«НУО мають сприяти залученню мешканців до процесів розвитку громади» – вважають учасники проекту «Зміцнення демократичного врядування» на Запоріжжі

Наприкінці лютого в Запоріжжі завершились тренінги для представників об’єднаних територіальних громад. Це перша частина річного проекту «Зміцнення демократичного врядування», що ...

Додано:
ГО “СТЕП”

DSCN2204-1
«НУО мають сприяти залученню мешканців до процесів розвитку громади» – вважають учасники проекту «Зміцнення демократичного врядування» на Запоріжжі

Наприкінці лютого в Запоріжжі завершились тренінги для представників об’єднаних територіальних громад. Це перша частина річного проекту «Зміцнення демократичного врядування», що реалізується Запорізькою міською молодіжною громадською організацією «СТЕП». Тренінгова програма об’єднала понад 50 місцевих управлінців, представників комунальних закладів, а також активних мешканців, які бажають заснувати дієві громадські організації у своїх містах і селах. 

Від тренінгів до проектів

Навчання складалось з двох послідовних курсів: у листопаді та грудні на тренінгах побували представники місцевого самоврядування та працівники комунальних закладів ОТГ, а вже в січні за новими знаннями до Запоріжжя приїхали лідери майбутніх громадських організацій. Серед учасників чинного етапу проекту – представники Берестівської, Веселівської, Воскресенської, Гуляйпільської, Комиш-Зорянської, Остриківської, Приморської, Чернігівської та Широківської громад.

DSCN1337Для кожної з груп були розроблені по шість тренінгів з найважливіших тем для їхньої сфери діяльності. Зокрема, представники місцевого самоврядування дізнались про перспективи співпраці з організаціями громадянського суспільства, визначили конкурентні переваги своїх громад, розглянули сучасні моделі бюджету участі та особливості підготовки проектів розвитку. Натомість активні мешканці громад працювали над темами лідерства та командоутворення, основами проектного менеджменту та фандрайзингу, ознайомились із порядком реєстрації те менеджментом НУО. Окрім того, у період між тренінгами учасники вчились планувати й описувати власні проектні пропозиції, правильно читати й заповнювати аплікаційні форми та розраховувати бюджет. Підсумком цього етапу роботи стануть розроблені мікро-проекти для громад. Найкращі з них невдовзі отримають фінансування від фонду National Endowment for Democracy (NED), за підтримки якого й реалізується проект «Зміцнення демократичного врядування».

Навчання як імпульс змін

Насправді навчальна програма та конкурс мікро-грантів за її результатами – це своєрідний імпульс для подальшої роботи місцевих управлінців та активних мешканців, які готові змінювати свої громади. Проект має на меті не просто надати формальні знання з проектного менеджменту, комунікацій чи розвитку територій. «Насамперед ми намагаємось підвищити самооцінку і мотивацію наших учасників та учасниць, розширити їхній власний світогляд», – говорить експерт-консультант і тренер проекту Віталій Лисенко. – Це має надати певного імпульсу й зацікавленості у тому, щоб життя у нових громадах ставало цікавішим, сучаснішим, більш якісним…»

Інша важлива складова проекту – створення умов для співпраці активних мешканців і представників місцевих рад. Саме тому обидві групи спочатку пройшли експрес-навчання, підвищили власну мотивацію та спроможність бути агентами змін на місцях, а надалі розроблятимуть спільне «практичне завдання» за підсумками тренінгів. Це і є ті самі мікро-проекти – короткострокові ініціативи, які будуть реалізовані в громадах навесні та влітку за підтримки ЗММГО «СТЕП» та органів місцевого самоврядування. До слова, готовність до співпраці з активістами та сприяння розвитку громадянського суспільства були визначальними критеріями при відборі ОТГ для участі в проекті. Деякі з них і справді проявили високу зацікавленість у створенні та підтримці громадських об’єднань.

«Сталий розвиток та добробут громади – наша спільна справа. Тому селищна рада зі свого боку завжди готова до діалогу та до співпраці, – ділиться своїм баченням майбутньої роботи учасниця проекту Ганна Добріян, спеціалістка відділу організаційної та інформаційної роботи Комиш-Зорянської селищної ради. – Від себе можу додати, що саме мені, моїм рідним і дітям тут жити. Якщо є можливість долучитися до розбудови громади, то треба це робити. Змінитися на краще можливо тільки спільними зусиллями».

Ідеї для співпраці та розвитку

Наразі в громадах триває розробка проектних ідей і створення нових громадських організацій. Для більшості учасників це перший досвід такої діяльності, тому визначитись із тематикою проектів, а також розібратись з аплікаційними документами та процедурою державної реєстрації їм допомагають експерти-консультанти. Самі ж мікро-проекти стануть «пілотними» для новостворених НУО. На думку координаторів, їх варто розглядати як можливість з допомогою експерта навчитись якісно формулювати перетворювати свої ідеї на обґрунтовані пропозиції для потенційних партнерів, а також залучати до їх реалізації громадськість.

DSCN1987

«Наша громада – це велика дружна сім’я,  яка намагається покращити життя всім мешканцям громади, – розповідає про свої проектні ідеї Тетяна Антоненко, головна спеціалістка відділу освіти Широківської сільської ОТГ. – У рамках проекту «Зміцнення демократичного врядування» хотілося б реалізувати ідею проектного менеджменту для освітян: навчити керівників закладів,  вчителів формулювати проблеми та потреби, самостійно писати проекти. Також хотілося б підвищити активність молоді,  провести фестиваль «Громада має талант!», влітку влаштувати стежками сіл нашої громади «Веломандрівку». Це цікаво,  креативно і позитивно».

Серед запропонованих ідей наразі переважає створення молодіжних рад, розвиток пізнавальних клубів для молоді, короткострокові навчальні програми. Це загалом відповідає початковим орієнтаціям учасників проекту. За даними опитування, проведеного для обох тренінгових груп, більшість з представників громад називають  серед місцевих проблем недостатню участь населення в процесах розвитку громади, відсутність просторів для самореалізації дітей та молоді, необхідність низький рівень громадянської обізнаності та обмеженість можливостей додаткової освіти. На думку учасників проекту, саме ці питання потребують вирішення за сприяння активних мешканців і НУО.

Детальніше про хід проекту – на його фейсбук-сторінці.

Інна Стащук, менеджерка проекту


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії