В окупованому Криму арештували заступника голови Меджлісу на два місяці

В окупованому Криму суд заарештував активіста та заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла на два місяці.За інформацією громадського об’єднання "Кримська ...

240473724_1488593344841450_1839124449614197086_n
В окупованому Криму арештували заступника голови Меджлісу на два місяці

В окупованому Криму суд заарештував активіста та заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла на два місяці.

За інформацією громадського об’єднання “Кримська солідарність”, кримськотатарського політика арештували до 4 листопада.

“Сторона звинувачення в особі слідчого Віталія Власова визнала за необхідне відправити Джелялова під варту, так як він підозрюється в скоєнні тяжкого злочину і може сховатися від правосуддя. Сторони захисту відкинула ці доводи і просила відмовити звинуваченню в клопотанні. У Джелялова є малолітні діти і хворі батьки, які перебувають у нього на утриманні. За його словами, домашній арешт допоміг би йому дотриматися балансу між інтересами правоохоронців і інтересами сім’ї”, — повідомили в громадському об’єднанні “Кримська солідарність”.

Крім того, в окупованому Криму заарештували ще чотирьох кримських татар, затриманих під час обшуків 3 та 4 вересня 2021 року співробітниками ФСБ РФ. 

За інформацією КримSOS, Ельдару Одаманову призначили 15 діб арешту, а Шевкету Усеїнову — 14 діб.  Їх визнали винним в порушенні ст. 19.3 КоАП РФ («Невиконання законних вимог співробітника поліції»).

Двоюрідних братів Асана і Азіза Ахтемових арештували на 60 діб. 

“Вони обидва — Азіз і Асан явно сильно залякані, не піднімають голову. Вона опущена. Вони не йдуть ні на які контакти, видно, що вони в шоці. І слідчий (слідчий ФСБ Віталій Власов — ред.) стоїть як цербер, суворо так запитує: «Тобі потрібні адвокати за угодою?» Я вважаю, що вони знаходяться під якимось, якщо не фізичним, то під психологічним впливом точно, тому що поводяться абсолютно неадекватно”, — передає слова адвоката Сафіє Шабанової Крим. Реалії. Також вона повідомила, що Азіз Ахтемов відмовився від неї як від адвоката.

Також “суд” призначив 10 діб арешту Ескендеру та Арсену Ахтемову, затриманих біля будівлі “УФСБ в Сімферополі” 4 вересня.


Нагадаємо, що 4 вересня правозахисні організації оприлюднили термінову заяву щодо викрадення співробітниками ФСБ РФ Нарімана Джеляла та інших кримських татар в окупованому Криму.

Текст заяви повністю:

3 та 4 вересня 2021 року співробітники ФСБ Російської Федерації провели 5 обшуків в окупованому Криму, після яких затримали і повезли у невідомому напрямку п’ятьох кримських татар: Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Нарімана Джеляла, Шевкета Усеїнова та Асана Ахтемова. Родичі та адвокати затриманих подали заяви до різних де-факто правоохоронних органів, однак жоден із них не повідомив про місцезнаходження зниклих. Зокрема, про місцеперебування Ельдара Одаманова нічого невідомо з 7 ранку 3 вересня.

На момент публікації цієї заяви відомо, що обшуки у Ельдара Одаманова та Азіза Ахтемова проводилися нібито у зв’язку з підривом газопроводу під Сімферополем, який стався 23 серпня 2021 року. Наступний обшук відбувся у Нарімана Джеляла, Першого заступника Голови Меджлісу кримськотатарського народу і громадського активіста, який відкрито заявляв про грубі порушення прав людини в окупованому Криму та брав участь в установчому саміті Кримської платформи 23 серпня 2021 р. 

Такі дії окупаційної влади можуть кваліфікуватися як насильницьке зникнення, оскільки силові структури позбавляють затриману особу засобів зв’язку зі своїми рідними та адвокатами, внаслідок чого існує реальна загроза їхньому здоров’ю та життю. За роки окупації Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні та правозахисні організації зафіксували понад 40 випадків насильницьких зникнень на півострові.   

Свавільні обшуки і затримання також стали системною практикою, яку здійснює Російська Федерація відносно будь-кого, хто висловлює найменшу незгоду з діями окупаційної влади, особливо кримськотатарської громади. У нещодавній доповіді Генерального Секретаря ООН про ситуацію з правами людини в Криму зафіксовано, що за останні 3,5 років абсолютна більшість обшуків відбулася у будинках кримських татар. Також 85 кримських татар перебувають у місцях позбавлення волі внаслідок політично мотивованих переслідувань в Криму.   

Останні затримання відбулися після того, як 23 серпня у Києві за ініціативи України відбувся інавгураційний саміт Кримської платформи. За результатами Саміту голови 46 делегацій ухвалили відповідну Декларацію щодо створення Кримської платформи як консультативно-координаційного формату з метою мирного припинення окупації Російською Федерацією території АР Крим та м. Севастополя і для відновлення контролю України над цією територією у повній відповідності до міжнародного права. РФ неодноразово заявляла, що не допустить діяльності Кримської платформи, шантажувала та погрожувала країнам, які підтримали проведення Саміту.

Враховуючи, що за роки окупації півострову РФ розбудувала систему політично мотивованих переслідувань всіх, хто проявляє незгоду з окупацією Криму, переслідування мешканців Криму за їхню підтримку Кримської платформи може стати новою хвилею сфабрикованих кримінальних справ. Той факт, що Наріман Джелял публічно підтримав Кримську платформу та взяв участь в установчому саміті, може бути справжнім мотивом його переслідування.

Протиправні обшуки, викрадення людей і постійне зростання кількості політв’язнів у Криму показують, що зусилля України та міжнародної спільноти виявилися недостатніми для припинення свавілля на окупованому півострові. Росія продовжує зневажати міжнародне право, а тому відновлення верховенства права та поваги до людської гідності в Криму може статися лише за умови деокупації півострова.

З огляду на це, вимагаємо від Російської Федерації як держави-окупанта Автономної Республіки Крим та м. Севастополя:

 • Негайно звільнити Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Нарімана Джеляла, Шевкета Усеїнова та Асана Ахтемова, а також інших політичних в’язнів;
 • Прининити свальні обшуки, затримання та викрадення осіб, а також інші форми політичного тиску на осіб, які здійснюють своє право на свободу вираження поглядів, свободу думки, совісті, релігії та мирних зібрань;
 • Ефективно розслідувати всі випадки свавільних обшуків та насильницьких зникнень і притягти винних до відповідальності;
 • Припинити залякування та тиск на активістів, правозахисників та журналістів в окупованому Криму;
 • Неухильно дотримуватися своїх зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом і міжнародним правом прав людини.

Звертаємося до іноземних держав, міжнародних організацій, зокрема учасників Кримської платформи:

 • Висловити рішучий та спільний протест проти дій Російської Федерації щодо нової хвилі обшуків та арештів в окупованому Криму у форматі синхронізованої заяви від імені урядів держав; 
 • Запровадити персональні санкції щодо осіб, причетних до проведення обшуків, затримань та викрадень мешканців Криму;
 • Наголосити на неприпустимості переслідування Російською Федерацією мешканців Криму через підтримку Кримської платформи;
 • Вимагати від Російської Федерації допуску міжнародних моніторингових місій ООН, ОБСЄ та Ради Європи в окупований Крим;
 • Надавати всебічну підтримку незаконно затриманим та викраденим в окупованому Криму та їхнім родинам;
 • Максимально використати інструменти Кримської платформи та інші механізми міжнародного співробітництва для якнайшвидшого пошуку і звільнення Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Нарімана Джеляла, Шевкета Усеїнова та Асана Ахтемова, а також інших громадян України, утримуваних на території РФ та окупованого Криму з політичних мотивів.

Закликаємо Президента України, Верховну Раду України, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Прокуратуру АРК та міста Севастополя:

 • Забезпечити ефективне розслідування фактів свавільних обшуків, затримань та насильницьких зникнень в окупованому Криму;
 • Ухвалити комплексне законодавство з метою належного захисту та державної підтримки жертв політично мотивованих переслідувань і насильницьких зникнень на окупованих територіях;
 • Підписати проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального права та міжнародного гуманітарного права №2689, запровадивши належну відповідальність за злочини проти людяності та воєнні злочини, вчинені на окупованих територіях.

ГО “КримSOS”

Кримська правозахисна група

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

Центр громадянських свобод

Медійна ініціатива за права людини

Правозахисний центр ДІЯ

Центр прав людини ZMINA

ЦГП “Альменда”

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

Регіональний центр прав людини

Дім прав людини Крим

Освітній дім прав людини – Чернігів

Громадська організація “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

Восток СОС

Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»

Благодійний фонд «Людина і право»

Харківська правозахисна група

Громадська організація “МАРТ”

Донбас СОС

Stabilization Support Services

Український центр вивчення міжнародних відносин 


Фото: Facebook-сторінка ГО Кримська солідарність


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Мережа правового розвитку — 2024: інновації інструментів доступу до правосуддя та відповідальне членство

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Хмельницькому

Український молодіжний фонд уклав Меморандум з ЮНІСЕФ

Покращення відчуття безпеки в громадах або Нові змісти «Правоспроможної громади»

У Києві презентували робочу групу, яка опікуватиметься цивільними заручниками, затриманими росією

Опитування щодо потреб та викликів серед ініціатив/організацій, що надають психологічну та юридичну допомогу