Вимагаємо припинити нагнітання істерії і атмосфери страху в білоруському суспільстві – правозахисники

Представники 7 білоруських правозахисних організацій зробили заяву, в якій констатували значне погіршення ситуації з правами людини в країні. Конституція Республіки Білорусь проголошує ...

0324_hdz_kastrych_01-2wfgf
Вимагаємо припинити нагнітання істерії і атмосфери страху в білоруському суспільстві – правозахисники

Представники 7 білоруських правозахисних організацій зробили заяву, в якій констатували значне погіршення ситуації з правами людини в країні.

Конституція Республіки Білорусь проголошує забезпечення прав і свобод громадян вищою метою держави.

Обмеження прав і свобод особистості допускається тільки у випадках, передбачених чинним законом, в інтересах національної безпеки, громадського порядку, захисту моральності, здоров’я населення, прав і свобод інших осіб.

Конституція країни, серед інших цивільних і політичних свобод, гарантує громадянам свободу мирних зібрань і висловлення своєї думки.

Починаючи з лютого, у багатьох містах Білорусі проходять мирні зібрання громадян, на яких вони висловлюють незгоду з економічною політикою уряду, виступають проти Декрету президента № 3 “Про попередження соціального утриманства”.

Незважаючи на абсолютно мирний характер цих зборів, владою країни були розпочаті репресії щодо їх учасників та організаторів. Під хвилю репресій потрапили лідери і активісти політичних партій, громадських об’єднань, правозахисники, блогери та журналісти ряду незалежних ЗМІ, звичайні люди. Владою був задіяний і використаний широкий спектр найгірших репресивних практик: довільні затримання, масове використання адміністративних арештів, обшуки в офісах демсил і приватних приміщеннях, великі штрафи.

Особливе занепокоєння викликають випадки переслідування правозахисників і журналістів у зв’язку з професійною діяльністю.

Всього за інформацією, якою ми володіємо, починаючи з 3 березня цього року, за участь в мирних зібраннях в тій чи іншій формі були репресовані близько 300 осіб, понад 100 з них піддані адміністративному арешту.

21-22 березня стало відомо про численні затримання громадян в рамках порушеної кримінальної справи про підготовку до масових заворушень (частина 3 статті 293 КК). Всі затримані взяті під варту і поміщені в СІЗО КДБ і СІЗО №1 м Мінська. 23 березня КДБ повідомило, що в рамках справи затримані 26 осіб, причому оперативно-слідчі дії тривають і можливі нові затримання.

Дії представників силових відомств супроводжуються грубими порушеннями прав затриманих, зокрема, необгрунтованим застосуванням фізичної сили.

Особливе занепокоєння викликає інформація про недопущення адвокатів до затриманих. Ми розцінюємо ці дії як порушення гарантованого Конституцією країни права на захист.

Масові репресії за сприяння влади супроводжуються пропагандистською кампанією в державних ЗМІ, спрямованої на нагнітання істерії і атмосфери страху з метою залякування суспільства. Це дає нам підстави оцінювати характер переслідування як політично мотивований.

Ми, представники правозахисної спільноти Білорусі, вимагаємо від влади:

Негайно припинити нагнітання істерії і атмосфери страху в білоруському суспільстві.
Звільнити всіх осіб, які були піддані довільним затриманням або адміністративним арештам за участь в мирних зібраннях і вираження думки.
Забезпечити неухильне виконання всіх процесуальних гарантій особам, узятим під варту в рамках порушеної кримінальної справи; утриматися від будь-яких форм тиску на учасників кримінального процесу, в тому числі – адвокатів.
Забезпечити права громадян на мирні зібрання та висловлення думки, утриматися від застосування насильства по відношенню до них, не перешкоджати журналістам у їхній професійній діяльності.

Правозахисний центр “Весна”

ПУ “Центр правової трансформації”

Комітет захисту репресованих “Солідарність”

Білоруський Дім прав людини імені Б.Звозскова

РПОО “Білоруський Гельсінський комітет”

ГО “Білоруська асоціація журналістів”

ПУ “Білоруський документаційний центр”

Фото – Жовтнева площa 24 березня 2017 року. Фото: Сергій Гудилин, “Наша Нива”

 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Спілка 33 організацій презентувала Дорожню карту забезпечення прав дитини

Проєкт Cedos з розвитку центрів спільнототворення переміг у конкурсі Єврокомісії

Громадськість та влада обговорили шляхи об’єднання зусиль для відновлення громад Луганщини

Регіональні етапи Національного конкурсу «Благодійна Україна-2023»: заявки приймаються до 30 квітня

Що думають херсонці? Опитування містян проводить Фонд Захист

В Червонограді відбулась реколекційна зустріч в рамках проєкту «Духовна формація волонтерів»