Роберт і Наталія Бровді: «Срібний мольберт» – це унікальний конкурс, переможцями якого стануть усі учасники українського арт-простору

Сприяти, зрощувати, підтримувати молоді таланти, активно поширювати й популяризувати існуючі мистецькі надбання – саме таку мрію досі виношували, а нині активно втілюють у життя засновники ...

Роберт та Наталія Бровді

Громадський Простір

Сприяти, зрощувати, підтримувати молоді таланти, активно поширювати й популяризувати існуючі мистецькі надбання – саме таку мрію досі виношували, а нині активно втілюють у життя засновники культурно-мистецької фундації «Brovdi Art» Роберт і Наталія Бровді. З цією метою вони крок за кроком формують у Закарпатті повноцінний арт-простір, що включатиме сучасні мистецькі об’єкти (музей, галерея, арт-клуб, художня студія, майстер-класи тощо), спеціалізований інформаційний веб-портал і медіа, а також цілий ряд різноманітних заходів. Один з проектів подружжя у рамках створюваного акт-простору уже отримав визнання на теренах нашої держави. Йдеться про Всеукраїнський студентський конкурс з живопису «Срібний мольберт», – покликаний підтримати майбутніх професійних художників та відкрити нові імена в українському мистецтві. Саме у ці дні триває реєстрація претендентів на участь у черговому конкурсі. Тож, користуючись нагодою, розпитуємо про захід у його засновників, аби якомога більше талановитих молодих людей змогли дізнатись необхідні деталі і спробувати свої сили.

Громадський простір: Роберте, Наталіє, розкажіть як народилася ідея  загальнонаціонального студентського конкурсу і в чому його особливість?

 Роберт: Почну з того, що питаннями розвитку мистецтва ми цікавимось та займаємось у різних формах уже не перший рік. І уже зараз ми виходимо на певний рівень, що вимагає структурування усіх ідей, проектів та починань. Фундація «Brovdi Art» заснована у 2017 році мною і дружиною Наталією. Головною метою, яку ми ставимо перед собою є розвиток сучасного українського мистецтва загалом і закарпатського зокрема, його популяризація на теренах держави і за її межами, підтримка молодих талантів. І власне в контексті цього ми й вирішили організувати і проводити конкурси для талановитих юнаків та дівчат, які сприятимуть їхньому творчому становленню й розвитку.

Розпочали ми у жовтні 2016-го зі студентського конкурсу «Срібний мольберт», який зібрав представників 22 вищих навчальних закладів України. 44 молоді художники, що зібрались в Ужгороді, мали виконати протягом конкурсних днів три завдання у техніці олійного живопису: міський пейзаж, пейзаж та портрет. Результат перевершив найсміливіші очікування: конкурс пройшов успішно й на високому рівні, на нього звернула увагу мистецька і освітня спільнота України, а відгуки іменитих художників лише підтверджували необхідність продовження таких заходів.

Уже тоді ми анонсували наступний студентський конкурс на весну 2017 року. І ось зараз якраз і відбувається його попередній відбірковий етап.  Претенденти з числа студентів 2-6 курсів мистецьких спеціальностей реєструються на сайті «Срібного мольберту», подають заявку з коротенькою інформацією про себе, а також портфоліо з 4-6 художніх робіт довільних жанрів і технік. Усі надіслані роботи шифруємо, аби уникнути будь-яких підозр в упередженості, а відтак подаємо на розгляд членів експертної ради  з числа відомих художників, викладачів та мистецтвознавців. Власне їх завдання – оцінити за об’єктивними критеріями рівень художньої майстерності робіт й визначити тих, хто пройде відбірковий етап і візьме участь у самому конкурсі.

До речі, хоча конкурс сьогодні й має статус всеукраїнського, ми уже спостерігаємо значний інтерес до нього із-за кордону. Не виключено, що конкурс отримає статус відритого й передбачатиме участь української молоді, яка навчається закордоном, а також студентів-іноземців мистецького профілю. Над цим ми теж зараз працюємо…

Громадський простір: пані Наталіє, чи багато вже заявок надійшло на участь у конкурсі? Чи є зацікавленість серед творчої молоді?

Наталія: Буквально за перші десять днів відбору ми отримали близько 60 заявок від студентів. І поки відбувалась перша хвиля відбору, а експертна рада аналізувала подані роботи, оргкомітет отримав ще майже півсотні заявок.

Сам конкурс відбудеться в Ужгороді з 25 до 29 квітня. Ми недарма обрали саме цей час: весна, все зеленіє, а в Ужгороді це ще й підкреслено місцевою особливістю – цвітінням величезної кількості сакур та магнолій на вулицях міста. Крім того, Ужгород і Закарпаття є одним із центрів українського мистецтва, традиції якого мають багатолітню історію. Зараз виповнюється 90 років від заснування Закарпатської школи живопису, яку в 1927 році започаткували художники світової величини, уродженці карпатського краю – Адальберт Ерделі та Йосип Бокшай. Ось так і вийшло: весна, сакури, неповторне старовинне містечко в центрі Європи, багаті художні традиції й чудові історичні дати стали гарним приводом для зустрічі й творчого змагання студентів з усієї України.

Роберт: Зауважу, що у цьому році ми внесли певні зміни у конкурс. Зокрема, студенти виконуватимуть конкурсні роботи у рамках трьох завдань, але до минулорічних номінацій «міський пейзаж» та «портрет» додалася нова –  «імпровізація». На нашу думку та на переконання багатьох художників і мистецтвознавців, з якими ми радились, саме ця номінація дозволить юним митцям найкраще творчо «викластися» на полотні у довільній манері та улюбленому жанрі і техніці. І саме тут, мабуть, найбільше проявиться талант і мистецька індивідуальність юнаків та дівчат, які вже завтра стануть самодостатніми художниками і представлятимуть у світі сучасний український живопис.

Роберт та Наталія Бровді

Громадський простір: Чому такі конкурси є важливими?

Роберт: Очевидно, що за нинішньої надзвичайно складної ситуації в країні, питання розвитку мистецтва – не в пріоритеті. Але завжди треба думати про майбутнє. Тим більше, що культура і мистецтво – це потужний консолідуючий і розвиваючий фактор для суспільства. Ми маємо сьогодні ціле покоління молодих людей, які завершують здобувати професійну мистецьку освіту. Це майбутня креативна і творча еліта країни. Їм потрібно десь заявити про себе, поділитись своїми ідеями і творчістю, спілкуватись, і навіть конкурувати один з одним. Саме для цього і необхідні такі конкурси. Звісно, слід розуміти, що не всі учасники стануть лауреатами, але знайти новий майданчик для спілкування, обмінятися думками, досвідом, почути вердикт незаангажованого журі – хіба це не важливо?! Саме тому оргкомітет запрошує до складу журі та офіційних партнерів найбільш відомих і авторитетних діячів мистецтва України. З іншого боку, такі заходи, де збираються і спілкуються імениті художники, академіки, мистецтвознавці, викладачі, галеристи, арт-дилери, представники профільних медіа – це теж надзвичайно важливо! Адже саме в такій атмосфері народжуються нові проекти, відриваються нові імена, формується сучасний арт-ринок. Тому я би сказав так: у рамках подібного конкурсу за великим рахунком переможцями будуть всі його учасники.

Наталія: Дуже багато студентів після першого «Срібного мольберту» подружились, спілкуються між собою, підтримують контакти. І як тільки ми оголосили другий конкурс, чимало з них повторно подали заявки. Очевидно, що для них – це щось більше, ніж просто конкурс. Це  яскраві спогади, приємні емоції, позитивний досвід. Це та подія, у якій хочеться знову взяти участь, проявити себе, розкрити свій талант, побачити рівень і можливості своїх ровесників. Дуже важливо, що майбутні художники мають змогу поспілкуватися з іменитими митцями, побачити, приміром, визнаного у світі Анатолія Криволапа, який оцінюючи роботу студента, щось підкаже, дасть пораду, прокоментує…Це надзвичайно мотивує і надихає молодих людей!  Маючи певні можливості, бачення, досвід і численних однодумців ми хочемо підтримувати й розвивати такі проекти, як «Срібний мольберт». Тим більше, що маємо двох синів, яких теж прагнемо виховувати в дусі прекрасного, позитивного сприйняття світу.

Громадський простір: З розмови відчувається, що тема підтримки й розвитку мистецтва є справді важливою для вашої родини. Чому ви почали нею опікуватися?

Роберт: Часто доводиться відповідати на таке запитання і завжди з роблю це з теплими відчуттями і спогадами. Насамперед, ми з Наталією виросли на Закарпатті – у мальовничому краї, де дуже ціниться живопис і декоративне  мистецтво, а також присутній сильний європейський культурний влив. Я народився у родині місцевої інтелігенції, де у колі дружнього спілкування завжди були художники. У нас вдома на стінах замість килимів, як це було прийнято у ті часи, висіли картини. Тому можна сказати, що моє дитинство пройшло в оточенні живописних робіт з неповторними карпатськими краєвидами і натюрмортами. Тобто, в основі зацікавлення мистецтвом був вплив батьків і оточуючого середовища, який трансформувався спочатку у хобі, а згодом – у серйозне захоплення творами Закарпатської школи живопису та системне формування родинної колекції. І на якомусь етапі прийшло розуміння, що все зібране, збережене, відреставроване, систематизоване мистецьке надбання має служити набагато вищим цілям. Це частина нашої славної культурної спадщини, якою захоплюється світ, яка прославляє Закарпаття і Україну. І цю спадщину слід не просто демонструвати, популяризувати, вивчати, як це робиться у Європі, а ще й підтримувати тих, хто творитиме на її фундаменті сучасне і майбутнє мистецтво.

Наталія: Я добре пам’ятаю ті часи, коли Роберт почав колекціонувати картини. Спочатку це були просто полотна тих чи інших авторів – можливо, ми тоді не були глибоко знайомі з їхньою творчістю, але ми завжди вибирали картину душею і серцем. З часом робіт і авторів ставало все більше. З’явились чіткі уподобання і критерії, улюблені митці та сюжети…Так я зрозуміла, що його хобі стає нашим спільним захопленням і переростає в якусь більш важливу для нашого життя справу. Минули роки і у нас з’явилась своя маленька мрія – відкрити музей і галерею, а також  започаткувати серію мистецьких проектів та конкурсів.

Громадський простір: Скільки учасників очікуєте на конкурс? Чи є обмеження на кількість студентів від одного навчального закладу? Як буде з тими студентами, які хочуть взяти участь у конкурсі, але не проходять за критеріями художньої спеціальності чи рівня акредитації свого навчального закладу?

Роберт: Ми орієнтуємось на участь у конкурсі близько п’ятдесяти учасників. Хоча конкретною цифрою себе не обмежуємо – все буде залежати від якісного складу і творчого потенціалу претендентів. Певні обмеження представництва від одного навчального закладу були у першому конкурсі «Срібний мольберт». Зараз цього немає. Тим не менше, уже сьогодні бачимо широку географію навчальних закладів, чиї вихованці хочуть приїхати на конкурс. Це – Київ, Львів, Харків, Ужгород, Полтава, Одеса, Черкаси, Луцьк, Дніпро та інші.

Наталія: Умови конкурсу справді визначають критерії щодо навчальної спеціальності учасників («образотворче мистецтво» і «дизайн») та рівня акредитації закладів – не нижче III-IV. Але слід врахувати, що «Срібний мольберт» проводиться лише вдруге і був започаткований саме як конкурс для майбутніх професійних художників. Нам уже зараз надходять заявки від студентів коледжів, випускників, або ж молодих художників-аматорів. Ми їх усі уважно вивчаємо і думаємо, яким чином заохотити цю ініціативу. Один з варіантів, який серйозно розглядаємо – це проводити конкурси двічі на рік у різних форматах. Один, як і зараз всеукраїнський студентський, без обмежень на рівень акредитації. Інший – відкритий, можливо й міжнародний, молодіжний студентський конкурс.

Роберт: (доповнює – авт.) Це значно розширить палітру учасників різного рівня підготовки, різних творчих напрямів та можливостей, розкриє для нас несподівані речі і приховані таланти. Ясно, що клопотів для організаторів та журі від цього теж побільшає. Але ж цікаво!

Громадський простір: Наскільки відомо, «Срібний мольберт» – чи не єдиний в Україні студентський конкурс з грошовими преміями для переможців. Разом з можливістю проявити себе на загальнонаціональному рівні це теж непоганий стимул для творчої молоді…

Роберт: Ми не розглядаємо грошові премії, як ключовий стимул для конкурсантів. Так, вони є, але це – лише один із атрибутів, який показує серйозність ставлення до молодих митців. До прикладу, образотворчі роботи усіх без винятку конкурсантів будуть видані художнім каталогом. Хіба це не важливо для юних митців на старті творчого шляху?! А увага центральних і спеціалізованих ЗМІ? А можливість показати себе провідним мистецтвознавцям, галеристам і арт-дилерам?! Насправді, наша мета – аби участь у конкурсі стала бажаним пунктом у портфоліо чи резюме майбутнього художника і пішла на користь усім талановитим юнакам та дівчатам, які приїдуть до Ужгорода. До того ж, ми підготували чимало цікавих заходів і сюрпризів, які збагатять конкурсну програму. Впевнений, що все пройде дуже гарно, динамічно і по-весняному весело!

Наталія: Не слід забувати, що партнерами «Срібного мольберту» погодилась стати провідні інституції та діячі сучасного арт-ринку України. Це – аукціонний дім «Золотое сечение», «Voloshyn Gallery» Юлія і Максима Волошиних, провідний експерт-консультант з питань сучасного мистецтва і арт-дилер Ігор Абрамович, видавничий дім ArtHuss, фонд Sky Art Foundation та інші. І що дуже важливо, партнери конкурсу самостійно визначатимуть найкращі на їхню думку роботи і нагороджуватимуть їх авторів спеціальними нагородами та відзнаками. Що це будуть за відзнаки – наразі сюрприз. Але впевнена, за них варто буде позмагатись!

Громадський простір: Насамкінець, щоб Ви побажали майбутнім конкурсантам і яким буде Ваш заклик до студентів якомога активніше реєструватися для участі в «Срібному мольберті»?

Наталія: Щиро бажаю всім студентам, які братимуть участь у «Срібному мольберті», насамперед великого творчого натхнення, впевненості у власних можливостях, розкутості, здатності максимально проявити себе і свій талант!

Роберт: Найголовніше, що ми хочемо, аби якісний формат і високий рівень організації конкурсу, присутність на ньому іменитих художників, мистецтвознавців, провідних діячів українського арт-ринку – все це в сукупності донесло до учасників «Срібного мольберту» ключовий меседж – вірте у себе, творіть, розвивайтеся і на вас обов’язково чекає успіх! Це Ваш шанс бути відзначеним і розпочати професійну творчу кар’єру! Реєструйтеся на конкурс, не бійтеся конкуренції, і якщо не сьогодні, то можливо наступного разу обов’язково зможете проявити себе. Фундація «Brovdi Art» завжди відкрита для талановитих людей!


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Ірина Бекешкіна: наша перша сила у єдності, а друга — це зв'язки зі ЗМІ

Переосмислюючи відносини: як діяти громадянському суспільству в новій системі координат

Соціальне замовлення: ключовий механізм підтримки соцпідприємця?

Євген Захаров: Катування — це практика «руского міра», що тягне нас назад

Від соціального підприємництва до системного: досвід Фонду Шваба

Грантові програми ЄС: нотатки з ярмарку грантів у сфері культури