Правоспромoжна громада: підсумки 2020 року 

Ми не будемо говорити про виклики пов’язані з пандемією, краще розповімо про досягнення, які були втілені командою програми попри все. Нагадаємо, що програма “Правоспроможна громада” має за мету ...

Додано:
legal_dev_network

правоспр_3
Правоспромoжна громада: підсумки 2020 року 

Ми не будемо говорити про виклики пов’язані з пандемією, краще розповімо про досягнення, які були втілені командою програми попри все. Нагадаємо, що програма “Правоспроможна громада” має за мету дослідити потреби мешканців українських громад у сфері правосуддя. І на основі результатів цих досліджень пропонувати місцевому самоврядуванню можливі варіанти вирішення виявлених проблем. 

За 2020 рік команда програми:

  • залучила 85 представників 11 територіальних громад з 9 регіонів України, які працювали над тим, щоб допомогти стати своїм громадам більш правоспроможними; 
  • провели 9 онлайн освітніх заходів та 1 – офлайн;
  • розробили аналітичні, навчальні та інформаційні матеріали і багато іншого. 

Команди, які долучилися до Програми ще у 2019 році свою роботу у 2020 зосередили на адвокації попередніх напрацювань, розроблених на основі результатів досліджень. 

На фото: Віталій Охріменко – експерт програми “Правоспроможна громада”, Координаційний центр з надання правової допомоги.

Віталій Охріменко, експерт програми “Правоспроможна громада”, Координаційний центр з надання правової допомоги, ділиться своїми враженнями: 

“Результати 2020 року довели, що ідея проведення місцевих досліджень правових проблем силами самих громад є життєздатною.  Аргументами стали два ключових для мене фактори. Перший стосується результатів роботи команд 2020 року, які завдяки практично-орієнтованій навчальній програмі отримали реальну спроможність проводити справжні соціологічні дослідження в межах скромних фінансових ресурсів, які цілком “по кишені” місцевим бюджетам. По-друге, імпульс від результатів досліджень 2019 року трансформувався в потужний рух у відповідних громадах, який сприяє розповсюдженню культури застосування підходу до прийняття стратегічних управлінських рішень у сфері забезпечення ефективного доступу до правосуддя, який заснований на врахуванні результатів досліджень реальних правових потреб людей.”

На фото: команда Широківської громади (Запорізька область) презентують проєкт з правової допомоги для сільського населення

Широківська громада (Запорізька область) організувала роботу мобільної групи, до якої вдалося залучити на волонтерських засадах юристів та адвокатів. До запровадження карантинних обмежень активно працював мобільний пункт для виїзних консультацій у сільській місцевості, де люди не мають доступу до інтернету і не можуть отримати консультацію дистанційно. Команда провела три тренінги “Основи законодавства щодо правових можливостей об’єднань громадян для захисту правових інтересів мешканців Широківської громади”. Саме цій громаді вдалося на 100% досягти одних із ключових завдань їх участі у програмі — завдяки їхній наполегливій роботі місцева рада ухвалила розроблений командою проєкт місцевої програми правової допомоги. Тепер правосуддя для мешканців Широкого стане дійсно доступнішим. 

На фото: команда Олешинської громади (Хмельницька обл.) під час прес-конференції розповідає про результати соціального  дослідження  “Пріоритетних правових потреб жителів Олешинської ОТГ”

Олешинська громада (Хмельницька область) також налагодила виїзні консультації та створила можливість отримувати консультації засобами відеоконференції. Великим викликом для цієї громади стала проблема примусового об’єднання громад, адже це створило непотрібні конфлікти, позбавило громаду можливостей доступу до багатьох послуг (адміністративних, правових, медичних тощо.). Ці виклики виявилися неподоланними та ініціативна група була змушена перенести свою роботу до сусідньої громади – Жванецької.

На фото: представниця команди Яна Якуніна (зліва) з міста Кремінна під час проведення опитування  (Луганська область).

Громада Кремінної (Луганська область), не зважаючи на карантин, місцеві вибори та інші перепони, продовжує процес погодження свого проєкту місцевої програми правової допомоги, постійно веде перемовини із заінтересованими сторонами, зокрема депутатським корпусом місцевої ради та співробітниками її виконавчого комітету, вдосконалює зміст та шукає шляхи впровадження такої важливої ініціативи в життя.

На фото: команда з Хмільника (Вінницька область) проводить фокус-групове дослідження правових проблем з представниками міської ради.

Громада Хмільника (Вінницька область) постійно проводить правові консультації; активно розвиває дистанційне консультування; проводить навчання як місцевих мешканців, так і представників органів місцевого самоврядування; створює інформаційні буклети, які допоможуть розібратись в актуальних правових проблемах мешканцям громади, котрі не мають доступу до мережі Інтернет. Команда Хмільника спільно із “Спілкою учасників АТО” започаткувала “Школу місцевого депутата” для осіб, які мають намір стати депутатами місцевої ради, та проводити систематичні навчання. Окрім того, команда Хмільника активно працювала й за іншими напрямами: підготували узгоджений проєкт рішення щодо затвердження нової редакції Статуту Хмільницької міської територіальної громади. Міський голова видав розпорядження про початок проведення консультацій з громадськістю з обговорення цього проєкту. Слід особливо відзначити, що завдяки ініціативі команди міський голова підписав Меморандум про співпрацю з Фондом Східна Європа, що створило можливість запровадити окремі інструменти електронної демократії — громаду вже під’єднано до сервісу “Електронні петиції”.

На фото: учасники програми “Правоспроможна громада” 2020 року, Київ.

Команди, які включилися до роботи за Програмою впродовж 2020 року, за менторської підтримки експертів навчалися, проводити дослідження та формували подальший план дій. За минулий рік відбулися наступні навчальні заходи:

  • Серія вебінарів (4 вебінари), які об’єднані загальною тематикою “Дослідження правових потреб громади: робимо доступ до правосуддя потрібним та дієвим” (28 учасників)
  • Аудиторний практикум “Дослідження правових потреб громади: робимо доступ до правосуддя потрібним та дієвим” (34 учасники)
  • Серія вебінарів (5 вебінарів), які об’єднані загальною тематикою “Відповідаємо на правові потреби громади: аналіз, адвокація, дорожня карта” (23 учасники)

В результаті спільної роботи команд та експертів Програми відбулися дослідження правових потреб та проблем місцевих мешканців у 4 громадах:

  1. Березанка, Миколаївська область
  2. Вознесенськ, Миколаївська область
  3. Узин, Київська область
  4. Червона Слобода, Черкаська область

На основі результатів цих досліджень ініціативні групи розробили рекомендації та стратегії їх впровадження у своїх громадах впродовж наступних 3-5 років. З цією метою команди збирались онлайн і разом розробляли дорожні карти, які допоможуть максимально швидко та ефективно досягти поставленої мети. Учасники детально проговорювали кожен наступний крок, шляхи адвокації та реалізації для розроблення проєктів місцевих програм доступу до правосуддя та адвокації їх прийняття. 

На фото: Катерина Єрошенко – експертка програми “Правоспроможна громада”, Українська фундація правової допомоги

Катерина Єрошенко, експертка програми “Правоспроможна громада”, Українська фундація правової допомоги, про свій досвід в програмі впродовж 2020 року:  

“2020й рік був роком для внутрішньої роботи, структурування напрацьованого матеріалу, пошуку нових сенсів. 

У менторстві ініціативних груп кожного разу є інсайти, якими, на мою думку, варто ділитися з іншими громадами. Часто так буває, що активісти та активістки в громадах для вирішення рутинних питань створюють унікальні інструменти. Команда, яку я маю честь супроводжувати в програмі, здійснює дослідження в Узинській громаді на Київщині. Від цієї команди можна взяти за приклад їх унікальний формат фасилітації комунікації в громаді — між студентами юридичних клінік, академічною спільнотою, провайдерами правової допомоги з державного та громадського секторів та органами місцевого самоврядування. 

У підготовці навчальних матеріалів для команд 2020 року було неабияким викликом вкласти той величезний масштаб інформації у цікавий та обмежений у часі курс. У році, що промайнув, до програми була включена авторська дорожня карта імплементації рекомендацій, розроблених на основі результатів проведених  досліджень правових потреб населення, було запропоновано матрицю формування індикаторів з акцентом на індикатори доступу до правосуддя. В цілому ітерації Програми «Правоспроможна громада» 2019 та 2020 років показали, що попри те, що кожна громада є унікальною, використання відпілотованих універсальних інструментів для дослідження та аналізу дозволяє рухатися в одному напрямку.”

На фото: Марина Шкіпер – експертка програми “Правоспроможна громада”, Київський міжнародний інститут соціології.

Марина Шкіпер, експертка програми “Правоспроможна громада”, Київський міжнародний інститут соціології, про свої враження: 

“Команди, що взяли участь у Програмі у 2020 році, виконали справді велику роботу. Наприклад, ініціативна група, що працювала у Червонослобідській громаді (Черкаська область), провела 700 інтерв’ю з місцевими мешканцями і завдяки великій, як для локального опитування, вибірці та продуманій методології дослідження отримала детальну інформацію про те, як мешканці громади вирішують свої правові проблеми та з якими бар’єрами на шляху до правосуддя стикаються.

Команда з Вознесенська (Миколаївська область) зуміла встановити контакт з усіма школами свого міста та провести опитування серед підлітків щодо порушення їх прав у повсякденних ситуаціях. 

Великим викликом, як на мій погляд, було узгодження проєктів та намірів ініціативних груп, заради реалізації яких вони вирішили долучитися до Програми, з результатами досліджень. Траплялося, що дані опитувань розходилися з очікуваннями та вказували на необхідність виробити інший підхід до рішення проблем громади. Тож здобутком Програми я вважаю набуті ініціативними групами навички застосовувати для прийняття рішень підхід, заснований на фактах.”

Ми бажаємо успіхів та наснаги нашим командам і очікуємо на їх нові успіхи. Впевнені, що вони досягнуть своїх цілей і допоможуть мешканцям  громад відчувати себе більш захищеними у правовому плані.  

Автор: Ніна Гаєвська, менеджер з комунікацій

Програма впроваджується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя з 2019 року за підтримки Координаційного центру з надання правової допомоги на базі мережі правових клубів #PRAVOKATOR, партнерських організацій та установ (Міжнародний фонд “Відродження”, Українська фундація правової допомоги) та безпосередньо адмініструється Мережею правового розвитку.


Тематика публікації:               

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії