О.Клюжев: Відсутність стратегії щодо ВПО заводить країну в глухий кут

Закон «Про місцеві вибори» позбавив внутрішньо переміщених осіб права участі у місцевих виборах 2015 року. Запропонований групою громадських організацій законопроект №2501а-1 “Про внесення змін до ...

О.Клюжев

Галина Жовтко

Закон «Про місцеві вибори» позбавив внутрішньо переміщених осіб права участі у місцевих виборах 2015 року. Запропонований групою громадських організацій законопроект №2501а-1 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб”, який би дозволив тим ВПО, які планують постійно проживати в нових громадах, змінити свою виборчу адресу та повноцінно реалізовувати свої конституційні права, не був ухвалений Верховною Радою.

Були серед депутатів побоювання, що голосування ВПО загрожує сепаратистськими настроями, під сумнів ставилося право переселенців впливати на прийняття локальних рішень, тобто, там де вони проживають наразі, там, де вони сплачують податки чи отримують соціальні послуги.

За словами експерта Громадської мережі “ОПОРА” Олександра Клюжева, ця тема важлива не тільки з точки зору дотримання прав людини, але й з точки зору майбутньої консолідації українського суспільства і відновлення єдності нашої держави.

Якщо говорити про виборчі права внутрішньо переміщених осіб, то є загальнонаціональний рівень та місцевий рівень. На загальнонаціональному рівні проблема участі у виборах в цілому вирішена, шляхом тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси, але не без складнощів під час президентських та парламентських виборів.

Проблема з місцевими виборами є більш складною, зазначає експерт.

“На цю проблему також впливає перспектива мирного врегулювання в Донецькій та Луганській областях, і забезпечення прав частини ВПО, які вирішили для себе реінтегруватися в тих місцях, де вони проживали до військового конфлікту. Ми під час започаткування цієї дискусії разом з колегами, які тут присутні, і розробки законопроекту, виходили з того розуміння, що держава має застосовувати до ВПО таку політику, яка спрямовується на можливість інтеграції усіх. При цьому, якщо така можливість в нових територіальних громадах буде забезпечена для ВПО, то держава може сподіватися, що частина ВПО, яка вирішить повернутися, стане дійсно провідником державної політики щодо мирного врегулювання на цих територіях. І дуже шкода, що держава не зрозуміла цей зв’язок. Якщо не забезпечується для однієї частини ВПО, які хочуть залишатися в цих нових громадах та інтегруватися, можливість така, то та частина, яка збирається повернутися і буде здійснювати такі кроки, об’єктивно не буде вмотивована підтримувати державну політику, оскільки вони в нових територіальних громадах фіксували факти дискримінації”, – О.Клюжев. Тому відсутність стратегії держави щодо ВПО заводить країну в тупик.

“Всі державні органи, які мали можливість вплинути на ситуацію, користувалися політичними факторами, насамперед, пов’язаними із перспективами “мінського врегулювання”, і тут скоріше питання голосування ВПО, усіх без виключення, на так званих “мінських виборах” – це навіть не електоральне питання, це питання зниження загально суспільного сприйняття мінських угод і змісту. І факт, наприклад, участі, формальної, ВПО у цих виборах чи факт їх повернення на ті території має за задумом значної частини політичних діячів України знизити дещо суспільне сприйняття цих мінських угод. То буде риторика така – “ви що, проти повернення людей?… ви проти возз’єднання родин?” А про реальні умови для реінтеграції тієї частини громадян, які хочуть повернутися, дискусії не вийшло…”, – О.Клюжев. 

За словами експерта, проблема ВПО, які хочуть повністю інтегруватися до нової громади та не будуть голосувати на цих виборах, у будь якому разі буде вирішена після 25 жовтня.

__________________________________________________

20 жовтня у Києві пройшов круглий стіл на тему «Результати річниці спецзакону для переселенців. Інтеграція чи повернення?», організований Благодійним фондом “Восток-SOS”.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще

Команда ГО "Креативний простір Креденц": молодь має бути дотична до відбудови