Представники правоохоронних органів та медійних організацій домовилися створити міжвідомчу координаційну групу щодо безпеки журналістів

5 червня, напередодні Дня журналіста України, відбулась онлайн-дискусія високого рівня «Безпека журналістів та протидія безкарності за злочини проти журналістів».Захід організував проєкт ...

Додано:
oksana

тренінг медіа навчання журналісти
Представники правоохоронних органів та медійних організацій домовилися створити міжвідомчу координаційну групу щодо безпеки журналістів

5 червня, напередодні Дня журналіста України, відбулась онлайн-дискусія високого рівня «Безпека журналістів та протидія безкарності за злочини проти журналістів».

Захід організував проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні».

У дискусії взяли участь представники Національної поліції України, Офісу Генерального прокурора України, Офісу Ради Європи в Україні, Представництва Європейського Союзу, посольств Швеції та Канади, медійники та представники громадянського суспільства.

disc journalists 5 june

Учасники зазначили, що нині основними загрозами професійній діяльності журналістів в Україні залишаються перешкоджання професійній діяльності, погрози та інші випадки фізичної агресії. Додалися нові виклики, пов`язані з карантинними обмеженнями.

Упродовж січня-травня 2020 року в Україні зафіксовано 91 випадок порушень прав журналістів в Україні, 26 з них – це “карантинні” порушення. Здебільшого порушення стосувалися перешкоджання журналістській діяльності (45), побиття (11), юридичного тиску (11). Рекордсменами за кількістю порушень є Київ, Одеса. Дніпро, Полтава, Львів та Херсон. Такі дані навела Оксана Романюк, виконавча директорка ГО «Інститут масової інформації», представниця в Україні міжнародної організації «Репортери без кордонів»

Спікери особливу увагу звернули на те, що залишаються нерозкритими резонансні вбивства журналістів, зокрема Павла Шеремета. Не встановлені замовники вбивств Георгія Гонгадзе та інших журналістів.

Учасники домовилися про створення міжвідомчої координаційної групи за участі правоохоронних органів, громадських організацій та журналістів з метою регулярного обміну інформацією щодо стану справ про перешкоджання професійній журналістській діяльності.

Ігор КлименкоГолова Національної поліції України, наголосив на важливості безпеки журналістів і зазначив, що всі злочини проти журналістів мають якісно розслідуватися. Він поінформував, що кожні два тижні відбувається звітування про стан розслідування злочинів, скоєних щодо журналістів, не лише в головному управлінні, а й в областях. “Як тільки ми маємо інформацію про злочин, вчинений проти журналіста, ми відразу кваліфікуємо його за журналістськими статтями”, – зазначив Голова Національної поліції. 

Матті МаасікасПосол, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні,  зазначив, що Україна має найбільш вільний медіаландшафт серед країн-сусідів ЄС, і це дуже важливо для українського суспільства. “Безпека журналістів є ключовим викликом не тільки в Україні. Кожен, хто причетний до вбивств, нападів або насильства по відношенню до журналістів та інших медійних працівників повинні бути притягнені до відповідальності. Коли відповідальні за такі злочини не отримують покарання, поширюється культура безкарності, яка є дуже небезпечною”, – сказав Посол. 

Олена Литвиненко, заступниця Голови Офісу Ради Європи нагадала, щоРада Європи провела експертизу українського кримінального законодавства щодо безпеки журналістів.  Одна з ключових рекомендацій, що потребує врегулювання – розширення і вдосконалення визначення «професійної діяльності журналіста» згідно зі стандартами Ради Європи та прикладами інших країн. «Відповідно до стандартів Ради Європи при визначенні поняття «журналіст» потрібно застосовувати функціональний, а не формальний підхід. У рекомендаціях Ради Європи застосовується поняття «media actors» ( «медіа учасники»), яке включає не тільки журналістів, але й ширше коло учасників, які висвітлюють новини, збирають, обробляють і поширюють інформацію, роблять внесок в суспільний діалог або виконують функцію сторожового пса демократії.  Ми сподіваємося, що такий підхід почнуть застосовувати також в Україні», – зазначила Олена Литвиненко. 

Луїз Морсінг, заступниця Голови Місії, Перший Секретар Посольства Швеції в Україні, під час вступного слова зазначила, що вкрай важливо забезпечити роботу журналістів, що є вільною від будь-якого втручання. «Безкарність за злочини, вчинені проти журналістів, є тривалою проблемою в Україні. Існує декілька випадків вбивств журналістів, що досі не були належним чином розслідувані. Лише ретельне та прозоре розслідування може зміцнити довіру суспільства до правоохоронних органів», – сказала пані Морсінг.

Руслан Кац, радник, керівник програми з політичної та зовнішньої політики Посольства Канади в Україні, заявив, що в сучасному світі, де дезінформація стала основною загрозою для наших демократій, професійна діяльність незалежних журналістів має надзвичайно важливе значення для того, щоб суспільства мали змогу робити політичний вибір, спираючись на достовірні факти.«Журналісти допомагають нам притягувати до відповідальності людей та органи влади, і ми повинні зберігати та захищати їхні можливості розслідувати й казати правду, зокрема, про владу. Їхня робота важлива для будь-якої демократії, і вони повинні мати можливість виконувати її без остраху та загроз власній безпеці. Тому для правоохоронних та судових органів вкрай важливо належним чином захищати свободу ЗМІ та забезпечувати безпеку журналістів», — зазначив пан Кац.

Анастасія Шидловська, заступниця начальника відділу Головного слідчого управління Національної поліції України, проінформувала, що нині триває досудове розслідування у 149 кримінальних провадженнях. З початку року  станом на 1 червня 2020 року розпочато досудове розслідування 90 кримінальних справах. З 67 фактів порушень, які були надані ГО “Інститут масової інформації”, по 26 фактах відкриті кримінальні провадження, одна справа  направлена до суду, у 5 – прийнято рішення про закриття, одну особу притягнуто до адміністративної відповідальності,  у 2 – кримінальні  провадження направлені до ДБР і Служби безпеки України, у 18 – досудове розслідування триває (з них в одному повідомлено про підозру). Щодо 22 фактів заяви до Національної поліції не надходили.  Також, Анастасія Шидловська нагадала, що під час порушення прав журналісти мають передусім звертатися до Національної поліції та на лінію “102”.   

Олег Пелепюк, заступник начальник Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Офісу Генерального прокурора України (Офіс ГПУ), повідомив, що в Офісі ГПУ створено робочу групу серед працівників, які контролюють розслідування кримінальних проваджень, пов’язаних із перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів: “Кожне провадження перебуває на контролі працівників Офісу. Щомісячно ми збираємо інформацію про стан розслідування злочинів. Ця робота є системною та щоденною, незалежно від уваги громадськості та міжнародних організацій”. Також пан Пелепюк зазначив, що приділяється увага і вжиттю заходів, зазначених в рекомендаціях Парламентських слухань щодо безпеки журналістів, проведених у 2019 році. 

Павло Пушкар, начальник відділу департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Ради Європизвернув увагу учасників на  Посібник Ради Європи  з імплементації  окремих тем компоненту «Захист», ключової Рекомендації  Ради Європи (2016)4 щодо захисту журналістики й безпеки журналістів та інших медіа-учасників:  «Посібник описує низку успішних практик для запобігання  та усунення ризиків безпеці журналістів.  На основі низки дискусій щодо цих практик та поточних викликів проведених протягом останніх років видається, що найбільш актуальною і доречною на даному етапі є ідея  створення онлайн-платформи, яка б містила всі випадки порушень прав журналістів в Україні  і прогрес по кожній справі.  Проєкт готовий надати експертну і методологічну допомогу для створення подібної платформи». Також, пан Пушкар звернув увагу на вимоги виконання рішень ЄСПЛ та зокрема серед заходів загального характеру відзначив створення курсу з безпеки журналістів для суддів, прокурорів та працівників поліції, проведення серії регіональних семінарів з безпеки журналістів.

Також,в обговоренні взяла участь  Світлана Остапа, Голова Наглядової ради ПАТ «НСТУ» та представники громадських організацій. 

Довідкова інформація:

Проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні»має на меті зміцнити роль медіа, їхню свободу та безпеку, а також суспільне мовлення як інструментів для досягнення консенсусу в українському суспільстві.


Тематика публікації:                  

Останні публікації цього розділу:

30 українських громад створять комунікаційні стратегії

Понад 200 учнів з двох областей взяли участь у ярмарку підприємництва Junior EXPO-2024 в Хмельницькому

Яких інтеграційних заходів потребують ВПО на третьому році війни

Мережа правового розвитку — 2024: інновації інструментів доступу до правосуддя та відповідальне членство

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Хмельницькому

Український молодіжний фонд уклав Меморандум з ЮНІСЕФ