Українська Волонтерська Служба розпочинає новий курс роботи з волонтерами для працівників національних парків і заповідників

Українська Волонтерська Служба – громадська організація, покликана розвивати волонтерство для позитивних змін в Україні. Зовсім скоро, 15-19 червня організація розпочинає новий курс роботи з ...

Додано:
Polina Hoch

заповдіники2
Українська Волонтерська Служба розпочинає новий курс роботи з волонтерами для працівників національних парків і заповідників

Українська Волонтерська Служба – громадська організація, покликана розвивати волонтерство для позитивних змін в Україні. Зовсім скоро, 15-19 червня організація розпочинає новий курс роботи з волонтерами для працівників національних парків і заповідників. Як волонтерство може покращити ситуацію в природоохоронних територіях і як кожен може  знайти в цьому себе, розповіла менеджерка проекту Олександра Завертайло.

 заповідники

У чому полягає ідея курсу? Який вона матиме вплив на суспільство?

Протягом довгого часу ми, як громадська організація, самостійно координували волонтерів на заходах і на проектах наших партнерів і громадських організацій, яким це потрібно, але з часом ми зрозуміли, що в цьому немає сенсу, бо організацій не вчаться самостійно взаємодіяти з волонтерами. Водночас наш ресурс, на жаль, обмежений. Тому ми вирішили, що кращим варіантом буде передавати інструмент, тобто вчити тому, як працювати з волонтерами. Наразі ми змінили фокус: від громадських організацій та благодійних фондів ми перейшли до навчання національних парків і заповідників, тобто державні та комунальні установи, які займаються захистом природних територій і організацією екологічного туризму. Ідея нашого проекту в тому,  щоб передати інструменти по роботі з волонтерами, навчити залучати та взаємодіяти з ними. Наразі заповідники та національні парки мають не тільки проблеми з фінансуванням, а й з охороною територій, обережним використанням ресурсів. Тому ми хочемо навчити працівників працювати з волонтерами, які зможуть забезпечити захист природоохоронних територій. До того ж, проект має освітню функцію: залучені волонтери навчаться тому, як бережно поводитися  з природою і поширять ці знання в суспільстві.

Як виникла ідея курсу?

Минулого року наша партнерська організація, Dekabristen e. V., організовували перший проект International Volunteer Exchange, який на той момент проходив тільки в Карпатах, Україна, та на Байкалі, Росія. Декабристи зібрали волонтерів з декількох країн: Україна, Росія, Білорусь. Учасники проекту займалися будівництвом маршрутів на Байкалі та досліджували флору та фауну Карпатського біосферного заповідника та Національного природного парку «Синевир». Зрозуміло, що стан цих територій далекий від ідеалу, а самі установи не працюють з волонтерами, не розуміючи ефективності такого інструменту. Я часто подорожую Карпатами і бачу, скільки проблем є зі сміттям, вирубкою лісів, з поваленням дерев, які ніхто не прибирає. Заповідники, які, у першу чергу, є науковими природоохоронними територіями, забруднені великою кількістю сміття. Волонтертсво – це інструмент, за допомогою якого можна робити якісні зміни в суспільстві, тому ми вирішили створити курс для працівників національних парків і заповідників для ефективної співпраці та координації волонтерів, а також поширення еко-ідей у суспільстві.

Що вас надихнуло?

Коли ми готували цей проект, ми досліджували закордонний досвід. До прикладу, голова Української Волонтерської Служби, Аня Бондаренко, яка сама волонтерила в національному парку США, розповіла, що американці, особливо пенсійного віку, дуже люблять волонтерити в парках. Ми спробували розібратися, як це працює за кордоном. До прикладу, я відвідала німецький Природний парк Барнім, поспілкувалася з працівниками, які поділилися зі мною історією власної волонтерської культури. За словами працівників, парк має 100 постійних волонтерів і близько 300 волонтерів, яких залучають на окремі активності. Також у них дуже розвинене корпоративне волонтерство, що ми хочемо розвинути в Україні, здійснюючи освітню функцію: щоб люди бачили,  які проблеми можуть бути вирішеними завдяки залученню волонтерів.

Як можна долучитися до волонтерства в природоохоронних територіях?

Наразі проблема в тому, що системи волонтерства в заповідниках, національних парках не існує. Звичайно, що завжди можна самостійно звернутися до адміністрації, запропонувати свою допомогу, але ми розраховуємо на те, що після нашого курсу установи створять канал комунікацій для стабільного розвитку волонтерської спільноти. Це може бути різна допомога: очищення та охорона територій, створення туристичних маршрутів і проведення наукових експедицій, діджитал-підтримка, тобто оновлення чи створення сайту, соцмереж, популяризація парків.

Яких результатів ви очікуєте?

Ми хочемо, щоб у майбутньому природоохоронні території самостійно аналізували власні проблеми й шукали шляхи вирішення, залучаючи волонтерські ресурси. Переважно, працівники відокремлюють брак фінансування як найбільшу проблему. Очевидно, в Україні цю проблему не вирішать у короткий строк на державному рівні. Насправді, не варто виділяти це як головну проблему. Проблема більше в тому, що люди не усвідомлюють своєї відповідальності над тим, що нас оточує. Ми хочемо, щоб природоохоронні території зрозуміли, які проблеми вони мають і долучили до вирішення звичайних людей. Не потрібно скаржитись на відсутність фінансування, не скаржитися на ще щось,  а просто брати і робити. Насправді це зовсім не складно залучати місцеву громаду, молодь, мандрівників, адже серед них багато свідомих людей, які бажають допомогти. Наприклад, можна організувати волонтерський похід, щоб на шляху люди зібрали сміття, або волонтерський табір, що не вимагає залучення великих ресурсів, а, скоріше, бажання, розуміння проблем і вміння комунікувати з людьми. Ми хочемо створити в Україні культуру волонтерства, аби кожен розумів, що може самостійно долучитися до охорони природи. Ми прагнемо впровадження культури відповідального туризму, взагалі відповідальності як такої і розуміння того, що ми самостійно будуємо свій світ.

 

Інтервюерка – Поліна Гоч, журналістка UVS


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”

Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE