Уперше ситуація на Східному Донбасі — у звіті Freedom House “Свобода у світі 2020″

Демократія зазнає занепаду по всьому світі. Наслідки цього очевидні не лише в авторитарних державах, таких як Китай, Росія та Іран, але й у країнах та на територіях з тривалим досвідом дотримання ...

unnamed (10)
Уперше ситуація на Східному Донбасі — у звіті Freedom House “Свобода у світі 2020″

Демократія зазнає занепаду по всьому світі. Наслідки цього очевидні не лише в авторитарних державах, таких як Китай, Росія та Іран, але й у країнах та на територіях з тривалим досвідом дотримання основних прав і свобод людини. В той час як протестні рухи у кожному регіоні продемонстрували широкий суспільний запит на краще державне управління, вони не стали чинником змін загального напрямку зниження рівня свободи, про що свідчить Freedom in the World 2020, останнє видання щорічного звіту про стан політичних прав та громадянських свобод у  країнах світу,  опублікованого сьогодні Freedom House.
 
«Безперешкодна жорстокість автократичних режимів та етичне ослаблення демократичних сил роблять світ все більш ворожим до нових вимог кращого управління», – зазначила Сара Репуччі, віцепрезидентка з досліджень. «Без більшої підтримки та солідарності з боку сталих демократій протестні рухи, що закликають до свободи та реформ, найімовірніше не витримають натиску авторитарних репресій».
 
У звіті описуються зміни в Україні, зокрема в Криму та на непідконтрольних  уряду частинах Донецької та Луганської областей, про які йдеться в окремому розділі про Східний Донбас. Звіт оцінює Східний Донбас як “невільний”. На територіях, підконтрольних так званим «Донецькій та Луганській народним республікам», політичне життя суттєво контролюється службами безпеки, не залишаючи жодного місця для змістовної опозиції. Утиски медіа та неповага до верховенства права роблять ситуацію з громадянськими свободами та політичними правами на Східному Донбасі вкрай важкою.

«Східний Донбас отримав одні з найнижчих балів у звіті «Свобода у світі 2020» через майже повну відсутність верховенства права, панування сепаратистських лідерів і Росії у майже всіх аспектах життя та суттєві обмеження громадянських свобод», – заявив Метью Шааф, Директор Представництва Freedom House в Україні. «Поки йдуть обговорення можливості  проведення майбутніх місцевих виборів у регіоні, відкритим залишається питання, як Україна забезпечить відкрите середовище для таких виборів, де незалежні партії та групи фактично заборонені, відсутня свобода зібрань, немає вільних та незалежних ЗМІ».
 
Звіт про Крим, який також оцінюється як «невільний», висвітлює те, що російські сили регулярно утискають групи, які не знаходяться під їхнім повним контролем, опозиційна політична діяльність неможлива та майже не існує механізмів для притягнення чиновників до відповідальності. Висновки звіту також свідчать про те, що російський уряд продовжував зміцнювати етнічне російське панування на півострові, маргіналізуючи українську та кримськотатарську громади. Російська влада регулярно зловживає законами про боротьбу з тероризмом та екстремізмом для зміцнення свого домінування.

Ситуація на решті території України, яку оцінюють як «частково вільну», є значно кращою та поліпшується. Результати президентських та парламентських виборів у 2019 році, на яких перемогу здобули нові політичні сили, які протистояли чинним на той момент , продемонстрували, що українська політика має динамічну конкуренцію. Водночас, демократію в Україні стримують, серед іншого, підконтрольність медіа олігархам і широко розповсюджена безкарність за насильство над журналістами та правозахисниками.

«Події в Україні у 2019 році свідчать про важливий прогрес, який країна досягла у консолідації своїх ключових демократичних інститутів, верховенстві права та рівності для всіх», – додав Шааф. «Та ще багато чого потрібно зробити. Політика має бути відкритою для всіх, і кожен повинен мати можливість брати участь у суспільному житті. Ті, хто понад законом та  застосовують насильство, щоб просувати антидемократичні політики або виключати людей із суспільства, повинні бути рішуче притягнуті до відповідальності згідно з чинними законами, що мають захищають усіх».

Основні світові тенденції

  • Зі 195 оцінених країн та територій 83 (43 відсотки) визнали «вільними», 63 (32 відсотки) «частково вільними», а 49 (25 відсотків) – «невільними». Частка вільних країн та територій за останнє десятиліття зменшилась на 3 процентні пункти, в той час як відсоток «частково вільних» та «невільних» країн та територій збільшився відповідно на два та на один пункт. 
  • Країни та території з найбільшим рівнем покращень та погіршень за рік були зосереджені в Африці. Бенін, Мозамбік та Танзанія постраждали від порушень під час виборів та державних репресій проти інакомислення, тоді як Судан, Мадагаскар та Ефіопія виграли від прогресу в напрямку реформ та демократичного правління. 
  • Більшість сталих демократій зазнали занепаду за останні 14 років.Зі 41 сталої демократії у світі станом на 2005 рік, що кожні з попередніх 20 років оцінювалися як «вільні», 25 країн протягом цього часу зазнали зниження показників.
  • Масові протести призвели до неоднозначних результатів загальної оцінки кожної країни чи території. Наприклад, оцінка Гонконгу знизилася на чотири пункти частково через репресії з боку поліції та провладних бандитів. Оцінка Судану покращилася на п’ять пунктів унаслідок того, що протестний рух проклав шлях для перехідного уряду.
  • В той час як демократичні держави проявляють слабку підтримку свободи на міжнародній арені, авторитарні держави розширили свій глобальний вплив через проксі-війни, втручання у вибори та цензуру за межами своїх кордонів.

Огляд частини звіту про Україну українською та англійською мовами

Огляд частини звіту про Східний Донбас українською та англійською мовами

Огляд частини звіту про Крим українською та англійською мовами

Огляд звіту: https://freedomhouse.org/report/freedom-world/2020/leaderless-struggle-democracy (Англійська)

Щоб дізнатися більше про звіт, прочитайте Свобода у світі 2020: Популярні запитання (Українська)

Джерело: Freedom House Ukraine


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Що думаєте про тему деінституціалізації?

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Чернівцях

У Сумах хаб ІМІ надає медійникам техніку та захисне спорядження

Юридичне\Волонтерське для ГО, волонтерів та активістів

Відбувся круглий стіл “Наш Південь: ідентичності в умовах війни”

В польському Гданську обговорили гібридні методи Росії з розгортання збройних конфліктів на прикладі першого окупованого міста Донбасу