Самоврядування воєнного часу: як депутати селищних рад Харківщини працюють на сесіях (вересень-грудень 2022 року)

Селищні громади є найбільш багаточисельною категорією в Харківському регіоні – саме до цієї групи відносяться 26 із 56-ти громад. Третина з них мала більш-менш тривалий досвід перебування в ...

Додано:
OD

09.01.2023. І2
Самоврядування воєнного часу: як депутати селищних рад Харківщини працюють на сесіях (вересень-грудень 2022 року)

Селищні громади є найбільш багаточисельною категорією в Харківському регіоні – саме до цієї групи відносяться 26 із 56-ти громад. Третина з них мала більш-менш тривалий досвід перебування в тимчасовій окупації, а після деокупації протягом жовтня-грудня в 11-ти з 26-ти селищних громад були запроваджені військові адміністрації населених пунктів. Саме із цими чинниками, перш за все, пов’язані суттєві відмінності у кількості проведених сесій місцевих рад. 

Аналітичний центр «Обсерваторія демократії» дослідив активність депутатського корпусу в селищних громадах Харківщини, а також виявив низку проблем із висвітленням діяльності місцевих рад на їхніх офіційних сайтах. 

Періодичність скликання місцевих сесій селищних рад регламентується Законом «Про місцеве самоврядування в Україні». Сесії рад скликаються не рідше, ніж раз на квартал, а з земельних питань та надання дозвільних документів на господарчу діяльність – щонайменше раз на місяць (ст.46, ч.5). Інформацію про засідання депутатських корпусів селищні ради оприлюднюють на офіційних сайтах громад та сторінках у фейсбук. Відповідно до неї, було створено нижченаведену інфографіку засідань 15-ти селищних рад Харківського регіону за період з 1 вересня по 31 грудня 2022 року.

09.01.2023. І1

Джерело: офіційні сайти та фейсбук-сторінки територіальних громад.

В інших 11-ти селищних громадах (Великобурлуцькій, Дворічанській, Золочівській, Малинівській, Нововодолазькій, Новопокровській, Печенізькій, Роганській, Старосалтівській, Чкаловській та Шевченківській) за останні чотири місяці 2022 року жодної сесії ради не відбулося. 

Чим пояснюється такий великий контраст активності депутатського корпусу селищних громад одного регіону? Ймовірно, перш за все, справа в тому, що 12 селищних громад (Борівська, Великобурлуцька, Дворічанська, Золочівська, Малинівська, Малоданилівська, Печенізька, Роганська, Савинська, Старосалівська, Чкаловська та Шевченківська) перебували у повній або частковій тимчасовій окупації (а Дворічанська перебуває й досі), а більше половини з них (7) було остаточно звільнено лише під час вереснево-жовтневого контрнаступу ЗСУ. В подальшому, спочатку в жовтні, а потім, і в грудні, в усіх вищевказаних громадах, окрім Малоданилівської, було утворено військові адміністрації населених пунктів. Вони перебрали на себе повноваження місцевого самоврядування, чим позбавили депутатів необхідності збиратися на сесії. Утворення військових адміністрацій пояснює відсутність депутатських засідань у 9-ти громадах. Дві інші громади (Новопокровська та Нововодолазька), в яких не проходили сесії, під повною або частковою окупацією не перебували.

09.01.2023. І2

Джерело: колаж зроблено з фото-матеріалів, розміщених на сайтах та офіційних фейсбук-сторінках Безлюдівської, Близнюківської, Кегичівської та Коломацької громад.

З 1 вересня по 31 грудня в 26-ти селищних радах Харківщини, загалом, відбулося 54 сесії. Щонайменше одне засідання за цей період було скликане в 15-ти громадах. Найпродуктивнішим став останній місяць року – саме у грудні було проведено 26 сесій, майже 50% від загальної кількості за весь досліджуваний період. Пов’язано це із тим, що саме в грудні, зазвичай, ухвалюють бюджет на наступний рік. В усіх громадах, де за досліджуваний період відбулися сесії, як мінімум, одна з них мала місце у грудні, і на них розглядали, зокрема, питання ухвалення бюджету на 2023 рік. Єдиним виключенням є Пісочинська громада, єдина сесія якої пройшла в листопаді. 

З 15-ти селищних громад, які в досліджений період провели засідання рад, в 12-ти вони пройшли у звичному ofline-форматі. Ще в двох – у дистанційному та змішанному. В Борівській громаді були змушені проводити дистанційні засідання, що зумовлено бойовими діями, які ведуться в безпосередній близькості до громади. В Донецькій використовували змішаний формат, хоча, за розпорядженнями селищного голови, 4 з 5-ти засідань планувалося провести у дистанційному. Інформація щодо того, яким чином проходили сесії Височанської селищної ради на сайті громади та на фейсбук-сторінці відсутня.

09.01.2023. І3

Джерело: колаж зроблено з фото-матеріалів, розміщених на сайтах та офіційних фейсбук-сторінках Малоданилівської, Пісочинської, Сахновщинської та Слобожанської громад.

В 11-ти селищних громадах Харківського регіону за вересень-грудень 2022 року не проведено жодної сесії ради. Вісім з них перебували в повній або частковій окупації до середини жовтня, а одна (Дворічанська) досі знаходиться. Лише дві з 11-ти не перебували – Нововодолазька та Новопокровська. 

В жовтні та грудні в 11-ти з 26-ти селищних громад Харківщини було створено військові адміністрації населених пунктів, які перебирали на себе повноваження рад. Відповідно, і сесії селищної ради стали необов’язковими. 9 з них жодного засідання ради не провели. Але ради двох селищних громад – Борівської та Савинської – за чотири місяці 2 та 4 сесії відповідно, тим не менш, провели. 

З повним текстом дослідження можна ознайомитися за посиланням.

Аналітичний центр «Обсерваторія демократії».

Матеріал підготовлений в рамках проекту «Promoting Democratic Elections in Eastern Ukraine», який реалізується за фінансової підтримки Національного фонду в підтримку демократії (NED). Зміст публікації не обов’язково відображає точку зору NED і є предметом виключної відповідальності Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році

Відкриваємо шлях до майбутнього за допомогою "НАВІГАТОРА МАЙБУТНЬОГО"

Що думаєте про тему деінституціалізації?

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Чернівцях

У Сумах хаб ІМІ надає медійникам техніку та захисне спорядження

Юридичне\Волонтерське для ГО, волонтерів та активістів