Фракція “Народний фронт” ініціює створення законопроекту про реєстрацію іноземних агентів в Україні
Фракція "Народний фронт" ініціює створення законопроекту про реєстрацію іноземних агентів в Україні.Про це заявив на погоджувальній раді парламенту лідер фракції Максим Бурбак, передає "Українська ...
Додано:
Громадський Простір
Про це заявив на погоджувальній раді парламенту лідер фракції Максим Бурбак, передає “Українська правда”.
За його словами, документ хочуть розробити задля захисту національних інтересів перед виборами.
“Треба визнати, що в Україні діє розгалужена мережа замаскованої і явної російської агентури. Вони беруть під контроль телеканали та інші медіа, жонглюють своїми політичними пішаками, а Россотруднічєство плодить тут безліч нібито громадських організацій, незалежних ні від кого, крім Росії. В Україні, як і всюди на Заході, Кремль використовує демократичні свободи та інститути для диверсійної діяльності. Вони цілеспрямовано та цинічно прикриваються демократією, щоб ширити хаос і конфронтацію. Це їхній фірмовий прийом”, – заявив він.
Бурбак також зазначив, що прототипом майбутнього українського закону може стати “Акт щодо реєстрації іноземних агентів”, який працює у США з кінця 30-х років минулого сторіччя. Згідно з ним, організації та особи зобов’язані реєструватися в американському Мін’юсті і кожні півроку надавати звіт про кошти, які надійшли на їхні рахунки, – чи то фінансування з боку іноземної влади або неурядових організацій – і витрати.
Також документ вимагає маркувати пропагандистську інформацію, яка в ньому називається “інформаційні матеріали”, позначкою, що вона поширюється “від імені іноземного суб’єкта”. Копії цих матеріалів необхідно надсилати до Міністерства юстиції.
За порушення правил у законі передбачені покарання у вигляді п’яти років в’язниці і штраф у розмірі до 10 тисяч доларів. Кожне з двох покарань також може застосовуватися окремо одне від одного.
Проте у 50-х роках текст закону змінили, а тому карають за його порушення нечасто. За інформацією медіа, наразі у США як іноземні агенти зареєстровано 1700 осіб та організацій. Минулого року таким чином іноземним агентом був визнаний російський канал RT.
Аналогічний закон працює сьогодні і в Росії. Там він став механізмом тиску на недержавні організації, зокрема правозахисні та ті, що допомагають людям з ВІЛ/СНІД.
В українському парламенті закликали до розроблення документа комітет з національної безпеки та оборони “разом з депутатами з усіх зацікавлених фракцій”.
“Ми вважаємо що ЗМІ чи неурядові організації, які згідно з цим законом будуть визнані такими, що є іноземними агентами, будуть зобов’язані на постійній основі інформувати громадян України, що вони діють в інтересах іноземної держави. Ми пропонуємо, щоб такий закон стосувався виключно іноземних агентів, які прямо чи опосередковано діють в інтересах держави-агресора, якою є Російська Федерація”, – зауважив Бурбак.
У коментарі Центру інформації про права людини аналітикиня Центру стратегічних справ УГСПЛ Олена Семьоркіна зазначила, що закони “про іноземних агентів” створюють легальні механізми для придушення громадських ініціатив.
“Досвід спілкування з авторами окремих ініціатив, спрямованих на посилення контролю за громадськими об’єднаннями, засвідчив нерозуміння авторами суті законодавства країн, яке вони копіюють. Та незнання авторами (або довільне тлумачення і вибіркове застосування) міжнародних гарантій і стандартів свободи асоціацій і свободи слова. Хоча це поки що ідея, варто застерегти ініціаторів створення законопроекту про реєстрацію іноземних агентів в Україні від її реалізації”, – сказала вона.
Експертка нагадала, що Україна понесла іміджеві втрати через введення електронного декларування для активістів.
“Україна “завдяки” запровадженню е-декларування антикорупційних активістів і пов’язаних з їхньою діяльністю осіб та ініціативам щодо додаткової звітності громадських організацій вже поставлена Парламентською Асамблеєю Ради Європи в один ряд з країнами, які обмежують простір громадянського суспільства (Росією, Азербайджаном, Угорщиною, Туреччиною, Румунією). У спільному висновку Венеціанської комісії та ОБСЄ/БДІПЛ від 16-17 березня 2018 року щодо законопроектів №№6674, 6675 Україні вчергове нагадали практику ЄСПЛ, за якої будь-які обмеження права на свободу об’єднань мають спиратись на переконливі докази того, що такі вимоги є необхідними у демократичному суспільстві та пропорційними переслідуваній законній меті”, – наголосила Семьоркіна.
Правозахисні організації в альтернативних доповідях щодо виконання Україною міжнародних зобов’язань постійно наголошують на загрозах громадянським свободам через ухвалення подібних законів.
“Ця тенденція вже стає реальною загрозою для всього суспільства”, – підсумувала аналітикиня.