Повноваження територіальних громад у сфері містобудівної діяльності та контролю – Всеукраїнська Асоціація ОТГ

1 лютого Всеукраїнська Асоціація ОТГ провела круглий стіл в Українському кризовому медіа-центрі. Захід організовано в рамках реалізації Стратегії адвокації 2021-2025, у партнерстві  з Програмою  ...

Додано:
vaotg

Круглий стіл «Повноваження територіальних громад у сфері містобудівної діяльності та контролю»
Повноваження територіальних громад у сфері містобудівної діяльності та контролю – Всеукраїнська Асоціація ОТГ

1 лютого Всеукраїнська Асоціація ОТГ провела круглий стіл в Українському кризовому медіа-центрі. Захід організовано в рамках реалізації Стратегії адвокації 2021-2025, у партнерстві  з Програмою  USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) та Національною спілкою архітекторів України. Власне, на засіданні та панельних дискусіях стосовно проекту Закону України №5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності» обговорили як територіальним громадам здійснювати свої  повноваження у сфері містобудівної діяльності та контролю.

«Ми ініціювали таку дискусію, не треба зайвий раз відкреслювати актуальність теми, адже вона напряму стосується органів місцевого самоврядування. Наша мета обговорити, як втілюються на практиці ті зміни, що плануються у Законопроекті №5655, як це буде відображено на діяльності саме невеликих громад. Ми, як Асоціація органів місцевого самоврядування, завжди звертаємо увагу законотворців на те, що у великих містах і громадах все працює не так як у сільських та селищних громадах. Тому важливо зрозуміти, як цей закон буде реалізовано в малій громаді, на її користь», – Валентина Полтавець, виконавча директорка Всеукраїнської ОТГ.

«Законопроєкт № 5655, який готується до другого читання у Верховній Раді, зобов’язує органи місцевого самоврядування моніторити всі об’єкти, що будуються на їх територіях. Важливо акцентувати увагу на ситуаціях, коли перевірка ініціюється обов’язково. Мова про випадки, коли об’єкт зводиться на ділянці без оформлення речового права на неї, коли різниться цільове призначення, коли перевищена допустима висотність, коли порушені містобудівні умови та обмеження чи обмеження використання земель тощо», – Олена Шуляк, народна депутатка, заступниця голови Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

«Програма багато років співпрацює з Асоціацією, яка є майданчиком для обміну досвідом громад. Ми, Програма DOBRE раді допомагати територіальним громадам, які виходять з процесу децентралізаці,ї вдосконалити управління в різних аспектах та краще розуміти свої обов’язки відповідно до законодавства», – Браян Кемпл, керівник Програми USAID (DOBRE).

Власне, 25 січня 2022 року, на базі платформи «Сільський розвиток: земельні відносини» було проведено вебінар «Реалізація територіальною громадою повноважень в сфері містобудування» для громад.

«Також Асоціацією проведено опитування серед територіальних громад, у висновку можна зазначити, що в більшості громад створено відділ, який виконує функції уповноваженого органу містобудування та архітектури. Громади підтримують організацію міжмуніципального співробітництва територіальних громад для виконання функцій в сфері містобудування. Враховуючи те, що спеціалісти стикаються з різного роду проблемами в сфері містобудування, готові до навчання та заходів щодо роз’яснень для виконання своїх функцій в сфері містобудування», – зазначила Тетяна Нужда, експертка платформи «Сільський розвиток: земельні відносини» Всеукраїнської Асоціації ОТГ.

«Триває робота над осучасненням державних будівельних норм. Водночас одним із ключових законопроектів реформи є №5655 — документ наразі готується до другого читання у Верховній Раді. Триває внесення поправок, які дозволять отримати максимально якісний та прозорий документ», – Наталія Козловська, заступниця Міністра розвитку громад та територій України.

 «Коли ми говоримо про Комплексний план просторового розвитку території громади,  то варто зазначити, що це дійсно прогресивний електронний документ. У ньому виключається високий вплив людського фактору, а значить – корупційний компонент. Звичайно, громада несе відповідальність за якість концептуального документу, що дозволяє побачити розвиток громади на 40-50 років. Адже ефективне управління територією – це  в першу чергу чітке уявлення про її ресурси», - Катерина Рєзнікова, керівниця технічного департаменту ТОВ “БломІнфо-Юкрейн”.

«Проблематика отримання державних інтересів – важливий аспект. Комплексний план направлений не лише на планування та розвиток, а й на комунікацію ОМС як з мешканцями, так і з обласними адміністраціями. Плюс варто пам’ятати при плануванні, що ми живемо не лише у своїй громаді, а й у цілій державі, де має бути врахована логіка оточення і сусідів», – Лідія Чижевська, начальниця архітектурно-планувального відділу №2, ГАП ТОВ «УКРНПІЦИВІЛЬБУД», представниця Національної спілки Архітекторів України.

«Наразі питання забезпечення виконавчих органів місцевого самоврядування професійними архітекторами дуже гостро стоїть на порядку денному, особливо в невеликих громадах. В переважній більшості територіальних громад України виконання цих функцій передано уповноваженим органам містобудування та архітектури РДА, або покладено на землевпорядників, які є в кожній громаді. Важко знайти серед своїх мешканців професіонала, який відповідав би за кваліфікацією тому обсягу повноважень, які має виконувати», – Артур Шевцов, голова платформи «Сільський розвиток: земельні відносини», голова Вакулівської ТГ  Дніпропетровської області.

 «На даний час, коли зміни до законодавства торкаються питань децентралізації та передачі функцій держави на місця, дуже важливо для громад разом з Асоціацією відстоювати свої повноваження, зокрема і у сфері містобудівної діяльності та контролю. Комплексний план – це електронний документ, що створюється у вигляді пакета файлів. Але в небагатьох громадах є відповідне програмно-технічне забезпечення для належного функціонування та користування. Просимо Мінрегіон допомогти територіальним громадам розробити рекомендації щодо користування електронними сервісами у сфері будівництва», – Анатолій Коробов, начальник відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Новоукраїнської ТГ Кіровоградської області.

На другій панельні дискусії було розглянуто питання здійснення громадами містобудівного контролю. Позицію Асоціації було направлено у листі до профільного Комітету ВРУ.

Олександр Кабан, начальник відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю Козинської селищної ради Київської області зазначив, що Законопроект 5655 не враховує, що під час здійснення моніторингу шляхом візуального огляду об’єкта будівництва без застосування відповідних приладів і обладнання, профільні спеціалісти в громадах не матимуть можливість встановити юридичний факт порушення будівельних норм

«Національної спілкою архітекторів пропонується запровадити навчання для фахівців територіальних громад, які призначені на цю посаду. На нашу думку такого навчання буде достатньо для людей, які мають вищу освіту в галузі архітектури чи містобудування і працюють в сільських та селищних територіальних громадах. Це може стосуватись і архітекторів міських територіальних громад, якщо центр громади не є містом-обласним центром», - Олександр Чижевський повідомив президент Національної спілки архітекторів України (НСАУ).

 «Ми повинні законодавчо підтримати та впроваджувати на місцях, налагоджувати співпрацю між громадами у сфері містобудування. Важко знайти громадам фахівців, які б здійснювали функції архітектурно-будівельного контролю. Важливо готувати кадри», - Сергій Єршов, заступник Мереф’янського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Мереф’янська ТГ Харківської області.

«Сьогодні ми визначили цілий спектр питань та потреб громад у сфері містобудування та контролю, які необхідно вдосконалювати. Це пропозиції та зауваження до законопроекту № 5655, необхідність врегулювання порядку формування комплексних планів просторового розвитку території громади, проблематика отримання державних інтересів та фахового навчання спеціалістів громад щодо користування електронними сервісами у сфері будівництва. Рекомендації та пропозиції, що були запропоновані громадами під час Круглого столу, найближчим часом будуть направлені Асоціацією до Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, в рамках реалізації пріоритетів Стратегії адвокації 2021-2025»,Маріанна Сивні, експертка з юридичних питань Всеукраїнської Асоціації ОТГ.


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Міні-серіал про незламні українські міста: оприлюднено перший епізод

Як Європейський Союз підтримує міста в адаптації до зміни клімату

росія розробила і фінансує чотири схеми для “Денацифікація освіти” в Україні — дослідження ІМІ

Львів’ян запрошують ділитися спогадами про квіткове господарство, що колись працювало у парку “Залізна вода”

Сервісна допомога людям та довготривалі рішення для громад: робота Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари

Львів’ян запрошують до участі у Клубі міського садівництва