Школа Інформаційної Безпеки – від реагування на виклики інформаційної війни до ефективної системи інформаційного імунітету

З початком карантину тренерська група Школи Інформаційної Безпеки Інформаційного центру «Майдан Моніторинг» працює над створенням онлайн версії тренінгів. Зняті відео й розроблені нові освітні ...

Додано:
richka

На тренінгу Школи інформаційної безпеки у Харкові
Школа Інформаційної Безпеки – від реагування на виклики інформаційної війни до ефективної системи інформаційного імунітету

З початком карантину тренерська група Школи Інформаційної Безпеки Інформаційного центру «Майдан Моніторинг» працює над створенням онлайн версії тренінгів. Зняті відео й розроблені нові освітні квести. Проведені перші 5 занять для освітян і активних користувачів та користувачок соціальних мереж. Карантин дав можливість тренерській групі зробити те, на що раніше часу не вистачало,– почати узагальнювати шестирічний досвід тренінгів і майже двадцятирічну роботу сайту «Майдан»з пропагування інформаційної безпеки в українському суспільстві і за кордоном.

З перших днів роботи сайту «Майдан» в грудні 2000 року ми намагались привернути увагу українського суспільства до небезпечності російської пропаганди для демократичного розвитку України. Агресія РФ проти Грузії 2008 року та інформаційно-пропагандистський її супровід дещо відкрила очі частині українського суспільства. На жаль, ненадовго…

На початку грудня 2013 року, коли інформаційна війна РФ проти України увійшла в гарячу фазу, виникла ідея Школи Інформаційної Безпеки. Стало ясно, що брак опірності до російської пропаганди, навіювань та маніпуляцій є прямою загрозою життю громадян України. 5 грудня 2013 року голова правління «Майдан Моніторинг» Наталія Зубар оприлюднила статтю «Це – війна проти України. Поки що – інформаційна», де написала, що «ситуація є загрозою для територіальної цілісності та національної безпеки України». Практично суцільне несприйняття цього факту більшістю медіа, активістів та політиків, змусило нас замислитися про необхідність системної просвіти.

Перші тренінги з інформаційної безпеки ІЦ “Майдан Моніторинг” почав проводити з лютого 2014 року для громадських активістів, з травня 2014 – для державних службовців та працівників органів місцевого самоврядування, з липня 2014 – для волонтерів, з грудня 2014 року – для журналістів, з квітня 2015 року – для військових. Тренерська група Школи інформаційної безпеки працювала по всій Україні від Маріуполя до Ужгорода, від Рені до Чернігова і провела сотні навчань.

Від початку тренінги були спрямовані на формування практичних навичок безпечного користування Інтернет-сервісами, збереження приватності та недопущення витоку персональних даних, розповідали як вибрати пароль, як зберегти дані банківської картки, а головне – як убезпечити життя і здоров’я людини, її рідних і близьких, як не стати жертвою ворожої спецоперації. Тренінги базувались на українських подіях і випадках, які стались недавно. Часто тренери Школи самі були учасниками і учасницями подій, які розглядались на заняттях.

Наступним етапом розвитку Школа інформаційної безпеки стали тренінги з розпізнавання брехливої та маніпулятивної інформації та «служивих тролів»–людей або програм, які свідомо і активно поширюють брехнюта інформаційне лайно та забирають на себе увагу, відволікаючи людей від реальних проблем та правдивої інформації.

Наталія Зубар розповідає про когнітивні викривлення. Харків, 23 вересня 2016 року, фото Сергія Митрохіна.

Наталія Зубар розповідає про когнітивні викривлення. Харків, 23 вересня 2016 року, фото Сергія Митрохіна.

На тренінги є сталий попит, вони позитивно сприймаються аудиторією, однак, з часом ми розуміли, що людям необхідно давати все більше знань для формування стійких навичок опору навалі інформаційного лайна.

«З літа 2014 року я проводжу тренінги Школи інформаційної безпеки, – розповідає Оксана Яцюк, керівниця напрямку «Інформаційна Безпека» в громадській організації Інформаційний центр «Майдан Моніторинг». – Зазвичай на початку заняття я питаю, що саме цікавить слухачів і слухачок, щоб максимально зосередитись на їхніх потребах. Люди кажуть, що хотіли б вміти розпізнавати фейки чи знати, як спілкуватись з тролями,- це одна група запитів, інша – розуміння політики держави в інформаційні безпеці. Я чула багато критичних запитань, чому наші медіа оце показують та поширюють і куди дивиться міністерство. Але є запитання, яке задають постійно, всі шість років. Вперше я почула його в 2014, учасниця тренінгу розповіла трагічну історію про родинні стосунки, які поламались під впливом російської пропаганди. Її родичі залишились на непідконтрольній території, і вона страждала, бо знала про їх агресивне ставлення до українських військових. Спілкувались телефоном і кожна розмова закінчувалась сваркою чи сльозами. На тренінгу жінка попросила: «Поясніть мені, будь ласка, що сталося з людьми? Чому вони змінились? Вони ж раніше були іншими, не такими?»»

У відповідь на такі запитання у Школі виникли модулі про психологічні, біологічні і кібернетичні засади впливу інформації на людину. Для подолання проблем, пов’язаних з перевантаженням інформацією і з інформаційною війною РФ, людям треба розвивати критичне мислення і розуміти механізми впливу інформації на мозок.

Є гарна притча, якраз про те, чому навчаютьсяв нас на тренінгах. Був колись спортсмен, чемпіон країни своєї з різних способів боротьби, і цей чоловік жив десь у Європі. В пошуках мудрості і самовдосконалення він поїхав на Схід. Прибув до монастиря десь у горах. Безлюдне місце, аскетичне. Зустрічає його настоятель монастиря, чоловік поважного віку, а і питає: – Чого ти хочеш, чужинцю? – Я чемпіон своєї країни з кількох видів боротьби, чи є щось, чому ти можеш мене навчити? Настоятель задумався і сказав: – Уяви собі, що ти потрапив в незнайоме місто, на темну вулицю, де за кожним рогом – пастка, де збираються шахрає і вбивці, і куди б ти не пішов – на тебе нападуть. Уявив? – Уявив, – відповідає спортсмен. І вже м’язи напружились, готовий в бій вступити. – Так от,- каже монах, – я навчу тебе не ходити такими вулицями.

Якщо людина поводиться свідомо – вона зможе реагувати на несподівані виклики, якщо ж її навчити, для прикладу, що «гугл – це добре, а мейлру – це погано», то при отриманні фішингового листа з підробленої гугл-адреси виникне небезпека через ілюзію захищеності.

Свідома поведінка в інтернеті допомагає уникнути несподіваних загроз. В практиці Школи був випадок, коли на тренінгу в 2017 році в Вінниці учасники і учасниці дискутували необхідність утримуватись від роботи в російських сервісах, а коли вийшли з аудиторії – дізнались, що російські сервіси вже заборонені (наша організація системно боролася за їх заборону з 2014 року). І частина питань для державних службовців відпала одразу. Швидкість змін у світі така, що просто неможливо навчити реагувати на все. Нові виклики з’являються швидше, ніж люди навчаються, як справитись зі старими. Іноді допомагає докладна інструкція, а іноді – інтуїція. Ми допомагаємо учасникам і учасницям тренінгів створити власний алгоритм роботи з інформацією, в тому числі з панічними повідомлення..

В нас весело! Лариса Полулях, Наталія Зубар, Школа Інформаційної Безпеки в Харкові, 26 жовтня 2019 року. Фото Віктора Гарбара

В нас весело! Лариса Полулях, Наталія Зубар, Школа Інформаційної Безпеки в Харкові, 26 жовтня 2019 року. Фото Віктора Гарбара

Тренінги Школи інформаційної безпеки – це повністю український продукт, не перенятий у закордонних колег. Не було тренінгу для тренерів, ми не брали вправи звідкись, презентації, лекції та квести– це все створювалось тренерською групою з використанням великого наробку наших колег, оприлюдненого на сайті Майдан.

Школа Інформаційної Безпеки орієнтується на тривалу співпрацю з учасниками і учасницями тренінгів. Після навчання найактивніші залучаються до спільноти Інформаційного центру «Майдан Моніторинг», займаються інформаційною просвітою та дослідницькою діяльністю в своїх спільнотах.

Школа Інформаційної Безпеки вчіть свідомій поведінці в інформаційному просторі, допомагає людям, організаціям та установам організовувати протидію спеціальним інформаційним операціям для збереження їхньої цілісності.

Наталія Зубар, Голова правління Інформаційного центру «Майдан Моніторинг»


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Налагодження процесу реабілітації в умовах воєнного стану

Перспективи впровадження інклюзії обговорили у другий день форуму «Світ без обмежень»

Форум «Світ без обмежень» зібрав спільноту партнерів з 16 областей України

Записати подкаст, провести подію, попрацювати — в Українсько-данському молодіжному домі в Києві

Відбулася презентація другого кварталу грантових заявок UCSIRP

ГО закликають голів місцевих органів влади взяти в роботу еко-чеклист для громад України