Тероборона. Де в ній місце військових, органів влади і самоврядування та самих громадян?

На тлі подій, що відбуваються біля кордонів нашої держави, а саме – активне  нарощування військ Росією та можливе повномасштабне вторгнення північного сусіда на територію України, ГО "Мережа захисту ...

Додано:
Lyusyena

51867713778_6516e75266_c
Тероборона. Де в ній місце військових, органів влади і самоврядування та самих громадян?

На тлі подій, що відбуваються біля кордонів нашої держави, а саме – активне  нарощування військ Росією та можливе повномасштабне вторгнення північного сусіда на територію України, ГО “Мережа захисту національних інтересів “АНТС” ініціювала обговорення розбудови тероборони в різних областях України, адже у випадку вторгнення саме тероборона допомагатиме регулярній армії захищати міста.

7 лютого під час дискусії в Українському кризовому медіа-центрі начальник штабу сил ТрО ЗСУ полковник Сергій Собко, відповідаючи на запитання «як відбувається розгортання сил тероборони», зазначив:

«Зараз завершується укомплектування військових частин ТрО до штату мирного часу. Йдеться про ті організаційні ядра, на яких буде покладатися завдання щодо розгортання батальйонів і бригад до штату воєнного часу. Наразі всі військові частини, які знаходяться  в прикордонних районах, це 13 областей, – практично завершили цей процес. Дехто більше ніж на 70%, дехто близько на 70% укомплектовані. До кінця лютого перед нами стоїть завдання – доукомплектувати до таких показників решту військових частин. Одночасно з цим ми ведемо велику роботу щодо набору і укомплектування громадянами, які проходять службу у військовому резерві. Це один з наших пріоритетів. Адже ми всі розуміємо без резервістів мову про ТрО буде дуже важко вести».

До обговорення долучивсяміський голова міста Чортків Тернопільської області Володимир Шматько:

«Сьогодні потрібно пройти шлях правильного розгортання ТрО на місцях. Які труднощі є? Мала зарплата і не до кінця врегульований момент щодо допомоги місцевого самоврядування військовій частині, нема для цього механізму. В мене були на прийомі учасники АТО і вони готові захищати свою країну, але їм потрібно збільшити зарплату. Не може військовослужбовець на 14 тис грн служити. Їх потрібно мотивувати кращими стимулами – збільшенням фінансування українського війська».

Дмитро Романов – Голова Полтавської райдержадміністрації:

«Закон України “Про основи національного спротиву” передбачає три моменти: система ТрО, рух опору, система підготовки громадян до національного спротиву. Створення системи ТрО і підготовки громадян до національного опору – компетенція місцевих держадміністрацій, як координаторів цих питань. Відповідно до закону голова місцевої адміністрації несе персональну відповідальність за стан ТрО. Хотілося б спростити процедуру передачі як рухомого та і нерухомого майна для підрозділів ТрО. Щоб РНБО, Кабмін чи Президент дав вказівку до фонду держмайна щодо пріоритетності розміщення підрозділів ТрО і щодо допомоги пошуку місць дислокації  як частин ТрО, так і частин ЗСУ. Зараз ми також ведемо пошук місць дислокації іншим військовим частинам. Ми всі розуміємо, скільки років це розвалювалося , а зараз це потрібно відновлювати. Стан цих колишніх військових частин – плачевний. Або їх взагалі не існує і передані в іншу форму власності».

Міський голова міста Тростянець Сумської області Юрій Бова зауважив:

«Ми знаходимося фактично на кордоні з Росією. Від крайнього села нашої громади до кордону – 10 км. Тому ми як ніхто розуміємо, що можемо бути в першій хвилі військової агресії. Та ступінь готовності, яка сьогодні називається – 70% далека від ідеального стану. Я повірю в цю цифру, коли побачу в своєму місці озброєний до зубів загін тероборони. В Охтирці ТрО не готовий виконувати свої завдання, тому що батальйон є лише на папері, навіть не сформований до кінця штаб, якому дали не придатне для розміщення тероборони приміщення. Немає чіткого механізму як дати їм кошти, як вони швидко надійдуть на їхні рахунки – з органу місцевого самоврядування на тероборону. Це треба врегульовувати негайно».

Депутатка Волинської обласної ради, Голова постійної комісії з питань міжнародного співробітництва, зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій Юлія Вусенко:

« У нас понад 200 км кордону з Білоруссю. Ми перші з цього боку і, зрозуміло, люди дуже схвильовані. Тому донесення інформації до цивільного населення – це одна з тих складових тероборони, яка виведе нас на новий рівень. Органи місцевого самоврядування мали б виписати чіткий план дій для населення. Основною проблемою залишається матеріально-технічне забезпечення. Ми маємо чітку цифру, яка необхідна нам аби тероборона була в тому форматі, яка прописана в законі – 16 млн грн на 2022 рік для Волинської області. Була складена пояснювальна записка. Органи місцевого самоврядування цю суму забезпечити не можуть. По тій причині, що відповідно до закону ми можемо виділяти кошти винятково з перевиконання бюджету, більше того в квітні-травні, а не вже. Після цих підрахунків, ми направили лист 21 січня до РНБО, враховуючи наше географічне положення проробити такий пілотний проект».

Модераторка експертної дискусії, голова правління ГО “Мережа захисту національних інтересів “АНТС” – Ганна Гопко підсумувала, що всі пропозиції, які прозвучали в обговоренні будуть сформовані в конкретні звернення і до депутатів, і до органів виконавчої влади.

«Мережа захисту національних інтересів АНТС буде домагатися збільшення фінансування зарплат в ЗСУ. Чим сильніша буде Україна, чим вищий рівень готовності ми матимемо, щоб захищатися, тим менше на нас тиснутимуть щодо компромісів, і щодо вторгнення. Ми віримо, що 21 сторіччя – це час України, який настав».

Участь в обговоренні брали:

  1. Сергій Собко – Полковник Збройних сил Україниначальник управління підготовки штабу територіальної оборони Командування сухопутних військ ЗСУ, Герой України.
  2. Антон Голобородько – журналіст, резервіст 112 ОБртРО.
  3. Дмитро Романов – Голова Полтавської райдержадміністрації.
  4. Юрій Бова – Міський голова міста Тростянець Сумської області.
  5. Володимир Шматько – Міський голова міста Чортків Тернопільської області.
  6. Юлія Вусенко – депутатка Волинської обласної ради, Голова постійної комісії з питань міжнародного співробітництва, зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій.
  7. Сергій Шум – громадський активіст, член активу створення загону ТрО Петрівської громади Київської області.
  8. Петро Шот  волонтер зі Львова.

Повний запис дискусії можете переглянути на сторінці.

 


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

На Харківщині оцінили збитки через втрати ґрунтів внаслідок війни

Триває набір на безкоштовні онлайн-групи підтримки

В Україні запустили безкоштовний онлайн-курс із фінансової грамотності

Перший ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 відбувся в Івано-Франківську

Спілка 33 організацій презентувала Дорожню карту забезпечення прав дитини

Проєкт Cedos з розвитку центрів спільнототворення переміг у конкурсі Єврокомісії