Кейс міста Вінниці щодо приєднання до Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад

Інститут місцевої демократії «Відкрите суспільство» був ініціатором лобіювання прийняття даного рішення. Протягом двох років  відбувались  консультації, зустрічі з ключовими особами, що приймають ...

Додано:
Liuba Zhernovska

18546-clip-134kb
Кейс міста Вінниці щодо приєднання до Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад

Інститут місцевої демократії «Відкрите суспільство» був ініціатором лобіювання прийняття даного рішення. Протягом двох років  відбувались  консультації, зустрічі з ключовими особами, що приймають рішення. Вперше в Україні ОМС долучився до підписання даного документу, таким чином публічно визнавши свою відданість реалізації права на рівність, особливо щодо жінок і чоловіків у м.Вінниця. 

3  Вперше про існування Хартії, про її актуальність ми почули від заступниці мера м. Стокгольма Єви Самуельсон на конференції, що була організована Асоціацією міст України.

Подумалось, а що взагалі спричинило появу “Європейської хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад”?

У 2004 році Європейська Комісія підтримала амбітний проект, започаткований Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR): розробити портрет віртуального міста, в якому ґендерна рівність уявно була б повністю досягнута.

Вивчивши досвідблизько ста європейських міст та громад в одинадцяти галузях, CEMR підготувала практичний інструмент для місцевих і регіональних управлінь щодо того, як вони можуть досягати рівності у своїх громадах. CEMR  помітили і системні проблеми: недостатню кваліфікацію та недостатнє володіння інструментами аналізу, що дозволяють посилити політику щодо ґендерної рівності на місцевому та регіональному рівнях.

Коли «Місто рівності»(програма) була фактично створена, CEMR забажала заохотити місцеву та регіональну владу зробити ще один крок у здійсненні цієї реальності, зробивши політичне зобов’язання. Саме так народилася ідея створення “Європейської хартії рівності жінок і чоловіків на місцевому рівні”.

Органи місцевого самоврядування, що долучаються до її підписання публічно визнають свою відданність ідеям рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад.

Сьогодні, в період впровадження реформи децентралізації, важливим фактором стає спроможність місцевих органів самоврядування до саморегулювання  суспільних відносин на місцевому рівні. Тенденція реформи децентралізації полягає і в звуженні централізованого регулювання та розширенні місцевого. 23 червня 2017р. на сесії Вінницької міської ради було прийнято Рішення №1153  «Про приєднання до Європейської хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад».

Наступна діяльність буланаправлена на розробку Концепції програми «Місто за рівність» на період до 2023 року» та Плану дій по імплементації програми.

Був проведений аналіз статистичних даних  за 2015-16 рр. стосовно становища жінок і чоловіків у м. Вінниця на основі результатів якого і будувалась Концепція програми, 26 січня 2018 року сесією міської ради прийнято рішення «Про затвердження Концепції Програми «Місто за рівність» на період до 2023 року», до підписання якої долучились 12 департаментів міської ради.

Під час цієї діяльності члени робочої групи стикнулися з різного роду викликами, не все відбувалось доволі просто, наприклад складнощі у зборі ґендерної статистики: частина показників не розподілена за статтю та віком, деякі статистичні дані просто відсутні, існують суттєві розбіжності у показниках  з різних джерел інформації (наприклад: дані щодо ґендерно-зумовленого та домашнього насильства). В Концепції Програми одним з пріоритетів є удосконалення системи підготовки та збору статистичної інформації, шляхом розширення переліку показників, що розподілені за статтю, відкритості інформації та удосконалення процесу її використання. Підвищення рівня компетентності представників ОМС в питаннях ґендерної рівності визначене як один з пріоритетів Концепції Програми та Плану дій.

Необхідно визнати, що позитивний результат дворічного лобіювання приєднання до Хартії був би неможливим без політичної волі осіб, що приймають рішення. Кількість членів робочої групи по розробці Концепції поступово зростала, включаючи представників різних департаментів міської ради, громадськості, журналістів. Процес був публічним, документи по проектам рішень, по проекту Концепції програми були і наразі є в публічному доступі, широке обговорення Концепції програми та орієнтовного Плану дій додало більшої легітимності самому процесу та збільшило кількість прихильників ґендерної політики.

Час іде, ми часто скаржимось на повільну зміну ситуації в країні, але два фото, що розташовані нижче говорять самі за себе, на першому фото зображено Атлас підписантів Хартії за червень 2017 року на другому фото за січень 2018 року.

1

2

 Кількість підписантів – європейських міст збільшилася у декілька разів, Вінниця як була єдиним органом мисцевого самоврядування – підписантом Хартії в Україні так і залишилась єдиним. Але ж швидкість реформ напряму залежить і від нашої активності.

Європейська Хартія рівності жінок і чоловіків на місцевому рівні позитивно сприймається особами, що приймають рішення, особливо тими кого турбує формування позитивного іміджу громади чи ОТГ, тих хто подаєабо планує подавати проектні пропозиції на міжнародну технічну допомогу.В багатьох місцевих радах утворені депутатські групи, що лобіюють ґендерні питання, ці групи могли б стати необхідним рушієм змін в громаді та адвокувати приєднання до Хартії інших міст України.

Авторка тексту: Світлана Ходакова


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії