“Різдвяні Посиденьки”: у Богуславі близько 100 людей завітали на першу подію “Школи Коляди”

Автентичні колядки разом з відомим хоровим колективом “Розкопанчаночка”, розповіді з експедицій, де збирали різдвяний фольклор та дізнавалися про втрачену місцеву Коляду, дегустація пиріжків з ...

IMG_3249
“Різдвяні Посиденьки”: у Богуславі близько 100 людей завітали на першу подію “Школи Коляди”

Автентичні колядки разом з відомим хоровим колективом “Розкопанчаночка”, розповіді з експедицій, де збирали різдвяний фольклор та дізнавалися про втрачену місцеву Коляду, дегустація пиріжків з буряком та калиною і рецепти локальних страв: саме так минули “Різдвяні Посиденьки” у суботу у Богуславі.

IMG_2954     

Близько 100 людей відвідали перший культурний захід в рамках “Школи Коляди”. Його на Богуславщині організувала команда проєкту “Портал крізь століття: Богуславська Коляда”, який реалізовується ГО “Навколо Нас. UA” та ГО “Буслав Січ”, за підтримки Європейського фонду за демократію (EED) в межах ініціативи «Тиха Гавань». А “Школа Коляди” – це серія освітніх подій та майстер-класів для дітей та дорослих про традиції та святкування зимових свят саме на Богуславщині. 

IMG_2965

Розпочалося все різдвяною лекцією. Але це була неформальна розмова, де експедитори розповідали про результати своїх 11 поїздок селами Богуславщини та спілкування з понад 50 старожилами. Говорили про зібраний фольклор – колядки та щедрівки, про те, якою була Коляда на Богуславщині, чим частували колядників, про перевдягання та Маланку, про страви, які готували на Святвечір. Про те, як справжнє українське Різдво десятиліттями намагалися вкрасти, забороняючи автентичні традиції, принижуючи дітей-колядників та як, попри все, українці зберігали своє, передаючи це з покоління в покоління, зокрема й у піснях. Адже безпосередньо матеріальної спадщини, як от – одяг, фотографії тощо – залишилося дуже мало. 

IMG_3100

Саме тому, зараз як ніколи актуально відроджувати та популяризувати українські традиції загалом та локальні, приміром, Богуславські, зокрема, переконана співорганізаторка заходу, учасниця проєкту “Від ідей – до дій”, Олена Пузатко з Богуслава: 

“Відродження традицій Богуславщини і взагалі українських традицій зараз особливо важливі, тому що культура – це наша зброя. Це наша боротьба за самоідентичність, за почуття себе українцями, самобутніми українцями, нацією зі своєю культурою, мовою і піснями. Своїми звичаями та традиціями. Тому зараз особливо на часі запроваджувати такий проєкт, який дозволить не просто дослідити, вивчити ці традиції, а популяризувати, щоб люди теж могли відтворювати те, що ми знайшли у своїх родинах. Адже, багато чого вже втрачено. І дуже хотілося б, щоб та старовинна, традиційна Різдвяна Коляда була у кожній родині”.

IMG_3340

І такі заходи, де українці з різних куточків країни дізнаються більше про своє коріння, про власні традиції – дуже об’єднує і нагадує про те, що Україна – єдина, ділиться враженнями від “Різдвяних Посиденьок” пані Наталя родом з Донеччини, яка нині ж приїхала до Богуслава із Запоріжжя: 

“Донеччина – це Україна! І це ще раз підтвердив сьогоднішній захід. Ви розповідали все те ж саме, що я пережила у дитинстві. На жаль, дитинство совєти псували, ті наші традиції, що ми сьогодні пригадували – вони притискали, пригнічували, але я все пам’ятаю. Ви от сьогодні показували те, що збирали в селах, у місті – мало таких традицій, ви збирали у тих людей, кому за 80, за 90 років. Люди, кому 60-70 – ці традиції пам’ятають вже дуже погано. Тому, нам треба поспішати й надолужити. І все це перейняти та передати нашим дітям, нашим поколінням наступним. Я дуже дякую вам за таку роботу!”.

IMG_3057

Опісля просвітницької частини, де, до речі, всі гості мали можливість поділитися власними спогадами та історіями – і таки нею скористалися, всіх чекало ще дві важливі частини заходу – це дегустація та співи. А якщо детальніше – то всі гості посмакували стравами, притаманними Богуславщині, а саме – пиріжки з калиною і цукровим буряком (який, до речі, ледь вдалося знайти). Саме про ці пиріжки волонтери-експедитори чули дитячі спогади від людей, з якими спілкувалися ледь не в кожному селі громади. А також смакували й медвинськими кремовими пиріжками. Ще і рецепти цих страв від місцевих майстринь отримали всі охочі.

IMG_3139

І ця частина заходу дуже сподобалась аудиторії, але не лише смаковими якостями, але і надихнула дізнатися більше про свої сімейні традиції, розповідає гостя Катерина Селецька:

“Пиріжки з маслом – смачнющі були! А ще у мене мама з Медвина, вона якось ніколи не розповідала чи були у них такі рецепти, чи ходили вони колядувати. А тепер мені хочеться прийти додому і запитати свою маму, запитати бабцю свого хлопця, їй 83 роки, ви уявіть скільки у неї історій!”. 

В захваті залишилися і гості, і організатори від музичної частини, де відомий хоровий колектив “Розкопанчаночка” дуже щиро і тепло, енергійно та колоритно, заспівав колядки та створив неймовірну атмосферу Різдва і затишку. Але і це ще не все, адже далі був майстер-клас, де гості вчилися співати одну із колядок, яку і раніше співали на Богуславщині – за такими ж мотивами і з такими ж словами, як вдалося записати під час експедицій. І це було неймовірно, розповідає представниця команди “Портал крізь століття: Богуславська Коляда” Ольга Ніщименко з Києва:

“Дуже сильно зарядив колектив “Розкопанчаночка”, хотілося одразу співати разом з ними, зарядили енергією дуже! Взагалі, цікаво було бачити у відео саме ті уривки, де я була на експедиції і я собі думаю: “клас, я ж це чула, бачила сама”. Це прям дуже круто! І емоції цих людей – їх просто не передати словами! Я просто згадую, як ми були у Розкопанцях і одна жінка каже: “Все-все, пішли ще до моєї подруги”. Це дуже класно і мило. А взагалі, захід був крутий. Цікаво було слухати про ті експедиції, в яких не була”.  

IMG_3298

Зарядила та надихнула “Розкопанчаночка” і організаторів заходу, адже, це було дуже емоційно і щиро, – зазначає співорганізаторка “Школи Коляди” Вікторія Олійник. Вона переїхала з Києва і активно займається волонтерством та громадською діяльністю, втілюючи культурно-просвітницькі, туристичні проєкти, спрямовані на розвиток Богуславщини. І була дуже приємно вражена такою кількістю людей, яким цей захід відгукнувся:

“Я насправді трішки здивована, але дуже рада, що так багато людей прийшло. І це класно, це показує актуальність теми. Адже ще було багато людей, які хотіли теж завітати, але реєстрація вже була заповнена. Тому, я дуже сподіваюся, що наступна наша подія, друга частина “Школи Коляди” буде така ж масова. Я дуже задоволена подією, все було саме так, як ми хотіли, а щоб було ще ліпше – ми доопрацюємо. В плані контенту – мені здається, що це дуже цікаво було і дуже актуально, і люди відгукувалися, і слухали, і співали. Мені ще дуже сподобався спів “Розкопанчаночки”. Мені здається, що от в такій камерній аудиторії цей спів – він зовсім інакше звучить, інакше емоційне сприйняття, це більше так “для душі”, коли вони зовсім поряд і ти відчуваєш, що вони співають саме для тебе”.

IMG_3483

Атмосферно, тепло, натхненно – так загалом про захід відгукуються гості:

“Отримала від заходу яскраві враження та гарний настрій. Сама атмосфера передріздвяного дійства і його хоровий супровід, а також дуже глибокі та змістовні виступи, розповіді –  все це переплітається у вибуховий вир емоцій, нескінченний потік вражень і ти відчуваєш щось дуже особливе й тепле, затишне і родинне. А ще частування смаколиками… Враження супер! Настрій супер! Щиро вдячна за мегапозитивні Різдвяні посиденьки!”, – ділиться враженнями Оксана Павліченко з Богуслава. 

IMG_3305-2

“Дуже надихаюче. Я сподіваюсь, що, дійсно, так, як ви побажали – люди візьмуть це до себе додому і це буде розростатися, тому що дійсно – традиції відмирають і я навіть по своїй родині знаю, що там у бабусі це було інакше, у нас зараз – по-своєму. Тому, я сподіваюсь, що ми відродимо ці традиції, які, тим паче місцеві наші, які бабусі наші привносили до наших родин” – каже гостя “Різдвяних Посиденьок” пані Юлія.

IMG_3340

Але і це ще тільки початок! Адже вже наступної суботи відбудеться другий захід “Школи Коляди”. На ньому дослідники  ділитимуться древніми звичаями та традиціями Різдвяних та, загалом, зимових свят. 


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії