WikiInvestigation оприлюднив Czech Republic Рaper: недекларантам чеської нерухомості час хвилюватися

У результаті масштабного краудсорсингового розслідування, яке було проведено в рамках проекту та через платформу WikiInvestigation, громадські детективи проаналізували значну частину чеського реєстру ...

Додано:
Наталія

80725734_23844184968940165_2805968384347340800_n
WikiInvestigation оприлюднив Czech Republic Рaper: недекларантам чеської нерухомості час хвилюватися

У результаті масштабного краудсорсингового розслідування, яке було проведено в рамках проекту та через платформу WikiInvestigation, громадські детективи проаналізували значну частину чеського реєстру нерухомості та виявили чиновників, посадовців, депутатів, директорів державних підприємств, суддів тощо, які, маючи нерухомість в Чехії, не задекларували її згідно з українським законодавством.

При цьому масштаби незадекларованої нерухомості, яку мають українські чиновники у Чеській Республіці, просто вражають. 

Центральний координатор проекту WikiInvestigation Олександр Волошин розповів про методологію проведення розслідування та історію Czech Republic Рaper

За його словами, методологія розслідування з одного боку проста, з іншого боку – унікальна, оскільки демонструє всю силу крауду, який використовує проект WikiInvestigation під час проведення антикорупційних розслідувань. 

Один з громадських детективів, використовуючи свої навички аналізу даних, допоміг встановити всіх українських власників нерухомості в Чехії. Таким чином, ми отримали Czech Republic Рaper – документи аналогів яких досі не мав жоден розслідувальний проект чи журналіст-розслідувач, оскільки це величезний масив інформації щодо власників чеської нерухомості. 

Далі ми залучили інших громадських детективів, які змогли проаналізувати Czech Republic Рaper на предмет наявності там українських чиновників. І можемо сказати, що результати нас здивували – ми і так мали значні сумніви щодо порядності чиновників, однак отримані дані підтвердили існування величезної проблеми – чиновники масово не декларують свою нерухомість за кордоном”, – зазначив Олександр Волошин.

За словами О. Волошина, результати розслідування – це лише вершина айсбергу, оскільки містить лише інформацію про власників нерухомості в декількох містах однієї країни. 

Скільки таких випадків по світу – важко навіть уявити. Також цей випадок вказує на необхідність наднаціональної співпраці у боротьбі з корупцією, потребу у відкритості та уніфікації реєстрів усього світу. Якби кожна країна зробила свої реєстри зручними та відкритими,  абсолютно все незадеклароване майно можна було б відшукати буквально за тиждень”, – зазначив О. Волошин.

Відповідаючи на запитання, яких саме чиновників з тих, хто не задекларував нерухомість у Чехії, вдалося ідентифікувати, О.Волошин назвав наступні посади:   суддя, яка приймала рішення за однією зі справ Приватбанку, високопосадовець головної податкової країни, колишній Радник Посольства України тощо.

Надалі сподіваємось на ефективну роботу наших правоохоронців, та допомогу від правоохоронців Чехії.  Кожен випадок, який буде підтверджено – привід для накладання великого штрафу та позбавлення права обіймати займану посаду”, – підсумував О.Волошин. 

Усе починалося з грантового розслідування, яке проводив громадський детектив Олексій Жиренков в рамках другої хвилі грантових розслідувань проекту WikiInvestigation. Одначе в результаті масиву даних, які Олексію вдалося отримати з відкритих джерел, а також кількості виявлених недекларантів закордонної нерухомості, розслідування стало масштабним і його підхопили інші громадські детективи. 

За словами директора проекту WikiInvestigation Людмили Євсєєнко, раніше журналісти з одного розслідувального проекту вже аналізували активи українських політиків та їхніх родичів в Чехії, одначе це розслідування проводилось за іншою методологією і зосереджувалося лише на відомих прізвищах, хоча перелік власників чеської нерухомості набагато ширший. 

І це, за іі словами, вкотре підтверджує той факт, що професійний журналіст-розслідувач навіть при всьому бажанні фізично просто не зможе обробити той масив даних, який запросто може обробити крауд через платформу WikiInvestigation.

Журналісти аналізувати лише юридичні особи, та активи, якими вони володіють та знаходили відомі прізвища українців. Своєю чергою, розслідування WikiInvestigation більш масштабне і повне, оскільки була проаналізована вся нерухомість саме фізичних осіб, інформацію про яку здобути набагато складніше. Крім того ми зосередилися не лише на відомих прізвищах, а проаналізували всіх українських чиновників, що не задекларували свою нерухомість у Чехії. Таким чином, від пильного погляду громадських детективів WikiInvestigation, не сховався жоден чиновник-недекларант чеської нерухомості. 

Всі люблять писати, що, скажімо, відомий політик має нерухомість в Чехії, або батько відомого політика має таку нерухомість. А WikiInvestigation “прочісує під гребінку” всіх і виявляє, що, скажімо, суддя, яка виносила рішення у справі Приватбанку, практично одночасно з винесенням рішення, стає власницею нерухомості в Карлових Варах. Ми не обмежуємося лише відомими прізвищами, а перевіряємо всіх, а крім того доводимо фактично корупційне правопорушення – недекларування нерухомості. І цим розслідуванням WikiInvestigation вкотре довів, що те, що фізично не під силу професійним журналістам-розслідувачам, можна зробити за допомогою крауду, можливості якого безмежні”, – зазначила Людмила Євсєєнко

Нині документи відкриті для всіх охочих на платформі краудсорсингових розслідувань https://wikiinvestigation.org/. Окрім українців у списках багато чиновників переважно з країн колишнього соцтабору, у яких, очевидно, лишилась ніжна ностальгія до Чехії. 

Проект WikiInvestigation реалізує Фонд Інновацій та Розвитку за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Платформа WikiInvestigation – це перша в Україні унікальна платформа краудсорсингових розслідувань корупції, де кожен може опублікувати антикорупційне розслідування, повідомити про корупцію або долучитися до проведення розслідування.


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

Влітку стартує п’ятий набір на курс “Навігатор Майбутнього”

Працевлаштування людей з інвалідністю в Україні: можливості, реалії та досвід

Про гендерну рівність, важливість комунікації та її вплив розповіли під час форуму «Світ без обмежень»

Новий документальний відеоролик, присвячений жіночому лідерству в інклюзивному громадському активізму

На форумі «Світ без обмежень» обговорили надання соціальних і реабілітаційних послуг

На Національний конкурс «Благодійна Україна – 2023» – «Благодійність на захисті України» подано 1604 заявки