Чи може суддя, який має зв’язок з непідконтрольними Україні територіями, розглядати справи пов’язані зі збройним конфліктом?

21 вересня в Східноукраїнському національному університеті імені В. Даля відбулося обговорення результатів дослідження «Втручання у незалежність суддів під час розгляду справ, пов’язаних зі збройним ...

Додано:
IvanHolod

суд
Чи може суддя, який має зв’язок з непідконтрольними Україні територіями, розглядати справи пов’язані зі збройним конфліктом?

21 вересня в Східноукраїнському національному університеті імені В. Даля відбулося обговорення результатів дослідження «Втручання у незалежність суддів під час розгляду справ, пов’язаних зі збройним конфліктом на сході України». 

Особливість цього звіту полягає у його меті, адже він використовується не лише як дослідницький звіт, але й має стати навчальним інструментом для студентів-правників із Донецької та Луганської областей, має навчити здійснювати аналітичні дослідження на юридичну тематику.

28 студентів із двох східних областей взяли участь у навчанні, польовому етапі, який включав збір інформації за допомогою різних моніторингових методів, та аналітичному опрацюванні зібраної інформації. Тож, до обговорення долучилися не лише експерти та профільні викладачі університету, але й студенти, що додало жвавості дискусії.

Обговорення було поділено на три умовні частини, після кожної з них слухачі-студенти могли поставити питання та долучитися до дискусії:

Перший блок представив керівник проєкту, кандидат юридичних наук та експерт Центру політико-правових реформ – Максим Середа. Він розповів про цілі та результати дослідження, а також про поширеність посягання на незалежність суддів у зв’язку з розглядом ними справ, пов’язаних зі збройним конфліктом. Експерт зазначив, що кейсів втручання у роботу суддів стало менше у порівнянні з 2015-2018 роками, але ця проблема все ще залишається. Найбільше незаконних втручань відбувається у роботу суддів, які розглядають кримінальні справи щодо українських екскомбатантів АТО/ООС, та щодо осіб, які брали участь у незаконних збройних формуваннях.

Обговорення другого блоку модерувала Вікторія Гніденко – кандидатка юридичних наук та старша викладачка Східноукраїнського університету розповіла про форми і суб’єкти тиску на суддів, через розгляд ними справ пов’язаних із збройним конфліктом. Вона представила частину дослідження, в якій описані реальні кейси тиску на незалежність суду.

Останній блок був представлений адвокатом та експертом Центру політико-правових реформ – Романом Смалюком. Він зав’язав цікаву дискусію з студентами, намагаючись відповісти на питання: Чи може суддя, який має зв’язок з непідконтрольними Україні територіями, розглядати справи пов’язані зі збройним конфліктом? Думки аудиторії розділилися. Хтось вважає, що, наприклад, перебування родичів на непідконтрольних територіях, впливає на об’єктивність судді, в той же час інші студенти вважають, що професійні якості будь-якого судді дозволяють йому зберегти об’єктивність, не дивлячись на зв’язок з непідконтрольними територіями.

Під час підготовки звіту експерти отримали на це питання так само діаметрально протилежні відповіді як від самих суддів, так і від адвокатів та прокурорів: За даними ж Реєстру судових рішень у 2015-2020 роках, щонайменше 44 судді, які працювали в судах Донецької та Луганської областей, вважали такий зв’язок перешкодою. З чого можна зробити висновок, що зв’язок з непідконтрольними Уряду України територіями залишається серйозним чинником, який впливає на незалежність суддів, попри тенденцію до зменшення його впливу.

Звіт доступний за посиланням.

Іван Голод
комунікаційний менеджер
Центру політико-правових реформ


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Курс з Петриківського розпису - навчання, розвиток, самовдосконалення

Теми, які турбують громади України: підсумки проєкту «Як справи?»

Наслідки каховської трагедії: що говорять екологи

Навчання з проєктного менеджменту та основ бюджетного процесу в сільських громадах Херсонщини

Подкасти про адвокацію простими словами

Інкубатор демократичних ініціатив долучився до міжнародного науково-педагогічного стажування