«Сommunity arts» у дії. Щоденникові записи під час міжнародного навчального візиту до Британії

Тема цьогорічного  візиту у межах Програми Активні громадяни|British Council була присвячена учасницькому мистецтву – Сommunity arts. Важко дослівно перекласти дане словосполучення українською. Втім, ...

Додано:
MariaVoronchuk

17
«Сommunity arts» у дії. Щоденникові записи під час міжнародного навчального візиту до Британії

Тема цьогорічного  візиту у межах Програми Активні громадяни|British Council була присвячена учасницькому мистецтву – Сommunity arts. Важко дослівно перекласти дане словосполучення українською. Втім, за словами Вікіпедії Community art – це мистецтво, яке залучає громаду та сприяє побудові діалогу через спільні мистецькі практики.

Досліджувати походження «учасницького мистецтва»  звісно цікаво та необхідно, але все ж поділюся враженнями від участі у цій дивовижній програмі. І спробуємо трохи розібратися, що ж таке «Community arts у дії».

Міжнародний обмін досвідом

48362264_521510495020148_7891860758378577920_n

Перший день мого перебування у передмісті Лондона традиційно почався зі знайомства. Коли  учасники з різних країн світу почали вітатися  традиційним способом,  я зрозуміла наскільки наша група багатоманітна. Учасники з Судану, Ефіопії, Бангладешу,  Марокко, Соломонових островів… Просто неймовірний мікс культур і активізму з різних куточків світу. 

14

На ярмарку організацій всі представили соціальні проекти. Кожна ініціатива – на вагу золота. Більшість організацій  використовують мистецькі практики задля покращення життя у своїй громаді. До прикладу, арт-клініка при звичайній лікарні в Судані залучає відвідувачів до арт-терапії. А мовчазний театр на Соломонових островах допомагає у боротьбі з гендерно-обумовленим  насиллям.

Втім, у багатьох із цих країн ситуація у мистецькому житті набагато складніша, ніж в Україні, саме тому локальні дії надважливі для залучення  спільнот у  мистецькі практики. А мистецтво, як відомо, має терапевтичну дію і сприяє побудові діалогу.

Чудова фасилітація допомогла нам поринути у світ взаємообміну і на один тиждень стати  єдиним організмом. Співпраця у групах дозволила нам познайомитися ближче, обмінятися досвідом. Ми виявили багато спільних проблем і методів роботи. Склалося таке враження, що нас розділяють лише  мови й континенти. Хоча у сучасному світі межі розширюються і немає жодних перепон, щоб робити обміни між Україною та Ефіопією, їздити в гості та обмінюватися  досвідом через інтернет.

Візит до приймаючої громади

Та найбільше вражень я отримала під час візиту до приймаючої громади у колишній шахтарській місцевості Дарем. Вугільні шахти у Британії закрили вже давно, втім тут і досі намагаються подолати наслідки роботи вугільної галузі. У регіоні дбають про часом болючу і травматичну промислову історію. В Окленді відкрили галерею шахтарського мистецтва, роботи представлені на експозиції створені самими гірниками, які протягом кількох поколінь змальовували своє життя і важку працю в шахті.

Довгий час регіон потерпав від безробіття та депресії. Зараз ситуація змінилася на краще, але все ж є певні проблеми. 

Діяльність  місцевої організації Jack Dram Arts  стала  спасінням для багатьох мешканців навколишніх сіл та містечок, які втратили  роботу та сенс життя.   Jack Dram Arts використовує у своїй діяльності мистецтво та музику і працює з темою ментального здоров’я.

15

У перший день нашого візиту ми потрапили на джем сесію спільної гри на барабанах. Вперше у своєму  житті я тримала в руках  величезний барабан   і не вірила, що в нашій різноманітній групі вийде щось схоже на музику…  Буквально за кілька хвилин ми заполонили  ритмами Cамби приміщення місцевої церкви. До гри на барабанах долучаються всі бажаючі незалежно від віку та музичних здібностей.

В організації діє підлітковий театр, творчі різновікові групи.  Але найбільшим  відкриттям стало те, що організація працює з ментальним здоров’ям, надає консультації, допомагає у важких життєвих ситуаціях.

У регіоні найвищий рівень самогубств серед підлітків та чоловіків. Кілька разів члени організації буквально рятували життя молодих людей, які хотіли стрибнути з навколишніх мостів.

Тут не бояться говорити вголос про депресію і вважають, що за допомогою мистецтва можна впоратись з будь-якою складною  життєвою ситуацією. Біль втрати, сенсу життя, сезонна депресія, все лікується терапією. І знаєте, я в це щиро вірю.

Як зазначила директорка організації Елен «Під час цього візиту ви побачите багато драми навколо. Не випадково назва нашої організації містить слово Drum…(читається як драм)”

З Juck Drum Arts зростають нові покоління.  На заняття приходять маленькі діти, які за бажанням стають волонтерами, а згодом реалізують і власні проекти соціальної дії.

Під час творчих воркшопів,  люди комунікують, знайомляться та створюють свої мистецькі роботи. Організація надихається бразильським мистецтвом та музикою, адже запальні ритми самби  і карнавальна культура допомагають відчути радість і подолати стан тривоги.

Справа не у приміщенні та ремонті

Juck Drum Arts діє вже більше 10 років, у них не має власного приміщення, натомість вони орендують великі зали у місцевої церкви. З кожним роком організація розширюється. У Juck Drum Arts вважають, що багато уваги треба приділяти саме партнерству з іншими організаціями, без цього важко досягти певного результату.

Перебуваючи у Британії  я постійно думала про Україну, зокрема, про те, як цей дивовижний досвід можна адаптувати у наших реаліях. Звісно, в нас багато культурних відмінностей та інших перепон, але проблеми спільні.  Мистецтво – це потужна сила, яка може залучати та змінювати все навколо.

Авторка: Марія Ворончук, ГО “Міцна громада”. Організація-партнер  Програми Активні громадяни|British Council  в Україні


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії