Дякую Вам.

     • Марко Скакун

      Будь ласка!

 • Олег Скуратов

  А хто є КДС для міського голови?

  • Марко Скакун

   Ніхто, на нього не поширюється дія Закону України “Про державну службу”, адже він є посадовою особою місцевого самоврядування (пункт 11 ч.3 ст.3 Закону).

   • Олег Скуратов

    А хто тоді його може притягнути до дисциплінарної відповідальності?

    • Марко Скакун

     Гарне питання, в законі про місцеве самоврядування не має жодного слова щодо дисциплінарки, можливо треба дивитись тоді виключно в рамках трудового законодавства (він же є мабуть працівником, в значенні такого законодавства), в такому разі таке право має той, хто його призначив (Стаття 147-1 Кодекс законів про працю України). Я з таким не зтикався, можливо треба прописувати в статуті тергромади Вашого міста, тоді буде механізм.

     • Олег Скуратов

      тобто міський голова не несе ніякої відповідальності в разі не притягнення держслужбовця до дисциплінарної відповідальності?

     • Марко Скакун

      В місцевому самоврядуванні немає державних службовців взагалі, виняток становить тільки КМДА, бо вони наполовину орган місцевого самоврядування, а наполовину місцевий орган виконавчої влади.
      Проте ось знайшов закон Про службу в органах місцевого самоврядування ст. 19: “особливості їх дисциплінарної відповідальності, вирішення інших питань, пов’язаних із службою в органах місцевого самоврядування, забезпечуються у порядку, передбаченому законом” . Проте не законом про державну службу, а тільки там визначається такий термін як керівник державної служби, отже скоріш за все відповідно до Кодексу законів про працю, в ст. 20 на нього також є посилання.

     • Олег Скуратов

      В мене ситуація, коли міський голова не притягнув до дисциплінарної відповідальності адміністратора ЦНАП. І, здається, голова залишиться без покарання, адже немає механізму притягнення його до дисц. відпов-ті

     • Марко Скакун

      Створіть механізм, пропишіть в статуті Вашої тергромади

 • Олег Скуратов

  Яке покарання можна застосувати для КДС у разі непритягнення до дисциплінарної відповідальності свого підлеглого держслужбрвця?

  • Марко Скакун

   За невиконання або неналежне виконання посадових обов’язків суб’єкт призначення оголошує КДС догану, в разі систематичності проступку попереджає про неповну службову відповідність

   • Олег Скуратов

    Дякую

    • Марко Скакун

     Будь ласка!

 • Олег Скуратов

  Як стягнути з держслужбовця матеріальну шкоду, заподіяну фізичній особі незаконними рішеннями та діями?

  • Марко Скакун

   Законом Про держслужбу передбачено тільки відшкодування шкоди державі, якою є також виплачене державою відшкодування шкоди, заподіяної державним службовцем третій особі внаслідок неналежного виконання ним посадових обов’язків

   • Олег Скуратов

    Тобто, якщо держслужбовець заподіяв матеріальну шкоду фізичній особі, то відшкодовувати повинна держава?

    • Марко Скакун

     За логікою закону про держслужбу, спочатку шкоду відшкодовує орган, посадової особою якої є держслужбовець, потім орган вимагає у держслужбовця відшкодувати шкоду перед ним. В кожному окремому випадку треба дивитись спеціальний НПА, можливо є можливість відшкодування шкоди напряму держслужбовцем, в будь-якому випадку, напевно, це виключно шлях судового оскарження або якщо держслужбовець добровільно з власної волі вирішив відщкодувати шкоду.

     • Олег Скуратов

      Я складаю позов. Як правильно просити суд? Стягнути з посадової особи, чи з держави?

     • Марко Скакун

      Пропоную звернутись до Координаційного центру з надання правової допомоги, вони можуть розібратись в конкретній ситуації та надати фахову консультацію

 • Олег Скуратов

  Яку суму судового збору слід сплатити при поданні позову проти державного службовця про застосування щодо нього дисциплінарного стягнення?