Якщо сьогодні громади не будуть “вирощувати” активістів – завтра вже не буде для кого працювати

В Україні повільно, але впевнено проходить реформа децентралізації влади. Громади отримують більше повноважень та ресурсів. Організації технічної допомоги, асоціації органів місцевого самоврядування, ...

106-768x511
Якщо сьогодні громади не будуть “вирощувати” активістів – завтра вже не буде для кого працювати

В Україні повільно, але впевнено проходить реформа децентралізації влади. Громади отримують більше повноважень та ресурсів. Організації технічної допомоги, асоціації органів місцевого самоврядування, громадські організації, місцеві ОДА та Мінрегіонбуд допомагають громадам налагодити роботу муніципалітетів та ефективно розпоряджатись ресурсами.

Як бачимо, на роботу органів місцевого самоврядування робиться значний акцент. А як щодо розвитку громадянського суспільства у громадах? Чи є активісти у селах та селищах, чи знають вони як контролювати місцеву владу, впливати на прийняття нею рішень, працювати з мешканцями та залучати ресурси? Звичайно, ситуація не всюди однакова, але з власного досвіду знаю, що активна громадська організація у громаді (особливо сільській чи селищній) – це швидше виняток, а не правило.

А що власне робиться для виявлення, допомоги та сприяння розвитку громадських активістів у громадах України? Якщо проаналізувати донорські програми, які працюють за напрямком “децентралізація” на національному рівні, можна прийти до висновку, що з 15-ти проектів лише програма DOBRE має чіткий компонент із залучення місцевих активістів – “Місцеві ради молоді”. Для більшості донорів тема розвитку громадянського суспільства у громадах не є в пріоритетах. Це може призвести до того, що місцеві ради, маючи значно більші бюджети, а чиновники більшу заробітну плату – залишаться практично неконтрольованими з боку місцевого населення. 

Якщо ми й надалі будемо ігнорувати проблему відсутності системної політики з підтримки місцевих активістів та громадських організацій – молодь й надалі виїжджатиме з громад, а мешканці, окрім паління шин, не знатимуть інших інструментів впливу на владу. Програє, зрештою, і сама місцева влада, оскільки для подачі проектів чимало донорів потребують громадську організацію у якості партнера. Та й кадри сьогодні у владу часто приходять саме з громадського сектору. До переваг наявності активних ГОшок у громадах можна додати й те, що громадські організації та активісти роблять ту роботу, до якої часто у влади “не доходять руки” – працюють з молоддю, проводять екологічні, культурні, спортивні, просвітницькі акції, пишуть проекти і “затягують” донорів у громаду.

Якщо сьогодні громади не будуть “вирощувати” активістів – завтра вже не буде для кого працювати.


Останні публікації цього розділу:

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

Як громадським і благодійним організаціями покращити комунікацію?

Як зупиняти кризи в корені: три рекомендації для донорів

Де і як шукати ідеї для проєктів?