“Ми бачимо дискримінацію українських громадян, які наразі постраждали від конфлікту на сході”, – правозахисники

30 листопада відбулась прес-конференція «Хто переможе: недоліки українського законодавства чи права переселенців?», яку організовувала Громадська правозахисна організація «Права людини». ...

Додано:
andmalynka

2
“Ми бачимо дискримінацію українських громадян, які наразі постраждали від конфлікту на сході”, – правозахисники

30 листопада відбулась прес-конференція «Хто переможе: недоліки українського законодавства чи права переселенців?», яку організовувала Громадська правозахисна організація «Права людини».

 Учасниками заходу стали: Голова правління ГПО «Права людини» Віталій Дроботун; Директор Благодійного фонду «Свої», одина з організаторів Центру допомоги переселенцям «Фролівська 9/11» Оксана Сухорукова; Президент Громадської спілки «Центр безоплатної правової допомоги» Анатолій Капустюк; Юрист ГПО «Права людини», експерт з питань ВПО Ксенія Карагяур.

Спікери висловили свою думку з приводу таких основних питань: як вдосконалити політику держави щодо ВПО, як забезпечити ефективну інтеграцію переселенців та як виправити недоліки  законодавства щодо ВПО.

Учасники зосередили свою увагу на тому, що держава взяла на себе зобов’язання захистити та гарантувати права та свободи ВПО, надати їм підтримку. Однак, на жаль, ми спостерігаємо лише часткове вирішення багатьох проблем. Зокрема, низький рівень соціального забезпечення ВПО, відсутність соціального житла та недостатня фінансова допомога їм з боку держави. Юридичні труднощі виникають перш за все із отриманням статусу внутрішньо переміщеної особи, отриманням фінансової допомоги переселенця, допомоги з покриттям витрат на комунальні послуги. Крім того, ускладнене переведення соціальних виплат з зони АТО та Криму на неокуповану територію України, а це: пенсії, виплати по інвалідності, виплати на малолітніх дітей, тощо. Гостро стоїть і питання вступу у спадщину, якщо спадкодавець загинув на території АТО чи в Криму.

«З аналізу звернень внутрішньо переміщених осіб за правовою допомогою вбачається, що наразі найголовніші їхні потреби не вирішені. До наших приймалень звертаються з питаннями щодо компенсації житла, пільг під час навчання внутрішньо переміщених осіб у вищих навчальних закладах, погашення заборгованості по заробітній платі, що утворилася внаслідок проведення АТО. Суперечлива практика застосування законів і підзаконних актів органами влади, «побічні ефекти» впровадження змін до існуючого законодавства та неврегульованість його окремих сфер призводить до перешкод або неможливості реалізації окремих прав людини та громадянина.  У свою чергу неоднозначна судова практика та підвищення розміру судового збору викликають занепокоєння щодо доступу до права на захист внутрішньо переміщених осіб. Наприклад, судовий збір за одну касаційну скаргу складає 1378 грн., що для багатьох ВПО велика сума», ‒зазначає Ксенія Карагяур.

У свою чергу Оксана Сухорукова зазначила: «Ми бачимо певну дискримінацію українських громадян, які наразі постраждали від конфлікту на сході. Так, відповідно до постанови 637 отримання пенсійних та соціальних виплат переселенцями можливе  за місцем перебування  на обліку внутрішньо переміщених осіб. Теж саме стосується виплат по вагітності і пологам – по постанові 37 Фонду з тимчасової втрати працездатності ‒ жінки-переселенки можуть отримати допомогу тільки при наявності довідки. До цього додаються і проблеми «сірої зони». Населені пункти, які де-юре нам підконтрольні, а по-факту – ні. Закони наші там де діють, нормального функціонування державних інституцій там немає. Люди – залишені напризволяще».

Також на прес-конференції було презентовано проект «Правова допомога внутрішньо переміщеним особам Київської області», згідно якого у Києві та Київській області відкрито 13 приймалень для переселенців (а саме в м. Вишгород, м. Василькі, м. Біла Церква, м. Бориспіль, м. Бровари, м. Буча, смт. Бородянка, м. Ірпінь, м. Обухів, м. Переяслав-Хмельницький, смт. Макарів, м. Фастів).

«Наш проект унікальний тим, що ми надаємо як первинну, так і вторинну юридичну допомогу. Готові навіть відстоювати інтереси переселенців у судах. Крім того, вже випущені інформаційні буклети для ВПО, де вміщені відповіді на найбільш розповсюджені юридичні питання», – зазначив Віталій Дроботун.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Що думають херсонці? Опитування містян проводить Фонд Захист

В Червонограді відбулась реколекційна зустріч в рамках проєкту «Духовна формація волонтерів»

З якими перепонами стикаються мешканці Київщини при отриманні компенсацій за пошкоджене чи зруйноване житло – проаналізувала ЛОО «Чайка»

У Житомирі презентували економічні профілі, розроблені за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», для 10 територіальних громад

Програма Interreg Europe 2021-2027: новий інструмент розвитку став доступним для України

Херсонський хаб розпочав весну яскравими досягненнями в роботі з родинами