Як працювали депутати міських рад обласних центрів України: підсумки четвертого року повноважень

У 16 містах – обласних центрах України переважна більшість депутатів місцевих рад не інформують виборців про свою діяльність за допомогою соцмереж, здебільшого не публікують свої біографії у ...

f0e092940146514cdb602650ecac79e7
Як працювали депутати міських рад обласних центрів України: підсумки четвертого року повноважень

У 16 містах – обласних центрах України переважна більшість депутатів місцевих рад не інформують виборців про свою діяльність за допомогою соцмереж, здебільшого не публікують свої біографії у відкритому доступі та отримали за підсумками четвертого року каденції «трійки» або «четвірки», тоді як «відмінники» є лише у чотирьох містах. Про це свідчать результати оцінювання роботи місцевих депутатів у рамках всеукраїнської громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад», проведення якого ініційоване Одеською обласною організацією Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» та проводиться вже п’ять років разом з партнерськими організаціями в 14 обласних центрах України, Києві та Краматорську.

Відповідно до результатів оцінювання роботи впродовж 2019 року, яке проводилося за 20 критеріями, найбільше «відмінників» нарахували у Львівській міськраді – 15 з 64 обранців. Друге місце за кількістю найсумлінніших депутатів посіла Одеська міська рада – троє (хоча у 2018 році їх було семеро). І по одному «відміннику» є у Херсонській і Хмельницькій областях.

При цьому у міських радах нарахували чимало «двієчників»: найбільше – у Миколаївській області, де таких обранців 41 із загальної кількості 54 депутати. На другому місці цього антирейтингу – Вінницька міськрада (27 депутатів з «двійками»), на третьому – Черкаси і Чернігів (по 26 з 42 у кожній міськраді).

Місцеві депутати досить сумлінно відвідують сесії: показник відвідуваності 90%  і вище мають, наприклад, 41 депутат Харківської міськради (з 83), 38 депутатів Львівської міськради (з 54) та 36 київських депутатів (зі 114).

Традиційно гіршою є відвідуваність засідань постійних комісій, на яких розглядаються проєкти рішень, котрі потім виносяться на сесії. За цим показником найбільше сумлінних обранців – знову у Київській міськраді (38), у Харківській – 28, тоді як в Івано-Франківській – 27 з 38 депутатів.

Переважна більшість місцевих політиків дотримуються вимог законодавства та звітують перед громадами. Найбільше звітів експерти нарахували у харківських депутатів (82), київських (80) і львівських (52).

Минулого року місцеві депутати досить сумлінно проводили особистий прийом громадян. Та найменш дисциплінованими були миколаївські депутати (22 прийом не проводили, і це абсолютний антирекорд).

У соцмережах депутати представлені по-різному, хоча в умовах карантинних обмежень саме інтернет ресурси стали одним із найбільш популярних майданчиків для спілкування з виборцями. Найбільше активних дописувачів у мережі Facebook зафіксовано серед депутатів Київради – 40, Львівської міськради – 25, Одеської – 24. При цьому експерти враховували якість повідомлень – чи присвячені вони саме діяльності депутата.

Водночас у більшості рад проблемним лишається оприлюднення біографій депутатів: стовідсотково це зробили лише у Львові і Харкові, тоді як, наприклад, Краматорську, Кропивницькому і Миколаєві оприлюднено нуль біографічних відомостей, а в Івано-Франківську і Херсоні – по одній.

Завдяки постійній взаємодії експертів «Атестації депутатів місцевих рад» з місцевими депутатами в порівнянні з попередніми роками від 5% до 15% депутатів міських рад, які охоплені «Атестацією», за рік покращили реалізацію своїх повноважень принаймні в одному напрямку: 

  • Здійснення регулярного особистого прийому громадян;
  • Інформування та активна взаємодія з жителями своїх міст в соціальних мережах;
  • Проведення публічних звітних кампаній;
  • Підготовка змісту звітів за рік діяльності у відповідності до вимог закону.

Зазначимо, що кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» проводиться у Вінниці, Івано-Франківську, Києві, Краматорську, Кропивницькому, Луцьку, Львові, Миколаєві, Одесі, Полтаві, Рівному, Харкові, Херсоні, Хмельницькому, Черкасах і Чернігові.

Персональні оцінки кожного депутата за кожним критерієм дивіться на сайті: attestation.in.ua.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.

За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:

На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад

У соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

У розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 16 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» – ініціатива Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», яка реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). З 2018 році за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було розроблено вебплатформу про діяльність місцевих депутатів http://attestation.in.ua. За реалізацію заходів проєкту в 15-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Як створити міцну комунікацію в громаді: початок!

Торецьке бюро правової допомоги допомогає захищати права внутрішньо переміщених осіб

Дайджест подій на тиждень від Активна Громада Харкова

Яких змін потребують операційні плани НУО під час пандемії коронавірусу?

Презентували посібник для освітян-управлінців

Мінцифра та «U-LEAD з Європою» розробили інтерактивну карту інфраструктури підтримки підприємництва