Скільки громада має продукувати сміття, щоб планувати будівництво сміттєпереробного заводу на своїй території?

Відповідь на це питання отримали учасники інформаційної сесії «Визначення обсягів утворення ТПВ та їх ресурсного потенціалу. Мінімізація обсягів захоронення», яку організувала команда Регіонального ...

Додано:
Oksana Stelmakh

16-smittia-smitnyk-rozdvilnyj
Скільки громада має продукувати сміття, щоб планувати будівництво сміттєпереробного заводу на своїй території?

Відповідь на це питання отримали учасники інформаційної сесії «Визначення обсягів утворення ТПВ та їх ресурсного потенціалу. Мінімізація обсягів захоронення», яку організувала команда Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Одеській області.

Експерти U-LEAD продовжують допомагати громадам розв’язувати повсякденні проблеми та надають рекомендації щодо розвитку території. Питання поводження з твердими побутовими відходами завжди було актуальним і на часі.

- Ще до війни багато громад реалізовували проекти зі зменшення обсягів сміття на своїй території та його переробки. В планах було і будівництво сміттєпереробних заводів, монтаж сортувальних ліній, активізація інформаційних компаній серед населення щодо сортування сміття. Але як засвідчує практика, громади не завжди можуть уявити, що і як потрібно аналізувати, щоб розуміти реальні обсяги сміття на своїй території. Під час війни в більшості громад Одещини збільшилась кількість людей за рахунок вимушено переміщених осіб, що також спричиняє збільшення обсягів ТПВ. Саме тому, можливість ознайомлення та застосування інструментів аналізу для мінімізації стало темою інформаційного заходу, – зазначила Юлія Молодожен, керівниця Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Одеській області.

Спікерами заходу виступили експерти  з питань управління відходами U-LEAD – Дмитро Лазненко та Олег Черниш.

- Метою визначення обсягів та складу ТПВ є планування надання послуг з організації та вивезення відходів, розроблення технічних рішень  оброблення/перероблення та захоронення окремих відходів. Знаючи про потенціальну кількість сміття та відходів в громаді, можна визначити мінімально необхідні параметри підприємства (кількість працівників і техніки), обгрунтувати тарифи та умови укладання договорів на послуги, – зазначив Дмитро Лазненко.

Також спікери ознайомили учасників з послідовністю розробки рішень з перероблення відходів. Озвучені етапи включаються оцінку ресурсного потенціалу, аналіз спроможності збирання та переробки конкретних видів відходів, вивчення доцільності застосування з точки зору технічної та економічної доцільності.

До війни кожна громада вже мала або напрацьовувала свій план поводження з твердими побутовими відходами. Їх варто зараз переглянути і відредагувати в залежності від ситуації. Наприклад, у одних громадах продовжують з’являтися стихійні сміттєзвалища, у інших – підприємства зі збору сміття потерпають від збитків через занижені тарифи тощо. І кожна з цих ситуацій вимагає певних управлінських рішень.

Для усунення проблеми стихійних сміттєзвалищ необхідно проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу та встановлювати контейнери на підході до місць скупчення ТПВ. Якщо ця міра не діє – застосовувати штрафи.

Дмитро Лазненко пояснив учасникам яким чином можна визначити економічну доцільність будівництва сміттєпереробного заводу на території громади. Тут одними з ключових параметрів є кількість населення, логістика доставки сировини, потенціальна кількість відходів. І тут для отримання економічного ефекту потрібно думати про міжмуніципальне співробітництво громад у сфері поводження з ТВП.

Також під час інформаційної сесії обговорили питання розробки планів управління відходами, місцевих програм поводження з ТПВ та напрацювання проєктів, які можна подавати на конкурси програм технічної підтримки.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

У Чернівцях відбувся ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024

«Трансформація чи відбудова»: у Львові відбувся фінальний захід проєкту «Майстри змін»

Навантаження на медичну галузь зросло з початком великої війни

Визначення потреб та проблем доступності допомоги і послуг для ВПО, які мешкають у місті Рівне

Лановецька громада на Тернопільщині отримала 2 тисячі контейнерів для ТПВ від Програми USAID DOBRE

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях