Миколаївська делегація обговорює зміни до Конституції в частині децентралізації 

Зміни до Конституції в частині децентралізації обговорювали минулого тижня на регіональному круглому столі у Херсонській облдержадміністрації. Окрім урядовців та парламентарів, серед учасників із ...

Додано:
at

obgovor_myk
Миколаївська делегація обговорює зміни до Конституції в частині децентралізації 

Зміни до Конституції в частині децентралізації обговорювали минулого тижня на регіональному круглому столі у Херсонській облдержадміністрації. Окрім урядовців та парламентарів, серед учасників із Миколаївської, Одеської та Херсонської областей – представники облдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування усіх рівнів, а також їхніх асоціацій, зокрема і експерти Асоціації міст України. 

Із баченням необхідних змін до Конституції України виступив голова Баштанської міської ОТГ (громада – член АМУ). Він озвучив ключові позиції, на яких наполягають об’єднані територіальні громади. Це, зокрема, зупинення та скасування актів органів місцевого самоврядування винятково у судовому порядку; концепція “сильного мера”, гарантії фінансування для забезпечення виконання делегованих повноважень. 

Зазначимо, що  Асоціація міст України вже презентувала Концепцію змін до Конституції.  Це як концептуальне бачення, так і конкретні текстові пропозиції до законопроєкту конституційних змін щодо місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Представники Асоціації міст України, виконавчі директори з Миколаївської, Херсонської та Одеської областей представили ці позиції в кожній робочій групі – окремо серед делегації кожної області. 

В Асоціації міст пропонують наступні концептуальні положення у зміни до Конституції України:

  1. Запровадити дворівневе місцеве самоврядування: 1) первинний рівень – муніципалітет (один або декілька населених пунктів з навколишніми територіями); 2) вторинний рівень – область (спільні питання жителів муніципалітетів області).
  2. Муніципалітети об’єднуються, роз’єднуються, змінюються, перейменовуються за умови підтримки цих питань відповідними муніципальними радами відповідно до закону. Парламент може визнавати муніципалітети з великою чисельністю населення окремими муніципалітетами-областями (наприклад: муніципалітети з населенням понад 700 тисяч жителів, міста Київ та Севастополь).
  3. Необхідно зберегти на рівні муніципалітету модель сильного мера, виборної посадової особи, яка очолює виконавчий орган муніципальної ради та головує на засіданнях відповідної ради.
  4. Жителі кожного муніципалітету повинні обирати своїх депутатів до обласної ради, а муніципальних рад можуть їх відкликати. Найважливіші рішення обласної ради потребують проведення консультацій з муніципальними радами. Рішення обласних рад виконують їх виконавчі органи.
  5. Державну виконавчу владу в АР Крим, областях та повітах здійснюють виключно територіальні представництва органів державної влади. Порядок та способи координації вказаних територіальних представництв визначаються законом.
  6. Компетенція органів місцевого самоврядування й надалі поділяється на власну та делеговану державою. Зупинення та скасування актів органів місцевого самоврядування здійснюється виключно у судовому порядку. Державний нагляд за делегованою державою компетенцією здійснюється територіальними представництвами органів державної влади в порядку та випадках, що визначаються законом.

Асоціація міст України надіслала відповідні документи Президенту України, Верховній Раді та Кабінету Міністрів і звернулася з проханням врахувати їх при публічному обговоренні конституційних змін.

Основним етапом обговорення конституційних змін стало обговорення у групах – кожна область окремо. Після цього, представники кожної з областей визначили делегатів від області для ефективної підготовки та участі у наступній спільній зустрічі у Києві, що запланована на 10 березня. 

Нагадаємо, мова йде про проект Закону України від 13 грудня 2019 року №2598. 

Запропоновані зміни до Конституції обговорювались на регіональному рівні – упродовж тижня в різних областях проходили кущові круглі столи із залученням представників органів місцевого самоврядування усіх рівнів та їхніх асоціацій. 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Що думаєте про тему деінституціалізації?

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Чернівцях

У Сумах хаб ІМІ надає медійникам техніку та захисне спорядження

Юридичне\Волонтерське для ГО, волонтерів та активістів

Відбувся круглий стіл “Наш Південь: ідентичності в умовах війни”

В польському Гданську обговорили гібридні методи Росії з розгортання збройних конфліктів на прикладі першого окупованого міста Донбасу