Децентралізація ренти та вплив на розвиток громад у контексті видобутку нафти та газу обговорили у Львові

Запроваджені у 2018 році нові підходи до розподілу рентних платежів та надходження їх частини до місцевих бюджетів, ставить перед місцевими громадами нові виклики раціонального використання цих ...

47381913_2388446504716120_412016311489527808_n
Децентралізація ренти та вплив на розвиток громад у контексті видобутку нафти та газу обговорили у Львові

Запроваджені у 2018 році нові підходи до розподілу рентних платежів та надходження їх частини до місцевих бюджетів, ставить перед місцевими громадами нові виклики раціонального використання цих ресурсів. У ході реалізації проекту «Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні: регіональний вимір» громадською організацією «Агенція розвитку та співробітництва» реалізовано ряд заходів у регіонах Львівської та Івано-Франківської області, де ведеться нафто- та газовидобуток, для впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні, а також виявлення потреб локальних громад при взаємодії з компаніями, що ведуть видобуток на їх території та стратегію розвитку.

Одним із заходів проекту стало проведення у Львові 27 листопада 2018 року регіонального круглого столу «Децентралізація ренти: раціональне використання ресурсів регіону».

47381913_2388446504716120_412016311489527808_n 47399570_337112070213812_8681186162955517952_nЯк зазначила голова Агенції розвитку та співробітництва Ольга Хауляк, працюючи в громадах, спостерігається досить низький рівень обізнаності мешканців щодо сучасних механізмів діяльності видобувних компаній, які викликані впровадженням Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ). Під час круглого столу близько шестидесяти представників громад та ключових видобувних компаній з Львівської та Івано-Франківської областей мали можливість обговорити питання діяльності в регіонах та шляхів нарощення видобутку, що сприятиме наповненню бюджетів місцевого рівня.

Світлана Мізіна, радниця UAEITI, GIZ ознайомила присутніх про етапи та хід впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні, окреслила основні напрямки та сфери охоплення Звітів ініціативи прозорості. Підкреслила, що більшість підприємств видобувної сфери з перших етапів впровадження положень Ініціативи прозорості підтримують надання інформації та принципи прозорої діяльності. Щойно впроваджені норми законодавства сприятимуть ефективній підготовці щорічних звітів та розкриватимуть ширший спектр інформації для аналізу та планування розвитку видобувних регіонів.

Богдан Гагалюк, голова постійної комісії з питань будівництва, житлово-комунального господарства, енергоефективності, альтернативної енергетики, промисловості та інвестиційної політики Львівської обласної ради, підкреслив важливість та підтримку з впровадження положень прозорості діяльності видобувних компаній у Львівській області. Зазначив, що Львівщина активно підтримує заходи з енергоефективності на рівні області та виділяє ресурси на їх впровадження. 

Привітав учасників круглого столу директор департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської облдержадміністрації Михайло Грет, який підкреслив, що децентралізація – це передача повноважень від органів державної влади на місця. Це дозволяє громадам самостійно розпоряджатися ресурсом на користь власних потреб. До прикладу Борислав саме з рентних платежів за січень-жовтень отримав 1,7 млрд грн, які було використано на реконструкцію доріг. Також завдяки сплаті рентних платежів було реалізовано реконструкцію вуличного освітлення у населених пунктах Дрогобицького, Самбірського районів. Також у місті Калинів Старосамбірського району проведено реконструкцію каналізаційної насосної станції. Процес децентралізації сприяє розподілу коштів між бюджетами різних рівнів і забезпечує процес децентралізації влади шляхом надання місцевим громадам більших фінансових можливостей для вирішення питань на місцях.

Директор Львівського Центр розвитку місцевого самоврядування Галина Гречин зазначила: «Головне, що в результаті реформи на цьому базовому рівні надаються такі повноваження, які роблять можливим використання цих ресурсів для сталого розвитку громади, адже найбільшою перевагою об’єднання є не гроші, а повноваження, що підтверджує опитування Львівського ЦРМС, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України».

За потенціалом повноважень об’єднана територіальна громада – це сучасний район, або місто обласного значення. «Досвід ОТГ вже продемонстрував, що за два-три роки можна відремонтувати приміщення шкіл, садочків і амбулаторій тощо, а завдання сталого розвитку набагато масштабніші, і кошти на це потрібні значно більші. Децентралізація надходжень до бюджетів – це правильне рішення для розвитку країни. За результатами аналізу доходів кожного року після утворення ОТГ, доходи загального фонду бюджету громад на одного мешканця суттєво зростають. Якщо у 2015 році середній дохід громад Львівщини становив трохи більше 790 гривень, то у 2017 році – 2 185 грн, у планах на 2018 рік – 2 885 грн на одного мешканця ОТГ. Ці показники свідчать про розвиток громади, покращення інфраструктури і добробуту населення.», – підкреслила Г. Гречин.

Василь Гуцуляк, представник Газопромислового управління «Львівгазвидобування», зазначив, що Львівська область за 10 місяців отримала 31,5 млн.грн. від діяльності компанії, а також було виділено 12 млн.грн. на 44 соціальні проекти. Одним із чинників розвитку підприємства є підтримка та погодження місцевих громад для отримання спецдозволів, що дозволить наростити обсяги видобутку.

Роман Струтинський, представник ПАТ «Укрнафта», представив діяльність в регіоні однієї з найбільших видобувних компаній, на яку припадає 66% обсягів відчизняного ринку нафтопродуктів. Зокрема, наголосив на необхідності приділити більшу увагу до проблем нафтовидобувної сфери та зменшення залежності від імпорту нафтопродуктів.

«За 10 місяців цього року компанія «Укрнафта» сплатила податків більші ніж на 13 млрд гривень, у тому числі понад 1 млрд податкового боргу. Ми працюємо над модернізацією наших потужностей, але перейти на якісно вищий рівень зможемо лише тоді, коли нафтовидобувна галузь стане органічною частиною комплексної державної енергетичної стратегії.», –зазначив Роман Струтинський.

Степан Козицький поділився з учасниками досвідом діяльності компанії Західнадрасервіс. Наразі добовий видобуток компанії складає 320 тис.куб. м газу. Також, звернув увагу, що компанія використовує буровий розчин, запатентований в Австрії, адже для компанії дуже важливо дотримання екологічних стандартів. За 11 місяців компанія сплатила 423 млн. грн. податків.

Предствник ТзОВ «Тисагаз» Сергій Панчук звернув увагу, що компанія з самого початку запровадження звітів Ініціативи прозорості видобувних галузей подає інформацію та зацікавлена в ІПВГ, адже прозорість та відкриття інформації сприяє відкриттю ринку, залученню інвестицій, а також сприяє співпраці в громадах. Він акцентував увагу голів ОТГ та сіл у необхідності брати участь в публічних обговореннях оцінки впливу на довкілля.

Дмитро Штикало, керівник ДП «Західукргеологія», зазначив, що наразі мають по 2 діючі спецдозволи у Львівській та Івано – Франківській областях. У цьому році компанія мала лише 4 млн. грн. на геологічну розвідку. Також у своїй доповіді звернув увагу на розкриття геологічної інформації, висловив пропозицію, щоб копії геологічної інформації в них також залишалися, незважаючи на подальшу передачу до Держгеонадр. Звернув увагу, що інвестори та надрокористувачі тепер зможуть ознайомитися з геологічною інформацією.

Володимир Коруд, представник Львівської торгово-промислової палати, ознайомив присутніх з ново утвореною «Мережею енергоефективних підприємств» та роботою торгово-промислової палат в сфері енерго- і ресурсоефективності. До мережі входять компанії, у яких наявне суттєве енергоспоживання та бажання удосконалюватись у зменшенні цих показників. Підприємства учасники матимуть кваліфікований супровід та підтримку при впровадженні енергозберігаючих заходів.

Представник офісу енергоефективності GIZ (Київ) Дмитро Марусич, розповів про енергоефективні проекти, які впроваджуються в Україні оскільки енергоефективність принесе економічний, соціальний, технічний та екологічний ефекти. Впровадженню енергоефективних заходів допомагає енергоменеджмент. Д.Марусич пояснив учасникам, які перші кроки повинні впроваджуватися в громадах оскільки, досягнення енергонезалежності – це і збільшення власного видобутку та ефективне використання ресурсів.

Михайло Мельник, експерт Агенції розвитку та співробітництва, також звернув увагу учасників круглого столу про важливість нарощування видобутку нафти та газу, зазначив, що децентралізація – це новий виклик для громад. Адже з одного боку, сьогодні є видобуток , надходженння, але з роками це може змінитися. Тому з другого боку, потрібне ефективне використання. М.Мельник розповів про револьверний фонд як інструмент успішного фінансування енергоефективних проектів. За його допомогою було б ефективно, якби громади туди направляли частку ренти та використовувати на енергоефективні заходи, щоб в майбутньому зменшити видатки на енергоносії.

Представник ТзОВ «Еко-Оптіма» Тарас Федак, розповів про діяльність компанії в регіоні, потужності якої по сонцю наразі становлять 50 мВт, а по вітру – 35 мВт. Він підкреслив необхідність створення умов розвитку відновлювальної енергетики.

В обговореннях участь взяли керівники Новокалинівської ОТГ, Держівської сільської ради, Долинської районної ради, які висловлювали сподівання подальшої ефективної співпраці, налагодження партнерських відновин та сприяння у нарощенні видобутку, що сприятиме збільшенню надходження у місцеві бюджети і реалізації локальних соціальних проектів.

46990136_1975352322763419_6600847770213416960_n

Захід організовано ГО «Агенція розвитку та співробітництва» в рамках проекту «Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні: регіональний вимір», який координується ГО “Нова енергія”, за підтримки Урядів Німеччини та Великої Британії через проект «Ефективне управління державними фінансами», що реалізується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”

Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE