Інструменти е-демократії у містах України

Сучасний світ дуже стрімко розвивається під впливом інновацій у сфері інформаційно-комунікаційних технологій. Управління державами, містами і громадами, комунікація влади і мешканців все більше ...

Інструменти е-демократії  у містах України  Інформаційно-аналітичний довідник

Громадський Простір

Сучасний світ дуже стрімко розвивається під впливом інновацій у сфері інформаційно-комунікаційних технологій. Управління державами, містами і громадами, комунікація влади і мешканців все більше здійснюється з використанням цих технологій. Відкритість, прозорість, підзвітність влади та участь в управлінні громадян стають основою для належного врядування, а технології забезпечують доступність та простоту цих процесів.

Попри неналежну увагу держави до місцевого самоврядування впродовж багатьох років, саме органи місцевого самоврядування дали старт практичним інноваціям у сфері електронного врядування та електронної демократії. Державна політика та законодавча база формувалась і продовжує формуватися на основі тих напрацювань, які були реалізовані у містах та громадах.

Етап активного напрацювання законодавчо-нормативної бази та впровадження інструментів е-демократії в Україні розпочався після Майдану, а з 2015 року щороку ці темпи тільки зростають. Різні міста України почали впроваджувати найрізноманітніші інструменти е-демократії: е-звернення, е-петиції, е-обговорення, е-закупівлі, е-бюджети, е-громадські бюджети (участі). Деякі міста самостійно створюють різні сервіси, як-то е-петиції, електронні черги до дитячих садків чи портали відкритих даних, а інші – використовують електронні платформи, наприклад «Єдина система місцевих петицій» чи «Розумне місто», котрі поєднують у собі декілька е-інструментів участі.

Вибір моделі електронної демократії у містах покладається безпосередньо на органи місцевого самоврядування та активних городян. Ці інструменти поєднуються та, одночасно, прискорюють розвиток сервісів і технологій е-врядування. Зокрема, е-документообороту, якості е-сервісів влади, її прозорості, підзвітності та ефективності.

Проте з розвитком електронних інструментів участі місцева влада повинна переосмислити традиційні (офлайн) форми комунікації з мешканцями та органічно поєднати їх з інструментами е-демократії. З часом частка користувачів мережі Інтернет та користувачів онлайн сервісів має наблизитися до 100%. Тому їх впровадження є далекоглядним кроком для успіху амбітних громад та їхніх лідерів.

Цей інформаційно-аналітичний довідник присвячений аналізу практики використання інструментів електронної демократії в українських містах. Його метою є узагальнення інформації про успіхи та недоліки використання таких сучасних інструментів, як електронні петиції, громадські бюджети участі, платформи взаємодії та платформи смарт сіті.

Сподіваємося, що матеріали довідника будуть корисними та цікавими, як представникам місцевої влади, так і активної громадськості, як тих хто вже використовує ці інструменти, так і тих міст та їх громадськості, які лише обдумують доцільність запровадження інструментів е-демократії.

Подивитись видання можна за посиланням.

Підготовка довідника є частиною проекту «Інституційна підтримка діяльності «Асоціації відкритих міст», що здійснюється за підтримки програми «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP), який фінансується Швейцарською Конфедерацією та виконується Фондом Східна Європа і Фондом InnovaBridge, а також за підтримки проекту «Відкрите місто», що фінансується Фондом Ч.С. Мотта.

Джерело: Асоціація відкритих міст.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Промотувати українську спадщину: які ідеї представили фахівці культурного сектору

«Розширення можливостей жінок у бізнесі»: історія Марії Дворської

Впровадження гендерних підходів на робочому місці дозволяє жінкам впливати на розвиток компанії

Як розвивати громадянське суспільство під час війни

Виклики і можливості розвитку сфери культури та соціальної згуртованості у Тернопільській області

Об’єднання задля відновлення: як ОГС можуть працювати разом для спільного впливу на процеси?